WRheld Days Name Country Event
1. 40y 2m 14672 Marita Koch GDR 400m
2. 37y 3m 13611 Jarmila Kratochvílová CZE 800m
3. 36y 5m 13305 Natalya Lisovskaya RUS Shot put
4. 34y 5m 12577 Stefka Kostadinova BUL High jump
5. 34y 4m 12534 Jackie Joyner-Kersee USA Heptathlon
6. 32y 4m 11829 Galina Chistyakova RUS Long jump
7. 32y 4m 11801 Gabriele Reinsch GER Discus throw
8. 32y 3m 11793 Florence Griffith-Joyner USA 100m
9. 32y 1m 11719 Florence Griffith-Joyner USA 200m
10. 32y 1m 11717 Tatyana Ledovskaya (BLR),
Olga Nazarova II (RUS),
Mariya Pinigina (UKR),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union 4x400m
11. 28y 11m 10558 Yordanka Donkova BUL 100m h
12. 27y 3m 9952 Inessa Kravets UKR Triple jump
13. 27y 1m 9910 Wang Junxia CHN 3000m
14. 26y 10m 9804 Silke Möller,
Sabine Günther,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER 4x100m
15. 22y 11m 8374 Wang Junxia CHN 10000m
16. 22y 11m 8367 Svetlana Masterkova RUS Mile
17. 21y 10m 7979 Qu Yunxia CHN 1500m
18. 17y 2m 6283 Tatyana Kazankina RUS 1500m
19. 17y 2m 6279 Yelena Isinbayeva RUS Pole vault
20. 16y 11m 6189 Stanislawa Walasiewicz POL 200m
21. 16y 1m 5870 Lina Batschauer-Radke GER 800m
22. 15y 11m 5833 Yuliya Pechonkina RUS 400m h
23. 15y 11m 5832 Emmy Albus GER 4x100m
15y 11m Käthe Krauss GER 4x100m
15y 11m Marie Dollinger GER 4x100m
15y 11m Ilse Dörfeldt GER 4x100m
27. 14y 6m 5308 Marita Koch GDR 200m
28. 14y 0m 5134 Gisela Mauermayer GER Shot put
29. 13y 9m 5040 Stanislawa Walasiewicz POL 100m
30. 13y 8m 5012 Iolanda Balas ROM High jump
31. 13y 0m 4766 Gulnara Galkina RUS 3000h
32. 12y 4m 4506 Tirunesh Dibaba ETH 5000m
33. 12y 1m 4430 Barbora Spotáková CZE Javelin throw
34. 12y 1m 4411 Gisela Mauermayer GER Discus throw
35. 11y 11m 4348 Nina Dumbadze SOV Discus throw
36. 11y 2m 4088 Kinue Hitomi JPN Long jump
37. 10y 5m 3807 Francina Blankers-Koen NED Long jump
38. 10y 1m 3697 Ingrid Kristiansen NOR 5000m
39. 10y 0m 3654 Nan Gildele USA Javelin throw
40. 9y 2m 3350 Grazyna Rabsztyn POL 100m h
41. 9y 0m 3304 Tatyana Kazankina RUS 3000m
42. 9y 0m 3290 Tamara Press SOV Shot put
43. 8y 11m 3275 Sin Geum Dan PRK 800m
44. 8y 10m 3234 Nina Otkalenko SOV 800m
45. 8y 9m 3215 Wyomia Tyus USA 4x100m
46. 8y 2m 3003 Tianna Bartoletta,
Allyson Felix,
Bianca Knight,
Carmelita Jeter
USA 4x100m
47. 8y 1m 2965 Ingrid Kristiansen NOR 10000m
48. 8y 1m 2963 Sara Simeoni ITA High jump
49. 8y 1m 2960 Fanny Blankers-Koen NED High jump
50. 7y 12m 2919 Kim Batten USA 400m h
51. 7y 11m 2889 Anita Wlodarczyk POL Hammer throw
52. 7y 10m 2857 Wyomia Tyus USA 100m
53. 7y 9m 2841 Marina Stepanova RUS 400m h
54. 7y 2m 2633 Osleidys Menéndez CUB Javelin throw
55. 7y 2m 2631 Willie White USA 4x100m
56. 7y 1m 2610 Tamara Press SOV Discus throw
57. 7y 1m 2592 Paula Ivan ROU Mile
58. 6y 11m 2529 Marlies Göhr GDR 100m
59. 6y 11m 2522 Sin Kim Dan PRK 400m
60. 6y 9m 2486 Jean Shiley USA High jump
6y 9m Mildred Didrikson USA High jump
62. 6y 9m 2465 Galina Zybina SOV Shot put
63. 6y 8m 2439 Renate Stecher GDR 100m
64. 6y 7m 2423 Jiang Bo CHN 5000m
65. 6y 5m 2349 Mihaela Melinte ROU Hammer throw
66. 6y 4m 2313 Faina Melnik SOV Discus throw
6y 4m Ruth Fuchs DDR Javelin throw
68. 6y 1m 2232 Doris Maletzki,
Brigitte Rohde,
Ellen Streidt,
Christina Lathan
GDR 4x400m
69. 5y 11m 2177 Lyudmila Bragina RUS 3000m
70. 5y 11m 2176 Shirley de la Hunty AUS 100m
71. 5y 10m 2149 Anna Larsson SWE 800m
72. 5y 9m 2101 Anneliese Ehrhardt GDR 100m h
73. 5y 9m 2095 Nadezhda Chizhova RUS Shot put
74. 5y 8m 2082 Nadezha Tshishova SOV Shot put
75. 5y 8m 2075 Heidi Rosendahl FRG Long jump
76. 5y 5m 1996 Faina Melnik RUS Discus throw
77. 5y 4m 1963 Maria Itkina SOV 400m
78. 5y 3m 1932 Genzebe Dibaba ETH 1500m
79. 5y 1m 1856 Wilma Rudolph USA 200m
80. 5y 0m 1841 Evelyn Ashford USA 100m
81. 5y 0m 1834 Anneliese Steinheuer GER Javelin throw
82. 4y 11m 1812 Helga Seidler DDR 4x100m
4y 11m Monika Zehrt DDR 4x100m
84. 4y 10m 1771 Wilma Rudolph USA 100m