Result Name Country Venue Date
1. 10.78 Marion Jones USA London 2000-08-05
2. 10.86 Chandra Sturrup BAH Nassau 2000-07-21
3. 10.91 Ekateríni Thánou GRE Lausanne 2000-07-05
Inger Miller USA Monaco 2000-08-10
5. 10.93 Zhanna Block UKR Oslo 2000-07-28
6. 10.96 Eldece Clarke-Lewis BAH Fort-de-France 2000-04-29
Debbie Ferguson-McKenzie BAH Nassau 2000-07-21
8. 10.97 Chryste Gaines USA Athínai 2000-06-28
Pauline Davis-Thompson BAH Nassau 2000-07-21
10. 10.99 Christine Arron FRA Roma 2000-06-30
Gail Devers USA Sacramento 2000-07-14
Mary Onyali NGR La Chaux-de-Fonds 2000-08-13
Merlene Ottey JAM Thessaloníki 2000-08-30
14. 11.01 Myriam Mani CMR Jena 2000-06-03
15. 11.03 Carlette Guidry USA Sacramento 2000-07-14
Sevatheda Fynes BAH Thessaloníki 2000-08-30
17. 11.04 Lyubov Perepelova UZB Bishkek 2000-06-03
Susanthika Jayasinghe SRI Yokohama 2000-09-09
19. 11.06 Torri Edwards USA Athínai 2000-06-28
20. 11.07 Tayna Lawrence JAM Berlin 2000-09-01
  Result Name Country Venue Date
1. 21.94 Marion Jones USA Sacramento 2000-07-23
2. 22.09 Inger Miller USA Sacramento 2000-07-23
3. 22.27 Pauline Davis-Thompson BAH Sydney (OG) 2000-09-28
4. 22.28 Susanthika Jayasinghe SRI Sydney (OG) 2000-09-28
5. 22.35 Beverly McDonald JAM Sydney (OG) 2000-09-28
6. 22.37 Debbie Ferguson-McKenzie BAH Sydney (OG) 2000-09-28
7. 22.38 Nanceen Perry USA Sacramento 2000-07-23
8. 22.41 Myriam Mani CMR Kuoro 2000-05-21
9. 22.42 Melinda Gainsford-Taylor AUS Sydney (OG) 2000-09-28
10. 22.49 LaTasha Colander USA Nassau 2000-06-09
Mary Onyali NGR La Chaux-de-Fonds 2000-08-13
12. 22.51 Peta-Gaye Dowdie JAM Durham 2000-06-03
13. 22.52 Lauren Hewitt AUS Canberra 2000-01-15
14. 22.53 Cathy Freeman AUS Sydney (OG) 2000-09-28
15. 22.57 Chandra Sturrup BAH Nassau 2000-07-22
Michelle Collins USA Sacramento 2000-07-23
  Result Name Country Venue Date
1. 49.11 Cathy Freeman AUS Sydney (OG) 2000-09-25
2. 49.58 Lorraine Fenton JAM Sydney (OG) 2000-09-25
3. 49.59 Marion Jones USA Walnut 2000-04-16
4. 49.70 Ana Guevara MEX Ciudad de México 2000-07-01
5. 49.72 Katharine Merry GBR Sydney (OG) 2000-09-25
6. 49.79 Donna Fraser GBR Sydney (OG) 2000-09-25
7. 49.87 LaTasha Colander USA Sacramento 2000-07-16
8. 49.95 Olga Kotlyarova RUS Yokohama 2000-09-09
9. 50.04 Falilat Ogunkoya NGR Osaka 2000-05-13
Jearl Miles-Clark USA Monaco 2000-08-18
11. 50.05 Heidi Seyerling RSA Sydney (OG) 2000-09-25
12. 50.10 Natalya Nazarova RUS Tula 2000-07-24
13. 50.11 Michelle Collins USA Osaka 2000-05-13
14. 50.23 Charity Opara NGR Lagos 2000-07-22
Svetlana Goncharenko RUS Tula 2000-07-23
16. 50.30 Olabisi Afolabi NGR Lagos 2000-07-22
17. 50.32 Marie-José Pérec FRA Nice 2000-07-08
18. 50.36 Oleysa Zykina RUS Tula 2000-07-23
19. 50.42 Sandie Richards JAM Sydney (OG) 2000-09-24
20. 50.47 Svetlana Pospelova RUS Luzern 2000-06-27
21. 50.67 Anna Tkach RUS Tula 2000-07-22
22. 50.69 Mireille Nguimgo CMR La Chaux-de-Fonds 2000-08-13
23. 50.71 Helena Fuchsová CZE Ostrava 2000-06-01
24. 50.73 Claudine Komgang CMR Ciudad de México 2000-07-01
Yulia Sotnikova RUS Tula 2000-07-23
26. 50.74 Monique Henderson USA Norwalk 2000-06-03
27. 50.76 Irina Rosikhina RUS Tula 2000-06-02
28. 50.82 Monique Hennagan USA Sacramento 2000-07-16
29. 50.85 Jitka Burianová CZE Sydney (OG) 2000-09-23
30. 50.88 Ami Mbacké Thiam SEN La Chaux-de-Fonds 2000-08-13
31. 50.92 LaDonna Antoine-Watkins CAN Sydney (OG) 2000-09-23
32. 50.98 Mikele Barber USA Baton Rouge 2000-05-14
  Result Name Country Venue Date
1. 1:56.15 Maria Mutola MOZ Sydney (OG) 2000-09-25
2. 1:56.60 Natalya Tsyganova RUS Tula 2000-07-25
3. 1:56.64 Stephanie Graf AUT Sydney (OG) 2000-09-25
4. 1:56.80 Kelly Holmes GBR Sydney (OG) 2000-09-25
5. 1:56.85 Olga Raspopova RUS Tula 2000-07-25
6. 1:57.49 Irina Mistyukevich RUS Sankt Peterburg 2000-06-18
7. 1:57.53 Ludmila Formanová CZE Zürich 2000-08-11
8. 1:58.08 Regina Jacobs USA Eugene 2000-06-24
9. 1:58.10 Suzy Favor Hamilton USA Stockholm 2000-08-01
10. 1:58.34 Claudia Gesell GER Leverkusen 2000-08-20
11. 1:58.47 Hasna Benhassi MAR Nürnberg 2000-06-25
12. 1:58.51 Brigitta Langerholc SLO Sydney (OG) 2000-09-25
13. 1:58.56 Helena Fuchsová CZE Sydney (OG) 2000-09-25
14. 1:58.62 Letitia Vriesde SUR Bruxelles 2000-08-25
15. 1:58.66 Zulia Calatayud CUB Sydney (OG) 2000-09-25
16. 1:58.75 Hazel Clark USA Sydney (OG) 2000-09-25
17. 1:58.77 Marina Anisimova RUS Tula 2000-07-25
  Result Name Country Venue Date
1. 3:57.40 Suzy Favor Hamilton USA Oslo 2000-07-28
2. 3:58.29 Violeta Szekely ROU Monaco 2000-08-18
3. 3:59.02 Kutre Dulecha ETH Monaco 2000-08-18
4. 3:59.12 Nouria Mérah-Benida ALG Monaco 2000-08-18
5. 3:59.22 Lidia Chojecka POL Oslo 2000-07-28
6. 4:00.35 Carla Sacramento POR Bruxelles 2000-08-25
7. 4:00.73 Gabriela Szabo ROU Eugene 2000-06-24
8. 4:01.01 Regina Jacobs USA Sacramento 2000-07-16
9. 4:01.15 Svetlana Masterkova RUS Oslo 2000-07-28
10. 4:01.23 Hayley Tullett GBR Oslo 2000-07-28
11. 4:01.50 Natalya Gorelova RUS Oslo 2000-07-28
12. 4:01.64 Naomi Mugo KEN Zürich 2000-08-11
13. 4:01.70 Sonia O'Sullivan IRL Oslo 2000-07-28
14. 4:01.73 Lyudmila Rogachova RUS Tula 2000-07-26
15. 4:02.21 Olga Nelyubova RUS Zürich 2000-08-11
16. 4:02.32 Olga Komyagina RUS Leverkusen 2000-08-20
17. 4:02.39 Maria Mutola MOZ Monaco 2000-08-18
18. 4:03.02 Süreyya Ayhan-Kop TUR Bruxelles 2000-08-25
19. 4:03.10 Lyubov Kremlyova RUS Tula 2000-07-26
20. 4:03.18 Olga Kuznetsova RUS Oslo 2000-07-28
21. 4:03.32 Yelena Zadorozhnaya RUS Tula 2000-07-26
22. 4:03.83 Daniela Yordanova BUL Bydgoszcz 2000-07-09
23. 4:03.95 Lan Lixin CHN Jinzhou 2000-06-08
24. 4:04.24 Natalia Rodríguez ESP Heusden-Zolder 2000-08-05
25. 4:04.28 Yuliya Kosenkova RUS Heusden-Zolder 2000-08-05
26. 4:04.66 Paula Ivan ROU Monaco 2000-08-18
27. 4:04.75 Olga Yegorova RUS Moskva 2000-07-12
28. 4:04.80 Tatyana Tomashova RUS Sankt Peterburg 2000-06-18
29. 4:04.82 Helen Clitheroe GBR Barcelona 2000-07-25
30. 4:04.84 Li Jingnan CHN Saint-Denis 2000-06-23
31. 4:04.94 Elena Antoci ROU Bucuresti 2000-08-06
  Result Name Country Venue Date
1. 8:26.35 Gabriela Szabo ROU Zürich 2000-08-11
2. 8:27.58 Sonia O'Sullivan IRL Zürich 2000-08-11
3. 8:28.80 Marta Domínguez ESP Zürich 2000-08-11
4. 8:28.85 Paula Radcliffe GBR Zürich 2000-08-11
5. 8:29.14 Lydia Cheromei KEN Zürich 2000-08-11
6. 8:30.39 Irina Mikitenko GER Zürich 2000-08-11
7. 8:30.95 Tegla Loroupe KEN Monaco 2000-08-18
8. 8:33.07 Dong Yanmei CHN Athínai 2000-06-28
9. 8:33.35 Lidia Chojecka POL Saint-Denis 2000-06-23
10. 8:33.85 Asmae Leghzaoui MAR Monaco 2000-08-18
11. 8:34.53 Tatyana Tomashova RUS Athínai 2000-06-28
12. 8:34.99 Fernanda Ribeiro POR Monaco 2000-08-18
13. 8:35.02 Libbie Hickman USA Gateshead 2000-08-28
14. 8:36.70 Joanne Pavey GBR Gateshead 2000-08-28
15. 8:36.92 Getenesh Wami ETH Nice 2000-07-08
16. 8:39.06 Yimenashu Taye ETH Zürich 2000-08-11
17. 8:39.67 Lan Lixin CHN Athínai 2000-06-28
18. 8:39.86 Amy Rudolph USA Zürich 2000-08-11
19. 8:39.88 Rose Cheruiyot KEN Monaco 2000-08-18
20. 8:40.15 Sally Barsosio KEN Zürich 2000-08-11
21. 8:41.05 Yin Lili CHN Saint-Denis 2000-06-23
22. 8:41.23 Leah Malot KEN Monaco 2000-08-18
23. 8:41.54 Yamna Belkacem FRA Monaco 2000-08-18
24. 8:41.96 Zhor El Kamch MAR Milano 2000-06-07
25. 8:42.55 Regina Jacobs USA Portland 2000-06-25
26. 8:42.59 Deena Kastor USA Zürich 2000-08-11
27. 8:43.45 Galina Bogomalova RUS Gateshead 2000-07-15
28. 8:43.53 Fatima Yvelain FRA Monaco 2000-08-18
29. 8:43.55 Naomi Mugo KEN Milano 2000-06-07
30. 8:43.74 Getenesh Urge ETH Milano 2000-06-07
31. 8:44.14 Werknesh Kidane ETH Milano 2000-06-07
32. 8:44.28 Ayelech Worku ETH Milano 2000-06-07
33. 8:44.81 Alesya Turova BLR Milano 2000-06-07
  Result Name Country Venue Date
1. 14:30.88 Getenesh Wami ETH Heusden-Zolder 2000-08-05
2. 14:39.83 Leah Malot KEN Berlin 2000-09-01
3. 14:40.61 Gabriela Szabo ROU Berlin 2000-09-01
4. 14:41.02 Sonia O'Sullivan IRL Sydney (OG) 2000-09-25
5. 14:41.23 Ayelech Worku ETH London 2000-08-05
6. 14:42.91 Olga Yegorova RUS Stockholm 2000-08-01
7. 14:43.59 Irina Mikitenko GER Sydney (OG) 2000-09-25
8. 14:44.36 Paula Radcliffe GBR London 2000-08-05
9. 14:44.57 Derartu Tulu ETH Stockholm 2000-08-01
10. 14:45.35 Regina Jacobs USA Sacramento 2000-07-21
11. 14:45.95 Tegla Loroupe KEN London 2000-08-05
12. 14:47.35 Lydia Cheromei KEN Sydney (OG) 2000-09-25
13. 14:47.40 Werknesh Kidane ETH Sydney (OG) 2000-09-25
14. 14:47.71 Jelena Prokopcuka LAT Stockholm 2000-08-01
15. 14:47.79 Yamna Belkacem FRA Stockholm 2000-08-01
16. 14:48.31 Asmae Leghzaoui MAR Berlin 2000-09-01
17. 14:51.62 Deena Kastor USA Stockholm 2000-08-01
18. 14:52.61 Berhane Adere ETH Stockholm 2000-08-01
19. 14:53.00 Tatyana Tomashova RUS Gateshead 2000-07-16
20. 14:53.61 Sally Barsosio KEN Berlin 2000-09-01
21. 14:55.88 Rose Cheruiyot KEN Stockholm 2000-08-01
22. 14:56.95 Daniela Yordanova BUL Sydney (OG) 2000-09-25
23. 14:57.48 Elana Meyer RSA London 2000-08-05
24. 14:58.27 Joanne Pavey GBR Sydney (OG) 2000-09-25
25. 15:01.49 Fernanda Ribeiro POR Coimbra 2000-08-13
26. 15:03.99 Dong Yanmei CHN Jinzhou 2000-06-07
27. 15:06.30 Yin Lili CHN Jinzhou 2000-06-07
28. 15:06.48 Suzy Favor Hamilton USA Long Beach 2000-03-18
29. 15:07.66 Marla Runyan USA Eugene 2000-05-13
30. 15:08.36 Meseret Defar ETH Heusden-Zolder 2000-08-05
31. 15:08.61 Galina Bogomalova RUS Tula 2000-07-22
32. 15:08.69 Kerryn McCann AUS Brisbane 2000-09-08
33. 15:08.82 Yimenashu Taye ETH Heusden-Zolder 2000-08-05
34. 15:09.19 Elva Dryer USA Eugene 2000-05-13
35. 15:10.50 Cheri Kenah USA Eugene 2000-05-13
36. 15:11.11 Vivian Cheruiyot KEN Sydney (OG) 2000-09-22
37. 15:11.16 Amy Rudolph USA Stockholm 2000-08-01
38. 15:11.25 Olivera Jevtic SRB Sydney (OG) 2000-09-22
39. 15:12.06 Teresa Recio ESP Heusden-Zolder 2000-08-05
40. 15:12.23 Zhor El Kamch MAR Sevilla 2000-06-09
41. 15:12.83 Breeda Dennehy-Willis IRL Heusden-Zolder 2000-08-05
42. 15:13.07 Fatima Yvelain FRA Villeneuve d'Ascq 2000-06-17
43. 15:14.26 Clair Fearnley AUS Sydney 2000-02-13
44. 15:14.42 Merima Hashim ETH Sevilla 2000-06-09
45. 15:15.17 Merima Denboba ETH Sevilla 2000-06-09
46. 15:15.35 Gunhild Haugen NOR Berlin 2000-09-01
47. 15:15.64 Nora Leticia Rocha MEX Walnut 2000-04-14
48. 15:15.94 Roberta Brunet ITA Viareggio 2000-08-22
49. 15:16.32 Susanne Pumper AUT Stockholm 2000-08-01
50. 15:16.45 Adriana Fernández MEX Montréal 2000-07-07
51. 15:17.14 Beatriz Santiago ESP Heusden-Zolder 2000-08-05
52. 15:17.57 Rosemary Ryan IRL Heusden-Zolder 2000-08-05
53. 15:18.09 Klara Kashapova RUS Tula 2000-07-22
54. 15:18.62 Song Liqing CHN Jinzhou 2000-06-07
55. 15:18.78 Maria McCambridge IRL Heusden-Zolder 2000-08-05
56. 15:18.80 Maura Viceconte ITA Gateshead 2000-07-16
57. 15:18.82 Kate Richardson AUS Villeneuve d'Ascq 2000-06-17
58. 15:19.65 Lidiya Grigoryeva RUS Yokohama 2000-09-09
59. 15:19.88 Jennifer Rhines USA Stockholm 2000-08-01
60. 15:20.23 Anja Smolders BEL Heusden-Zolder 2000-08-05
61. 15:20.36 Harumi Hiroyama JPN Osaka 2000-05-13
62. 15:20.59 Elena Fidatov ROU Bucuresti 2000-08-07
63. 15:20.78 Anne Cross AUS Melbourne 2000-02-05
64. 15:21.04 Michiko Shimizu JPN Osaka 2000-05-13
65. 15:21.37 Blake Russell USA Philadelphia 2000-04-28
Benita Willis AUS Sydney (OG) 2000-09-22
67. 15:21.55 Libbie Hickman USA Berlin 2000-09-01
68. 15:22.44 Getenesh Urge ETH Villeneuve d'Ascq 2000-06-17
69. 15:22.98 Lyudmila Biktasheva RUS Yokohama 2000-09-09
70. 15:23.27 Erika van de Bilt NED Heusden-Zolder 2000-08-05
71. 15:23.41 Yoshiko Ichikawa JPN Sydney (OG) 2000-09-22
72. 15:23.59 Yuko Kawakami JPN Osaka 2000-05-13
73. 15:23.70 Yoshiko Fujinaga JPN Osaka 2000-05-13
74. 15:23.71 Anne Marie Lauck USA Sacramento 2000-07-21
75. 15:23.84 Alesya Turova BLR Formia 2000-06-03
76. 15:23.9 Agata Balsamo ITA Palermo 2000-04-22
77. 15:24.31 Laurence Duquénoy FRA Villeneuve d'Ascq 2000-06-17
78. 15:24.9 Ikuko Tamura JPN Kyoto 2000-12-03
  Result Name Country Venue Date
1. 30:17.49 Derartu Tulu ETH Sydney (OG) 2000-09-30
2. 30:22.48 Getenesh Wami ETH Sydney (OG) 2000-09-30
3. 30:22.88 Fernanda Ribeiro POR Sydney (OG) 2000-09-30
4. 30:26.97 Paula Radcliffe GBR Sydney (OG) 2000-09-30
5. 30:37.26 Tegla Loroupe KEN Sydney (OG) 2000-09-30
6. 30:51.30 Berhane Adere ETH Heusden-Zolder 2000-08-05
7. 30:53.37 Sonia O'Sullivan IRL Sydney (OG) 2000-09-30
8. 30:57.70 Leah Malot KEN Heusden-Zolder 2000-08-05
9. 30:59.92 Merima Hashim ETH Heusden-Zolder 2000-08-05
10. 31:03.60 Marleen Renders BEL Heusden-Zolder 2000-08-05
11. 31:05.57 Maura Viceconte ITA Heusden-Zolder 2000-08-05
12. 31:06.94 Li Ji CHN Sydney (OG) 2000-09-30
13. 31:09.46 Yuko Kawakami JPN Brunswick 2000-07-01
14. 31:10.12 Adriana Fernández MEX Brunswick 2000-07-01
15. 31:14.70 Elana Meyer RSA Sydney (OG) 2000-09-30
16. 31:21.27 Lidiya Grigoryeva RUS Sydney (OG) 2000-09-30
17. 31:24.12 Silvia Sommaggio ITA Heusden-Zolder 2000-08-05
18. 31:27.86 Jelena Prokopcuka LAT Lisboa 2000-04-01
19. 31:29.65 Olivera Jevtic SRB Sydney (OG) 2000-09-30
20. 31:29.66 Galina Bogomalova RUS Tula 2000-07-26
21. 31:33.58 Lyudmila Biktasheva RUS Tula 2000-07-26
22. 31:40.14 Irina Timofeyeva RUS Tula 2000-07-26
23. 31:43.28 Merima Denboba ETH Heusden-Zolder 2000-08-05
24. 31:43.29 Fatima Yvelain FRA Lisboa 2000-04-01
25. 31:44.3 Teresa Recio ESP Gijón 2000-08-12
26. 31:46.4 Griselda González ESP Gijón 2000-08-12
27. 31:47.89 Gunhild Haugen NOR Lisboa 2000-04-01
28. 31:48.60 Eyerusalem Kuma ETH Brunswick 2000-07-01
29. 31:48.89 Yoko Shibui JPN Kobe 2000-04-23
30. 31:50.22 Alice Timbilil KEN Sydney (OG) 2000-09-30
31. 31:50.53 Noriko Matsuoka JPN Kobe 2000-04-23
32. 31:50.89 Hiromi Ominami JPN Tottori 2000-06-10
33. 31:51.05 Deena Kastor USA Sacramento 2000-07-14
34. 31:52.2 Petra Wassiluk GER Strasbourg 2000-06-27
35. 31:52.50 Rie Matsuoka JPN Tottori 2000-06-10
36. 31:52.59 Chiemi Takahashi JPN Sydney (OG) 2000-09-30
37. 31:52.75 Lyudmila Petrova RUS Tula 2000-07-26
38. 31:54.46 Kumiko Takemoto JPN Kobe 2000-04-23
39. 31:55.65 Clair Fearnley AUS Sydney 2000-02-24
40. 31:56.1 Rakiya Maraoui-Quétier FRA Strasbourg 2000-06-27
41. 31:56.49 Agata Balsamo ITA Trento 2000-05-31
42. 31:56.94 Libbie Hickman USA Sydney (OG) 2000-09-30
43. 31:57.41 Sally Barsosio KEN Sydney (OG) 2000-09-30
44. 31:58.34 Jennifer Rhines USA Sacramento 2000-07-14
45. 31:58.76 Klara Kashapova RUS Tula 2000-07-26
46. 31:58.93 Yoshiko Fujinaga JPN Kobe 2000-04-23
47. 31:58.95 Kazue Ogoshi JPN Brunswick 2000-07-01
48. 31:59.21 Asmae Leghzaoui MAR Sydney (OG) 2000-09-30
49. 31:59.60 Harumi Hiroyama JPN Mito 2000-05-09
50. 32:00.4 Margaret Atodonyang KEN Strasbourg 2000-06-27
51. 32:01.04 Naomi Sakashita JPN Tottori 2000-06-10
52. 32:01.86 Anne Marie Lauck USA Sacramento 2000-07-14
53. 32:02.2 Maria Abel ESP Gijón 2000-08-12
54. 32:02.86 Lidiya Vasilevskaya RUS Tula 2000-07-26
55. 32:03.00 Mari Ozaki JPN Tottori 2000-06-10
56. 32:03.06 Annette Peters USA Walnut 2000-04-14
57. 32:04.81 Ana Dias POR Sandefjord 2000-06-03
58. 32:05.23 Mizuki Noguchi JPN Tottori 2000-06-10
59. 32:06.42 Yukiko Okamoto JPN Sendai 2000-10-08
60. 32:07.25 Eri Yamaguchi JPN Tottori 2000-06-10
61. 32:07.42 Iulia Olteanu ROU Lisboa 2000-04-01
62. 32:07.44 Natalie Harvey AUS Sandefjord 2000-06-03
63. 32:07.58 Yuko Manabe JPN Tottori 2000-06-10
64. 32:08.67 Helena Sampaio POR Lisboa 2000-04-01
65. 32:08.82 Nora Leticia Rocha MEX Burnaby 2000-06-03
66. 32:09.25 Ikumi Wakamatsu JPN Sendai 2000-10-08
67. 32:09.53 Marina Bastos POR Lisboa 2000-04-01
  Result Name Country Venue Date
1. 12.33 Gail Devers USA Sacramento 2000-07-23
2. 12.52 Delloreen Ennis JAM Kingston 2000-07-22
3. 12.54 Glory Alozie NGR Zürich 2000-08-11
4. 12.57 Michelle Freeman JAM Kingston 2000-07-22
Melissa Morrison USA Sacramento 2000-07-23
6. 12.63 Anjanette Kirkland USA Walnut 2000-04-16
7. 12.65 Olga Shishigina KAZ Lausanne 2000-07-05
8. 12.67 Joanna Hayes USA Sacramento 2000-07-23
9. 12.68 Sharon Couch USA Sacramento 2000-07-23
  Result Name Country Venue Date
1. 53.02 Irina Privalova RUS Sydney (OG) 2000-09-27
2. 53.33 Sandra Glover USA Sacramento 2000-07-17
3. 53.45 Deon Hemmings JAM Sydney (OG) 2000-09-27
4. 53.53 Nezha Bidouane MAR Roma 2000-06-30
5. 53.68 Daimí Pernía CUB Sydney (OG) 2000-09-27
6. 53.98 Tatyana Tereschuk-Antipova UKR Sydney (OG) 2000-09-27
7. 54.31 Yuliya Pechonkina RUS Tula 2000-06-04
8. 54.35 Ionela Târlea ROU Sydney (OG) 2000-09-27
9. 54.37 Gudrun Arnardóttir ISL London 2000-08-05
10. 54.41 Andrea Blackett BAR La Chaux-de-Fonds 2000-08-13
11. 54.50 Natalya Alimzhanova KAZ Vila Real de Santo António 2000-05-27
12. 54.57 Ulrike Urbansky GER Barcelona 2000-07-25
13. 54.70 Kim Batten USA Sacramento 2000-07-17
14. 54.80 Tonja Buford-Bailey USA Sacramento 2000-07-17
15. 54.84 Heike Meißner GER Barcelona 2000-07-25
16. 54.93 Catherine Scott JAM Kingston 2000-07-21
17. 54.95 Natasha Danvers GBR Sydney (OG) 2000-09-25
18. 54.97 Joanna Hayes USA Sacramento 2000-07-17
  Result Name Country Venue Date
1. 9:40.20 Cristina Casandra ROU Reims 2000-08-30
2. 9:52.40 Yekaterina Volkova RUS Sankt Peterburg 2000-06-17
3. 9:54.10 Anzhelika Averkova UKR Kiev 2000-08-03
4. 9:54.86 Daniela Petrescu ROU Bucuresti 2000-08-07
5. 9:56.99 Luminita Gogârlea ROU Bucuresti 2000-08-07
6. 9:57.03 Justyna Bak POL Warszawa 2000-06-24
7. 10:01.54 Susanne Wigene NOR Steinkjer 2000-08-11
8. 10:02.60 Olimpia Pop ROU Bucuresti 2000-08-07
9. 10:04.85 Céline Rajot FRA Nice 2000-08-05
10. 10:05.12 Varvara Shestok UKR Kiev 2000-08-03
11. 10:07.63 Miriam Méred FRA Nice 2000-08-05
12. 10:08.11 Tara Krzywicki GBR Stretford 2000-09-05
13. 10:08.18 Véronique Bertel FRA Nice 2000-08-05
14. 10:09.64 Élodie Olivarès FRA St Maur 2000-06-07
15. 10:10.73 Melissa Rollison AUS Sydney 2000-02-25
16. 10:11.86 Natalya Cherepanova RUS Tula 2000-07-24
17. 10:12.07 Marina Ivanova RUS Tula 2000-07-24
18. 10:12.57 Analidia Torre POR Viana do Castelo 2000-06-14
19. 10:12.94 Chantal Dällenbach FRA Castres 2000-07-27
20. 10:13.29 Alina Cucerzan ROU Bucuresti 2000-06-25
21. 10:16.01 Leah Rogers AUS Sydney 2000-02-25
22. 10:19.61 Lisa Nye USA McMinnville 2000-06-10
23. 10:20.21 Tonya Dodge USA Albany 2000-05-12
24. 10:20.66 Kara Ormond USA Walnut 2000-04-14
25. 10:20.91 Carla Tavares FRA St Maur 2000-06-07
26. 10:21.48 Karen Murphy NZL Sydney 2000-02-25
27. 10:22.55 Elizabeth Jackson USA Walnut 2000-04-14
28. 10:22.70 Rachel Penny NZL Sydney 2000-02-25
29. 10:22.76 Johanna Lehtinen FIN Helsinki 2000-09-03
30. 10:22.92 Ida Nilsson SWE Högby 2000-06-02
31. 10:23.16 Nadezhda Trilinskaya RUS Cheboksary 2000-07-01
32. 10:23.37 Marina Pluzhnikova RUS Sankt Peterburg 2000-06-17
Kristin Ahlepil SWE Helsinki 2000-09-03
34. 10:23.50 Stephanie de Croock BEL Beveren 2000-09-09
35. 10:23.55 Sonia Agoun TUN Bucuresti 2000-08-07
36. 10:25.85 Kerry Hils USA Walnut 2000-04-14
37. 10:26.00 Michelle Barreto da Costa BRA Rio de Janeiro 2000-08-05
38. 10:27.45 Carrie Morales USA Albany 2000-05-12
39. 10:27.51 Miranda Boonstra NED Uden 2000-07-01
40. 10:28.45 Ulrika Johansson SWE Helsinki 2000-09-03
41. 10:29.47 Emily Mulick USA Walnut 2000-04-14
42. 10:30.17 Stefanija Statkuviene BEL Beveren 2000-09-09
43. 10:30.50 Kristina Laubenstein USA Albany 2000-05-12
44. 10:33.84 Malgorzata Jamróz POL Poznan 2000-09-30
45. 10:34.28 Veerle Van der Heyden BEL Beveren 2000-09-09
46. 10:34.29 Hana Chaouache TUN Bucuresti 2000-08-07
47. 10:34.45 Sigrid Vanden Bempt BEL Beveren 2000-09-09
48. 10:35.27 Veslemøy Hausken NOR Steinkjer 2000-08-11
49. 10:35.62 Heather Bury USA Albany 2000-05-12
Rimma Pushkina RUS Tula 2000-07-24
51. 10:35.63 Marily dos Santos BRA Rio de Janeiro 2000-08-05
52. 10:36.1 Pierangela Baronchelli ITA Saronno 2000-09-24
53. 10:36.20 Monika Kinnunen FIN Helsinki 2000-09-03
54. 10:36.63 Malika Coutant FRA Reims 2000-08-30
55. 10:36.69 Donna MacFarlene AUS Sydney 2000-02-25
56. 10:36.9 Katie Baloga USA West Point 2000-06-24
57. 10:37.95 Tara Haynes USA Logan 2000-07-01
58. 10:38.0 Mary Fien AUS Canberra 2000-01-15
59. 10:38.95 Yelena Motalova RUS Tula 2000-06-03
60. 10:39.40 Valquiria Silva Santos BRA Rio de Janeiro 2000-08-05
61. 10:41.20 Wacila Azzedine FRA Reims 2000-08-30
62. 10:41.32 Venera Nikiforova RUS Tula 2000-07-24
63. 10:43.07 Olga Nazarenko RUS Krasnodar 2000-09-17
64. 10:43.59 Tatyana Gladyr UKR Kiev 2000-08-03
65. 10:43.73 Shirleen Mulcahy NZL Christchurch 2000-01-08
66. 10:43.80 Mira Tuominen FIN Helsinki 2000-09-03
67. 10:44.0 Kelly Hansen USA Fullerton 2000-06-17
  Result Name Country Venue Date
1. 41.95 Sevatheda Fynes,
Chandra Sturrup,
Pauline Davis-Thompson,
Debbie Ferguson-McKenzie
BAH Sydney (OG) 2000-09-30
2. 42.13 Chryste Gaines,
Gail Devers,
Inger Miller,
Torri Edwards
USA Monaco 2000-08-18
Tayna Lawrence,
Veronica Campbell-Brown,
Beverly McDonald,
Merlene Ottey
JAM Sydney (OG) 2000-09-30
4. 42.15 Tayna Lawrence,
Veronica Campbell-Brown,
Beverly McDonald,
Merlene Frazer
JAM Sydney (OG) 2000-09-29
5. 42.33 Chryste Gaines,
Torri Edwards,
Inger Miller,
Marion Jones
USA Philadelphia 2000-04-29
6. 42.35 Debbie Ferguson-McKenzie,
Sevatheda Fynes,
Eldece Clarke-Lewis,
Pauline Davis-Thompson
BAH Monaco 2000-08-18
7. 42.38 Sandra Citté,
Muriel Hurtis,
Fabé Dia,
Christine Arron
FRA Monaco 2000-08-18
8. 42.42 Eldece Clarke-Lewis,
Chandra Sturrup,
Pauline Davis-Thompson,
Sevatheda Fynes
BAH Sydney (OG) 2000-09-29
Linda Khodadin,
Muriel Hurtis,
Fabé Dia,
Christine Arron
FRA Sydney (OG) 2000-09-30
10. 42.73 Sina Schielke,
Esther Möller,
Andrea Philipp,
Marion Wagner
GER Chemnitz 2000-07-22
11. 42.74 Passion Richardson,
Nanceen Perry,
Andrea Anderson,
LaTasha Jenkins
USA Philadelphia 2000-04-29
12. 42.77 Gabriele Rockmeier,
Sabrina Mulrain,
Andrea Philipp,
Marion Wagner
GER Gold Coast 2000-09-17
13. 42.78 Lacena Golding-Clarke,
Merlene Frazer,
Astia Walker,
Veronica Campbell-Brown
JAM Philadelphia 2000-04-29
14. 42.82 Chryste Gaines,
Torri Edwards,
Nanceen Perry,
Passion Richardson
USA Sydney (OG) 2000-09-29
Glory Alozie,
Benedicta Ajudua,
Mercy Nku,
Mary Onyali
NGR Sydney (OG) 2000-09-29
16. 42.84 Natalya Ignatova,
Marina Trandenkova,
Irina Khabarova,
Natalya Voronova
RUS Sydney (OG) 2000-09-29
17. 42.97 Katia Benth,
Muriel Hurtis,
Fabé Dia,
Christine Arron
FRA Gateshead 2000-07-15
18. 42.99 Rachel Massey,
Suzanne Broadrick,
Jodi Lambert,
Melinda Gainsford-Taylor
AUS Pietersburg 2000-03-18
  Result Name Country Venue Date
1. 3:22.99 Doris Jacob,
Olabisi Afolabi,
Rosemary Okafor,
Charity Opara
NGR Sydney (OG) 2000-09-29
2. 3:23.25 Sandie Richards,
Catherine Scott,
Deon Hemmings,
Lorraine Fenton
JAM Sydney (OG) 2000-09-30
3. 3:23.46 Yulia Sotnikova,
Svetlana Goncharenko,
Olga Kotlyarova,
Irina Privalova
RUS Sydney (OG) 2000-09-30
4. 3:23.80 Olabisi Afolabi,
Charity Opara,
Rosemary Okafor,
Falilat Ogunkoya
NGR Sydney (OG) 2000-09-30
5. 3:23.81 Nova Peris,
Tamsyn Manou,
Melinda Gainsford-Taylor,
Cathy Freeman
AUS Sydney (OG) 2000-09-30
6. 3:23.95 Jearl Miles-Clark,
Monique Hennagan,
Andrea Anderson,
LaTasha Colander
USA Sydney (OG) 2000-09-29
7. 3:24.05 Tamsyn Manou,
Susan Andrews,
Jana Rawlinson,
Nova Peris
AUS Sydney (OG) 2000-09-29
8. 3:24.40 Jitka Burianová,
Hana Benesová,
Lenka Ficková,
Helena Fuchsová
CZE Sydney (OG) 2000-09-29
9. 3:25.22 Zulia Calatayud,
Daisy Julia Duporty,
Idalmis Bonne,
Daimí Pernía
CUB Sydney (OG) 2000-09-29
10. 3:25.28 Helen Frost,
Donna Fraser,
Allison Curbishley,
Katharine Merry
GBR Sydney (OG) 2000-09-29
11. 3:25.50 Oleysa Zykina,
Irina Rosikhina,
Yekaterina Kulikova,
Yulia Sotnikova
RUS Gateshead 2000-07-16
12. 3:25.65 Charmaine Howell,
Catherine Scott,
Michelle Burgher,
Sandie Richards
JAM Sydney (OG) 2000-09-29
13. 3:25.67 Natasha Danvers,
Donna Fraser,
Allison Curbishley,
Katharine Merry
GBR Sydney (OG) 2000-09-30
14. 3:25.96 Suziann Reid,
Michelle Collins,
Kim Graham,
Jearl Miles-Clark
USA Philadelphia 2000-04-29
15. 3:26.05 Yulia Sotnikova,
Oleysa Zykina,
Svetlana Goncharenko,
Natalya Nazarova
RUS Sydney (OG) 2000-09-29
16. 3:26.31 Natalya Sologub,
Elena Bunnik,
Irina Khlyustova,
Anna Kozak
BLR Sydney (OG) 2000-09-29
17. 3:27.02 Shanta Ghosh,
Ulrike Urbansky,
Birgit Rockmeier,
Florence Ekpo-Umoh
GER Sydney (OG) 2000-09-29
18. 3:27.23 Daniela Graglia,
Francesca Carbone,
Fabiola Piroddi,
Virna de Angeli
ITA Sydney (OG) 2000-09-29
19. 3:27.36 Karlene Haughton,
LaDonna Antoine-Watkins,
Foy Williams,
Samantha George
CAN Sydney (OG) 2000-09-29
20. 3:27.51 Jitka Burianová,
Ludmila Formanová,
Hana Benesová,
Helena Fuchsová
CZE Nadderud 2000-07-09
21. 3:27.60 Youlanda Warren,
LaTasha Colander,
Julian Reynolds,
Michelle Collins
USA Raleigh 2000-04-01
22. 3:27.70 Shanta Ghosh,
Ulrike Urbansky,
Birgit Rockmeier,
Uta Rohländer-Fromm
GER Gateshead 2000-07-16
23. 3:28.02 Aïda Diop,
Mame Tacko Diouf,
Aminata Diouf,
Ami Mbacké Thiam
SEN Sydney (OG) 2000-09-29
24. 3:28.11 Manjama Kuriakose,
Manjeet Kaur,
Jincy Philip,
K. Mathews Beenamol
IND Chennai 2000-07-31
25. 3:28.12 Natasha Danvers,
Sinead Dudgeon,
Allison Curbishley,
Donna Fraser
GBR Gateshead 2000-07-16
26. 3:28.36 Natalya Sologub,
Tatyana Ledovskaya,
Yelena Budnik,
Anna Kozak
BLR Bydgoszcz 2000-07-09
27. 3:28.64 Me'Lisa Barber,
Demetria Washington,
Ellakisha Williamson,
Mikele Barber
USA Durham 2000-06-03
28. 3:29.43 Yulanda Nelson,
LaTasha Colander,
Tonja Buford-Bailey,
Shanelle Porter
USA Philadelphia 2000-04-29
29. 3:29.74 Angel Patterson (USA),
Nakiya Johnson (USA),
Moushami Robinson (USA),
Tanya Jarrett (JAM)
University of Texas Durham 2000-06-01
  Result Name Country Venue Date
1. 2.02 Monika Iagar ROU Villeneuve d'Ascq 2000-06-17
2. 2.01 Venelina Veneva BUL Kalamáta 2000-06-04
Kajsa Bergqvist SWE Uppsala 2000-08-19
Yelena Yelesina RUS Sydney (OG) 2000-09-30
Hestrie Cloete RSA Sydney (OG) 2000-09-30
6. 2.00 Zuzana Hlavonová CZE Praha 2000-06-05
Inga Babakova UKR Villeneuve d'Ascq 2000-06-17
8. 1.99 Oana Manuela Pantelimon ROU Sydney (OG) 2000-09-30
9. 1.98 Khristina Kalcheva BUL Kalamáta 2000-06-04
Irina Mikhalchenko UKR Kiev 2000-08-05
Vita Palamar UKR Kiev 2000-08-05
  Result Name Country Venue Date
1. 4.63 Stacy Dragila USA Sacramento 2000-07-23
2. 4.56 Anzhela Balakhonova UKR Linz 2000-08-08
3. 4.55 Tatiana Grigorieva AUS Sydney (OG) 2000-09-25
4. 4.53 Kellie Suttle USA Palo Alto 2000-07-01
5. 4.50 Emma George AUS Perth 2000-02-05
Svetlana Feofanova RUS Helsinki 2000-06-15
Daniela Bártová CZE Athínai 2000-06-28
Yelena Belyakova RUS Athínai 2000-06-28
Nicole Humbert GER Salamanca 2000-07-21
Vala Flosadóttir ISL Sydney (OG) 2000-09-25
11. 4.47 Mary Vincent USA Sacramento 2000-05-21
12. 4.45 Tracy O'Hara USA Austin 2000-04-22
Pavla Rybová CZE Turnov 2000-06-11
Yvonne Buschbaum GER Ingolstadt 2000-06-18
Melissa Mueller USA Portland 2000-06-25
16. 4.42 Alejandra García ARG Sydney 2000-02-20
Tanya Stefanova BUL Sofia 2000-06-11
Elmarie Gerryts RSA Wesel 2000-06-12
19. 4.40 Yelena Isinbayeva RUS Tula 2000-07-24
Doris Auer AUT Gold Coast 2000-09-17
Monika Pyrek POL Sydney (OG) 2000-09-25
22. 4.37 Lesa Kubishta USA Irvine 2000-05-07
23. 4.35 Marie Poissonnier FRA Bron 2000-05-06
Gao Shuying CHN Chengdu 2000-05-10
Alicia Warlick USA Modesto 2000-05-13
Janine Whitlock GBR Praha 2000-06-05
Marie Bagger Bohn DEN Sydney (OG) 2000-09-25
28. 4.32 Vanessa Boslak FRA La Roche-sur-Yon 2000-09-23
29. 4.31 Anastasia Reiberger GER Düdingen 2000-09-30
  Result Name Country Venue Date
1. 7.09 Fiona May ITA Rio de Janeiro 2000-05-14
2. 7.04 Tatyana Kotova RUS Saint-Denis 2000-06-23
3. 7.02 Marion Jones USA Sacramento 2000-07-16
4. 7.00 Inessa Kravets UKR Kiev 2000-07-16
5. 6.99 Lissette Cuza CUB Jena 2000-06-03
Erica Johansson SWE Lausanne 2000-07-05
Heike Drechsler GER Sydney (OG) 2000-09-29
8. 6.98 Dawn Burrell USA Stockholm 2000-08-01
9. 6.95 Guan Yingnan CHN Tianjin 2000-05-03
10. 6.93 Maurren Higa Maggi BRA São Paulo 2000-05-06
11. 6.91 Valentina Gotovska LAT Tartu 2000-06-11
  Result Name Country Venue Date
1. 15.32 Tatyana Lebedeva RUS Yokohama 2000-09-09
2. 15.20 Tereza Marinova BUL Sydney (OG) 2000-09-24
3. 15.04 Iva Prandzheva BUL Sofia 2000-06-17
4. 14.96 Olena Hovorova UKR Sydney (OG) 2000-09-24
5. 14.69 Anja Valant SLO Kalamáta 2000-06-04
Magdelin Martínez ITA Avezzano 2000-09-12
7. 14.65 Natalya Safronova BLR Stayki 2000-06-03
8. 14.57 Inessa Kravets UKR Ljubljana 2000-06-10
9. 14.52 Anastasiya Ilyina RUS Santiago de Cile 2000-10-20
10. 14.47 Olga Pankova RUS Haniá 2000-06-14
Yamilé Aldama CUB Haniá 2000-06-14
Ren Ruiping CHN Beijing 2000-09-01
13. 14.44 Ana Biryukova RUS Bratislava 2000-06-22
Adelina Gavrila ROU Bucuresti 2000-08-07
15. 14.40 Magdelin Martinez CUB La Habana 2000-06-23
  Result Name Country Venue Date
1. 21.46 Larisa Peleshenko RUS Moskva 2000-08-26
2. 20.72 Svetlana Krivelyova RUS Tula 2000-06-02
3. 20.56 Yanina Korolchik BLR Sydney (OG) 2000-09-28
4. 20.23 Astrid Kumbernuß GER Neuwied-Engers 2000-08-25
  Result Name Country Venue Date
1. 68.70 Nicoleta Grasu ROU Bucuresti 2000-03-04
2. 68.40 Ellina Zvereva BLR Sydney (OG) 2000-09-27
3. 68.06 Franka Dietzsch GER Haniá 2000-06-14
4. 67.33 Natalya Sadova RUS Tula 2000-07-25
5. 67.12 Anastasía Kelesídou GRE Haniá 2000-06-14
6. 66.67 Yelena Antonova UKR Rio de Janeiro 2000-05-14
7. 66.51 Irina Yatchenko BLR Stayki 2000-06-27
8. 65.90 Seilala Sua USA Sacramento 2000-07-17
9. 65.76 Ilke Wyludda GER Chemnitz 2000-07-22
10. 65.41 Beatrice Faumuina NZL Pietersburg 2000-03-18
11. 65.35 Lisa-Marie Vizaniari AUS Eugene 2000-06-24
12. 65.34 Kristin Kuehl USA Saint Paul 2000-04-08
13. 65.30 Suzy Powell USA Modesto 2000-05-13
14. 65.18 Renata Gustaityté LTU Palanga 2000-06-28
15. 65.13 Stilianí Tsikoúna GRE Tríkala 2000-07-30
  Result Name Country Venue Date
1. 75.68 Olga Kuzenkova RUS Tula 2000-06-04
2. 72.19 Mihaela Melinte ROU Mersin 2000-03-29
3. 71.18 Manuela Montebrun FRA Vittel 2000-09-02
4. 71.16 Kamila Skolimowska POL Sydney (OG) 2000-09-29
5. 70.46 Dawn Ellerbe USA Philadelphia 2000-04-29
6. 69.92 Lyudmila Gubkina BLR Stayki 2000-08-19
7. 69.81 Olga Tsander BLR Sochi 2000-02-26
8. 69.73 Tatyana Konstantinova RUS Togliatti 2000-05-14
9. 69.53 Irina Sekachova UKR Kiev 2000-06-16
10. 69.36 Yipsi Moreno CUB Rhede 2000-06-23
11. 69.28 Kirsten Klose GER Sydney (OG) 2000-09-29
12. 68.98 Katalin Divós HUN Szombathely 2000-06-24
13. 68.47 Alla Davydova RUS Moskva 2000-07-11
14. 68.28 Amy Palmer USA Philadelphia 2000-04-29
15. 68.18 Ivana Brkljacic CRO Pula 2000-04-28
  Result Name Country Venue Date
1. 69.48 Trine Hattestad NOR Oslo 2000-07-28
2. 67.83 Osleidys Menéndez CUB Berlin 2000-09-01
3. 67.51 Miréla Manjani GRE Sydney (OG) 2000-09-30
4. 67.20 Tatyana Shikolenko RUS Monaco 2000-08-18
5. 66.80 Louise Currey AUS Gold Coast 2000-08-04
6. 66.73 Tanja Damaske GER Braunschweig 2000-07-29
7. 65.87 Sonia Bisset CUB Ad-Dawhah 2000-10-05
8. 65.76 Steffi Nerius GER Sydney (OG) 2000-09-29
9. 65.30 Claudia Coslovich ITA Ljubljana 2000-06-10
10. 64.89 Yekaterina Ivakina RUS Oslo 2000-07-28
11. 64.62 Joanna Stone AUS Gold Coast 2000-08-04
12. 64.19 Nikola Brejchová CZE Zürich 2000-08-11
13. 64.06 Taina Kolkkala FIN Pihtipudas 2000-07-23
14. 64.03 Mikaela Ingberg FIN Berlin 2000-09-01
15. 63.92 Wei Jianhua CHN Beijing 2000-08-18
16. 63.73 Laverne Eve BAH Nashville 2000-04-22
17. 63.69 Li Lei CHN Jinzhou 2000-06-08
18. 63.32 Khristina Georgieva BUL Athínai 2000-06-28
19. 63.29 Ana Mirela Termure ROU Snagov 2000-05-05
20. 63.12 Felicia Tilea-Moldovan ROU Poiana Brasov 2000-07-22
21. 62.92 Xiomara Rivero CUB Sydney (OG) 2000-09-30
22. 62.69 Rita Ramanauskaité LTU Saint-Denis 2000-06-23
23. 62.35 Karen Forkel GER Regensburg 2000-07-07
24. 62.16 Nadine Auzeil FRA Strasbourg 2000-06-27
25. 62.06 Oksana Velichko BLR Stayki 2000-06-27
  Result Name Country Venue Date
1. 6842 Eunice Barber FRA Götzis 2000-06-04
2. 6831 Denise Lewis GBR Talence 2000-07-30
3. 6765 Yelena Prokhorova RUS Tula 2000-07-23
4. 6633 Natalya Roshchupkina RUS Tula 2000-07-23
5. 6527 Natalya Sazanovich BLR Sydney (OG) 2000-09-24
6. 6470 Urszula Wlodarczyk POL Sydney (OG) 2000-09-24
7. 6464 Sabine Braun GER Götzis 2000-06-04
8. 6422 Shelia Burrell USA Götzis 2000-06-04
9. 6401 Diana Koritskaya RUS Tula 2000-07-23
10. 6396 Karin Ertl GER Götzis 2000-06-04
11. 6384 Yelena Chernyavskaya RUS Tula 2000-06-03
12. 6379 Astrid Retzke GER Ratingen 2000-07-23
13. 6352 Irina Tyukhay RUS Tula 2000-07-23
14. 6343 DeDee Nathan USA Sacramento 2000-07-15
15. 6341 Kathleen Gutjahr GER Götzis 2000-06-04
16. 6336 Tatyana Gordeyeva RUS Tula 2000-07-23
17. 6331 Larisa Netseporuk EST Maribor 2000-05-28
18. 6289 Viorica Tigau ROU Bucuresti 2000-06-25
19. 6271 Irina Vostrikova RUS Götzis 2000-06-04
20. 6235 Nathalie Teppe FRA Arles 2000-06-04
21. 6227 Jane Jamieson AUS Darwin 2000-07-08
22. 6219 Tiia Hautala FIN Götzis 2000-06-04
23. 6187 Svetlana Parfyonova RUS Tula 2000-06-03
24. 6186 Soma Biswas IND Chennai 2000-07-31
25. 6180 Kelly Blair USA Sacramento 2000-07-15
26. 6177 Rita Ináncsi HUN Ibach 2000-07-02
27. 6161 Svetlana Kazanina KAZ Götzis 2000-06-04
28. 6153 Peggy Beer GER Ratingen 2000-07-23
29. 6146 Tatyana Alisevich BLR Ibach 2000-07-02
30. 6119 Marie Collonvillé FRA Talence 2000-07-30
31. 6105 G Pramila Ganapathy IND Chennai 2000-07-31
32. 6104 Austra Skujyté LTU Esbjerg 2000-07-02