Result Year Name Country Venue
1. 9.58 2009 Usain Bolt JAM Berlin (WC)
2. 9.63 2012 Usain Bolt JAM London (OG)
3. 9.72 2008 Usain Bolt JAM New York City
2008 Asafa Powell JAM Lausanne
5. 9.74 2007 Asafa Powell JAM Rieti
2015 Justin Gatlin USA Ad-Dawhah
7. 9.76 2011 Usain Bolt JAM Bruxelles
2019 Christian Coleman USA Ad-Dawhah (WC)
9. 9.77 2005 Asafa Powell JAM Athínai
2006 Asafa Powell JAM Gateshead
2013 Usain Bolt JAM Moskva (WC)
2014 Justin Gatlin USA Bruxelles
13. 9.78 2010 Tyson Gay USA London
2010 Nesta Carter JAM Rieti
15. 9.79 1999 Maurice Greene USA Athínai
2018 Christian Coleman USA Bruxelles
17. 9.80 2016 Justin Gatlin USA Eugene
18. 9.82 2001 Maurice Greene USA Edmonton (WC)
2017 Christian Coleman USA Eugene
20. 9.84 1996 Donovan Bailey CAN Atlanta (OG)
21. 9.85 1994 Leroy Burrell USA Lausanne
2004 Justin Gatlin USA Athínai (OG)
23. 9.86 1991 Carl Lewis USA Tokyo (WC)
1997 Maurice Greene USA Athínai (WC)
1998 Ato Boldon TTO Walnut
2000 Maurice Greene USA Berlin
27. 9.87 1993 Linford Christie GBR Stuttgart (WC)
28. 9.89 2002 Maurice Greene USA Roma
29. 9.91 1995 Donovan Bailey CAN Montréal
30. 9.92 1988 Carl Lewis USA Seoul (OG)
31. 9.93 1983 Calvin Smith USA Air Force Academy
1987 Carl Lewis USA Roma (WC)
1992 Michael Marsh USA Walnut
2003 Patrick Johnson AUS Mito
35. 9.94 1989 Leroy Burrell USA Houston
36. 9.95 1968 Jim Hines USA Ciudad de México (OG)
37. 9.96 1984 Mel Lattany USA Athens
1990 Leroy Burrell USA Villeneuve d'Ascq
39. 9.98 1977 Silvio Leonard CUB Guadalajara
1985 Carl Lewis USA Modesto
41. 10.00 1982 Carl Lewis USA Modesto
1986 Chidi Imoh NGR Berlin
43. 10.01 1979 Pietro Mennea ITA Ciudad de México
44. 10.02 1980 James Sanford USA Westwood
45. 10.04 1981 Mel Lattany USA Athens
46. 10.05 1975 Steve Riddick USA Zürich
47. 10.06 1964 Robert Hayes USA Tokyo (OG)
48. 10.07 1978 Clancy Edwards USA Eugene
1978 Eddie Hart USA Colorado Springs
1978 Steve Williams USA Zürich
  Result Year Name Country Venue
1. 19.19 2009 Usain Bolt JAM Berlin (WC)
2. 19.26 2011 Yohan Blake JAM Bruxelles
3. 19.30 2008 Usain Bolt JAM Beijing (OG)
4. 19.32 1996 Michael Johnson USA Atlanta (OG)
2012 Usain Bolt JAM London (OG)
6. 19.50 2019 Noah Lyles USA Lausanne
7. 19.55 2015 Usain Bolt JAM Beijing (WC)
8. 19.56 2010 Usain Bolt JAM Kingston
9. 19.62 2007 Tyson Gay USA Indianapolis
10. 19.63 2006 Xavier Carter USA Lausanne
11. 19.65 2018 Noah Lyles USA Monaco
12. 19.68 2014 Justin Gatlin USA Monaco
13. 19.71 2000 Michael Johnson USA Pietersburg
14. 19.72 1979 Pietro Mennea ITA Ciudad de México
15. 19.73 1992 Michael Marsh USA Barcelona (OG)
2013 Usain Bolt JAM Saint-Denis
17. 19.74 2016 LaShawn Merritt USA Eugene
18. 19.75 1983 Carl Lewis USA Indianapolis
1988 Joe DeLoach USA Seoul (OG)
20. 19.77 1997 Ato Boldon TTO Stuttgart
21. 19.79 1995 Michael Johnson USA Göteborg (WC)
2004 Shawn Crawford USA Athínai (OG)
23. 19.80 1984 Carl Lewis USA Los Angeles (OG)
24. 19.83 1968 Tommie Smith USA Ciudad de México (OG)
25. 19.84 1999 Francis Obikwelu NGR Sevilla (WC)
2017 Wayde van Niekerk RSA Kingston
27. 19.85 1990 Michael Johnson USA Edinburgh
1993 Frank Fredericks NAM Stuttgart (WC)
2002 Konstadínos Kedéris GRE München (EC)
30. 19.86 1971 Donald Quarrie JAM Cali
31. 19.87 1994 John Regis GBR Sestriere
32. 19.88 1991 Michael Johnson USA Barcelona
1998 Ato Boldon TTO Athínai
2001 Joshua J. Johnson USA Bruxelles
35. 19.89 2005 Wallace Spearmon USA London
36. 19.92 1987 Carl Lewis USA Madrid
37. 19.96 1989 Robson Caetano da Silva BRA Bruxelles
38. 20.01 2003 Bernard Williams USA Roma
39. 20.03 1978 Clancy Edwards USA Westwood
1980 Pietro Mennea ITA Tokyo
41. 20.06 1974 Donald Quarrie JAM Zürich
42. 20.07 1985 Lorenzo Daniel USA Starkville
43. 20.08 1977 Silvio Leonard CUB Guadalajara
44. 20.10 1976 Millard Hampton USA Eugene
45. 20.12 1975 Donald Quarrie JAM Eugene
1986 Floyd Heard USA Moskva
47. 20.14 1967 Tommie Smith USA Provo
48. 20.15 1982 Mike Miller USA Provo
49. 20.20 1981 James Sanford USA Westwood
50. 20.28 1972 Larry Black USA München (OG)
51. 20.36 1964 Henry Carr USA Tokyo (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 43.03 2016 Wayde van Niekerk RSA Rio de Janeiro (OG)
2. 43.18 1999 Michael Johnson USA Sevilla (WC)
3. 43.29 1988 Harry Reynolds USA Zürich
4. 43.39 1995 Michael Johnson USA Göteborg (WC)
5. 43.44 1996 Michael Johnson USA Atlanta
6. 43.45 2007 Jeremy Wariner USA Osaka (WC)
2019 Michael Norman USA Torrance
8. 43.48 2015 Wayde van Niekerk RSA Beijing (WC)
9. 43.50 1992 Quincy Watts USA Barcelona (OG)
10. 43.61 2018 Michael Norman USA Eugene
11. 43.62 2006 Jeremy Wariner USA Roma
2017 Wayde van Niekerk RSA Lausanne
13. 43.65 1993 Michael Johnson USA Stuttgart (WC)
14. 43.68 1998 Michael Johnson USA Zürich
2000 Michael Johnson USA Sacramento
16. 43.74 2013 LaShawn Merritt USA Moskva (WC)
2014 Kirani James GRN Lausanne
18. 43.75 1997 Michael Johnson USA Waco
2008 LaShawn Merritt USA Beijing (OG)
20. 43.86 1968 Lee Evans USA Ciudad de México (OG)
21. 43.90 1994 Michael Johnson USA Madrid
22. 43.93 2005 Jeremy Wariner USA Helsinki (WC)
23. 43.94 2012 Kirani James GRN London (OG)
24. 44.00 2004 Jeremy Wariner USA Athínai (OG)
25. 44.06 1990 Danny Everett USA Sevilla
2009 LaShawn Merritt USA Berlin (WC)
27. 44.10 1987 Harry Reynolds USA Columbus
28. 44.13 2010 Jeremy Wariner USA Zürich
29. 44.17 1991 Michael Johnson USA Lausanne
30. 44.26 1976 Alberto Juantorena CUB Montréal (OG)
31. 44.27 1978 Alberto Juantorena CUB Medellín
1984 Alonzo Babers USA Los Angeles (OG)
1989 Antonio Pettigrew USA Houston
34. 44.28 2001 Tyree Washington USA Los Angeles
35. 44.30 1986 Gabriel Tiacoh CIV Indianapolis
36. 44.33 2003 Tyree Washington USA Palo Alto
37. 44.35 2011 LaShawn Merritt USA Daegu (WC)
38. 44.45 1975 Ronald Ray USA Ciudad de México
2002 Leonard Byrd USA Belém
40. 44.47 1985 Michael Franks USA Canberra
41. 44.50 1983 Erwin Skamrahl FRG München
42. 44.58 1981 Bert Cameron JAM Baton Rouge
43. 44.60 1971 John Smith USA Cali
1980 Viktor Markin RUS Moskva (OG)
45. 44.65 1977 Alberto Juantorena CUB La Habana
46. 44.66 1972 Vince Matthews USA München (OG)
47. 44.67 1969 Curtis Mills USA Knoxville
48. 44.68 1982 Sunder Nix USA Indianapolis
49. 44.82 1966 Wendell Mottley TTO Kingston
50. 44.85 1973 Maurice Peoples USA Baton Rouge
51. 44.92 1979 Harald Schmid FRG Stuttgart
52. 44.95 1967 Lee Evans USA Winnipeg
53. 44.98 1974 Larance Jones USA Austin
54. 45.01 1970 Charles Asati KEN Edinburgh
55. 45.07 1960 Otis Davis USA Roma (OG)
56. 45.15 1964 Mike Larrabee USA Tokyo (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 1:40.91 2012 David Rudisha KEN London (OG)
2. 1:41.01 2010 David Rudisha KEN Rieti
3. 1:41.11 1997 Wilson Kipketer DEN Köln
4. 1:41.33 2011 David Rudisha KEN Rieti
5. 1:41.73 1981 Sebastian Coe GBR Firenze
6. 1:41.77 1984 Joaquim Cruz BRA Köln
7. 1:41.83 1996 Wilson Kipketer DEN Rieti
8. 1:41.89 2019 Nijel Amos BOT Monaco
9. 1:42.01 2009 David Rudisha KEN Rieti
10. 1:42.05 2018 Emmanuel Korir KEN London
11. 1:42.15 2016 David Rudisha KEN Rio de Janeiro (OG)
12. 1:42.27 1999 Wilson Kipketer DEN Bruxelles
13. 1:42.32 2002 Wilson Kipketer DEN Rieti
14. 1:42.33 1979 Sebastian Coe GBR Oslo
15. 1:42.37 2013 Mohammed Aman ETH Bruxelles
16. 1:42.45 2014 Nijel Amos BOT Monaco
17. 1:42.47 2001 Yuriy Borzakovskiy RUS Bruxelles
18. 1:42.49 1985 Joaquim Cruz BRA Koblenz
19. 1:42.51 2015 Amel Tuka BIH Monaco
20. 1:42.52 2003 Wilfred Bungei KEN Bruxelles
21. 1:42.65 1988 Johnny Gray USA Zürich
22. 1:42.69 2008 Abubaker Kaki Khamis SUD Oslo
23. 1:42.76 1998 Japheth Kimutai KEN Stuttgart
24. 1:42.80 1992 Johnny Gray USA New Orleans
25. 1:42.87 1995 Wilson Kipketer DEN Monaco
26. 1:42.97 1990 Peter Elliott GBR Sevilla
27. 1:43.06 1987 Billy Konchellah KEN Roma (WC)
2004 Wilfred Bungei KEN Zürich
29. 1:43.08 1991 José Luis Barbosa BRA Rieti
30. 1:43.09 2006 Mbulaeni Mulaudzi RSA Rieti
31. 1:43.10 2017 Emmanuel Korir KEN Monaco
32. 1:43.12 2000 André Bucher SUI Lausanne
33. 1:43.16 1989 Paul Ereng KEN Zürich
34. 1:43.17 1994 Benson Koech KEN Rieti
35. 1:43.19 1986 Steve Cram GBR Rieti
36. 1:43.44 1977 Alberto Juantorena CUB Sofia
37. 1:43.5 1974 Rick Wohlhuter USA Eugene
38. 1:43.50 1976 Alberto Juantorena CUB Montréal (OG)
39. 1:43.54 1993 Nixon Kiprotich KEN Rieti
40. 1:43.61 1983 Steve Cram GBR Oslo
41. 1:43.7 1973 Marcello Fiasconaro ITA Milano
42. 1:43.70 2005 Wilfred Bungei KEN Rieti
43. 1:43.74 2007 Mbulaeni Mulaudzi RSA Monaco
44. 1:43.79 1975 Mike Boit KEN Zürich
45. 1:43.84 1978 Olaf Beyer GDR Praha (EC)
46. 1:44.3 1962 Peter Snell NZL Christchurch
1966 Jim Ryun USA Terre Haute
1972 David Wottle USA Eugene
49. 1:44.40 1968 Ralph Doubell AUS Ciudad de México (OG)
50. 1:44.45 1982 Steve Cram GBR London
51. 1:44.53 1980 Donald Paige USA Eugene
52. 1:44.7 1971 Dicky Broberg RSA Stellenbosch
53. 1:44.80 1970 Ken Swenson USA Stuttgart
54. 1:45.0 1967 Wade Bell USA Los Angeles
55. 1:45.1 1964 Peter Snell NZL Tokyo (OG)
56. 1:45.3 1969 Byron Dyce JAM Knoxville
57. 1:45.7 1955 Roger Moens BEL Oslo
58. 1:45.8 1957 Thomas Courtney USA Oslo
  Result Year Name Country Venue
1. 3:26.00 1998 Hicham El Guerrouj MAR Roma
2. 3:26.12 2001 Hicham El Guerrouj MAR Bruxelles
3. 3:26.69 2015 Asbel Kiprop KEN Monaco
4. 3:26.89 2002 Hicham El Guerrouj MAR Zürich
5. 3:27.21 2000 Hicham El Guerrouj MAR Zürich
6. 3:27.37 1995 Noureddine Morceli ALG Nice
7. 3:27.40 2004 Bernard Lagat KEN Zürich
8. 3:27.64 2014 Silas Kiplagat KEN Monaco
9. 3:27.65 1999 Hicham El Guerrouj MAR Sevilla (WC)
10. 3:27.72 2013 Asbel Kiprop KEN Monaco
11. 3:28.40 2003 Hicham El Guerrouj MAR Bruxelles
12. 3:28.41 2018 Timothy Cheruiyot KEN Monaco
13. 3:28.77 2019 Timothy Cheruiyot KEN Lausanne
14. 3:28.80 2017 Elijah Manangoi KEN Monaco
15. 3:28.86 1992 Noureddine Morceli ALG Rieti
16. 3:28.88 2012 Asbel Kiprop KEN Monaco
17. 3:28.91 1997 Hicham El Guerrouj MAR Zürich
18. 3:29.02 2006 Daniel Kipchirchir Komen KEN Roma
19. 3:29.05 1996 Hicham El Guerrouj MAR Bruxelles
20. 3:29.20 1993 Noureddine Morceli ALG Narbonne
21. 3:29.27 2010 Silas Kiplagat KEN Monaco
22. 3:29.30 2005 Bernard Lagat USA Rieti
23. 3:29.33 2016 Asbel Kiprop KEN Birmingham
24. 3:29.46 1985 Saïd Aouita MAR Berlin
25. 3:29.47 2009 Augustine Choge KEN Berlin
26. 3:29.77 1986 Sebastian Coe GBR Rieti
27. 3:30.46 2011 Asbel Kiprop KEN Rieti
28. 3:30.54 2007 Alan Webb USA Saint-Denis
29. 3:30.55 1989 Abdi Bile SOM Rieti
30. 3:30.61 1994 Noureddine Morceli ALG Villeneuve d'Ascq
31. 3:30.69 1987 Saïd Aouita MAR Oslo
32. 3:30.77 1983 Steve Ovett GBR Rieti
33. 3:30.95 1988 Steve Cram GBR Bruxelles
34. 3:31.00 1991 Noureddine Morceli ALG Helsinki
35. 3:31.36 1980 Steve Ovett GBR Koblenz
36. 3:31.49 2008 Daniel Kipchirchir Komen KEN Monaco
37. 3:31.54 1984 Saïd Aouita MAR Hengelo
38. 3:31.57 1981 Steve Ovett GBR Budapest
39. 3:32.03 1979 Sebastian Coe GBR Zürich
40. 3:32.12 1982 Sydney Maree USA Bruxelles
41. 3:32.16 1974 Filbert Bayi TAN Christchurch
42. 3:32.4 1975 John Walker NZL Oslo
43. 3:32.60 1990 Noureddine Morceli ALG Bologna
44. 3:32.72 1977 John Walker NZL Bruxelles
45. 3:33.1 1967 Jim Ryun USA Los Angeles
46. 3:34.0 1970 Jean Wadoux FRA Colombes
47. 3:34.19 1976 John Walker NZL Stockholm
48. 3:34.6 1973 Filbert Bayi TAN Helsinki
49. 3:34.91 1968 Kipchoge Keino KEN Ciudad de México (OG)
50. 3:35.48 1978 David Moorcroft GBR Edmonton
51. 3:35.6 1960 Herbert Elliott AUS Roma (OG)
52. 3:36.0 1958 Herbert Elliott AUS Göteborg
1971 Marty Liquori USA Milano
54. 3:36.1 1966 Jim Ryun USA Berkeley
55. 3:36.33 1972 Pekka Vasala FIN München (OG)
56. 3:36.4 1965 Jürgen May FRG Erfurt
57. 3:37.2 1969 Marty Liquori USA Stuttgart
58. 3:37.6 1964 Peter Snell NZL Auckland
59. 3:37.8 1963 Michel Jazy FRA Colombes
  Result Year Name Country Venue
1. 3:43.13 1999 Hicham El Guerrouj MAR Roma
2. 3:44.39 1993 Noureddine Morceli ALG Rieti
3. 3:44.60 1998 Hicham El Guerrouj MAR Nice
4. 3:44.90 1997 Hicham El Guerrouj MAR Oslo
5. 3:44.95 2001 Hicham El Guerrouj MAR Roma
6. 3:45.19 1995 Noureddine Morceli ALG Zürich
7. 3:45.96 2000 Hicham El Guerrouj MAR London
8. 3:46.32 1985 Steve Cram GBR Oslo
9. 3:46.76 1987 Saïd Aouita MAR Helsinki
10. 3:46.91 2007 Alan Webb USA Brasschaat
11. 3:47.32 2014 Ayanleh Souleiman DJI Eugene
12. 3:47.33 1981 Sebastian Coe GBR Bruxelles
13. 3:47.69 1982 Steve Scott USA Oslo
14. 3:47.97 2005 Dahame Najem Bashir QAT Oslo
15. 3:48.15 1996 Noureddine Morceli ALG Oslo
16. 3:48.17 2003 Paul Korir KEN London
17. 3:48.28 2002 Hicham El Guerrouj MAR Roma
18. 3:48.31 1986 Steve Cram GBR Oslo
19. 3:48.50 2009 Asbel Kiprop KEN Eugene
20. 3:48.67 1994 Noureddine Morceli ALG Sankt Peterburg
21. 3:48.8 1980 Steve Ovett GBR Oslo
22. 3:48.80 1992 William Kemei KEN Berlin
23. 3:48.85 1988 Steve Cram GBR Oslo
24. 3:48.95 1979 Sebastian Coe GBR Oslo
25. 3:49.04 2017 Ronald Kwemoi KEN Eugene
26. 3:49.09 2011 Haron Keitany KEN Eugene
27. 3:49.12 1991 Noureddine Morceli ALG Lausanne
28. 3:49.21 1983 Steve Scott USA Berlin
29. 3:49.22 2012 Asbel Kiprop KEN Oslo
30. 3:49.31 1990 Joe Falcon USA Oslo
31. 3:49.38 2008 Andrew Baddeley GBR Oslo
32. 3:49.4 1975 John Walker NZL Göteborg
33. 3:49.45 2019 Samuel Tefera ETH London
34. 3:49.48 2013 Silas Kiplagat KEN Eugene
35. 3:49.54 1984 Saïd Aouita MAR Zürich
36. 3:49.56 2010 Asbel Kiprop KEN Oslo
37. 3:49.84 2004 Paul Korir KEN London
38. 3:49.87 2018 Timothy Cheruiyot KEN Eugene
39. 3:49.90 1989 Abdi Bile SOM Oslo
40. 3:50.32 2006 Alex Kipchirchir KEN Oslo
41. 3:51.1 1967 Jim Ryun USA Bakersfield
42. 3:51.10 2015 Ayanleh Souleiman DJI Eugene
43. 3:51.3 1966 Jim Ryun USA Berkeley
44. 3:51.48 2016 Asbel Kiprop KEN Oslo
45. 3:52.0 1977 John Walker NZL Dublin
46. 3:52.17 1973 Benjamin Jipcho KEN Stockholm
47. 3:52.50 1978 Thomas Wessinghage FRG Stockholm
48. 3:52.8 1972 Jim Ryun USA Toronto
49. 3:53.07 1976 John Walker NZL Stockholm
50. 3:53.2 1974 Tony Waldrop USA Philadelphia
51. 3:53.6 1965 Michel Jazy FRA Rennes
52. 3:53.8 1968 Bodo Tümmler FRG Karlskrona
53. 3:54.03 1964 Peter Snell NZL Auckland
54. 3:54.4 1962 Peter Snell NZL Wanganui
1971 Kipchoge Keino KEN Stockholm
56. 3:54.5 1958 Herbert Elliott AUS Dublin
57. 3:54.9 1963 Peter Snell NZL Modesto
58. 3:55.9 1969 Jim Ryun USA Los Angeles
59. 3:56.3 1970 Roscoe Divine USA Eugene
60. 3:56.5 1959 Siegfried Valentin GDR Potsdam
61. 3:57.0 1960 Herbert Elliott AUS Dublin
62. 3:57.2 1957 Derek Ibbotson GBR London
63. 3:57.6 1961 Dyrol Burleson USA Eugene
64. 3:57.9 1954 John Landy AUS Turku
65. 3:58.6 1956 John Landy AUS Melbourne
1956 Jim Bailey AUS Los Angeles
67. 3:59.0 1955 Láslzó Tábori HUN London
  Result Year Name Country Venue
1. 7:20.67 1996 Daniel Komen KEN Rieti
2. 7:23.09 1999 Hicham El Guerrouj MAR Bruxelles
3. 7:25.02 2000 Ali Saïdi-Sief ALG Monaco
4. 7:25.09 1998 Haile Gebrselassie ETH Bruxelles
5. 7:25.11 1994 Noureddine Morceli ALG Monaco
6. 7:25.79 2007 Kenenisa Bekele ETH Stockholm
7. 7:26.02 1997 Haile Gebrselassie ETH Bruxelles
8. 7:27.18 1995 Moses Kiptanui KEN Monaco
9. 7:27.26 2011 Yenew Alamirew ETH Ad-Dawhah
10. 7:27.72 2004 Eliud Kipchoge KEN Bruxelles
11. 7:28.00 2018 Yomif Kejelcha ETH Göteborg
12. 7:28.19 2016 Yomif Kejelcha ETH Saint-Denis
13. 7:28.37 2009 Eliud Kipchoge KEN Ad-Dawhah
14. 7:28.56 2005 Eliud Kipchoge KEN Ad-Dawhah
15. 7:28.70 2010 Tariku Bekele ETH Rieti
16. 7:28.72 2006 Issac Songok KEN Rieti
17. 7:28.73 2017 Ronald Kwemoi KEN Ad-Dawhah
18. 7:28.96 1992 Moses Kiptanui KEN Köln
19. 7:29.24 1993 Noureddine Morceli ALG Monaco
20. 7:29.45 1989 Saïd Aouita MAR Köln
21. 7:30.23 2003 Hicham El Guerrouj MAR Torino
22. 7:30.36 2013 Hagos Gebrhiwet ETH Ad-Dawhah
23. 7:30.42 2012 Augustine Choge KEN Ad-Dawhah
24. 7:30.53 2001 Hailu Mekonnen ETH Bruxelles
25. 7:31.66 2014 Caleb Ndiku KEN Ostrava
26. 7:31.83 2008 Edwin Cheruiyot Soi KEN Rieti
27. 7:32.1 1978 Henry Rono KEN Oslo
28. 7:32.17 2019 Selemon Barega ETH Oslo
29. 7:32.23 1986 Saïd Aouita MAR Köln
30. 7:32.79 1982 David Moorcroft GBR London
31. 7:32.94 1985 Saïd Aouita MAR Bruxelles
32. 7:33.3 1984 Saïd Aouita MAR Bruxelles
33. 7:33.91 1991 Dieter Baumann GER Köln
34. 7:34.66 2015 Mohamed Farah GBR London
35. 7:34.72 2002 Benjamin Limo KEN Monaco
36. 7:35.1 1974 Brendan Foster GBR Gateshead
37. 7:35.84 1983 Doug Padilla USA Oslo
38. 7:36.69 1981 Steve Scott USA Ingelheim
39. 7:37.09 1990 Khalid Skah MAR Köln
40. 7:37.6 1972 Emiel Puttemans BEL Århus
41. 7:37.60 1980 Eamonn Coghlan IRL Oslo
42. 7:37.70 1979 Rudy Chapa USA Eugene
43. 7:38.79 1988 Sydney Maree USA Malmö
44. 7:39.6 1965 Kipchoge Keino KEN Helsingborg
45. 7:39.8 1971 Emiel Puttemans BEL Bruxelles
46. 7:40.25 1987 Dieter Baumann GER Berlin
47. 7:41.22 1977 Karl Fleschen FRG Köln
48. 7:42.0 1973 Brendan Foster GBR London
49. 7:43.46 1976 Rod Dixon NZL Köln
50. 7:45.0 1975 Rod Dixon NZL Paris
51. 7:45.2 1967 Harald Norpoth FRG Münster
52. 7:47.6 1969 Dick Taylor GBR London
53. 7:48.2 1968 Ron Clarke AUS London
54. 7:49.2 1962 Michel Jazy FRA Saint-Maur
55. 7:49.4 1970 Bernd Dießner GDR Potsdam
  Result Year Name Country Venue
1. 12:37.35 2004 Kenenisa Bekele ETH Hengelo
2. 12:39.36 1998 Haile Gebrselassie ETH Helsinki
3. 12:39.74 1997 Daniel Komen KEN Bruxelles
4. 12:40.18 2005 Kenenisa Bekele ETH Saint-Denis
5. 12:43.02 2018 Selemon Barega ETH Bruxelles
6. 12:44.39 1995 Haile Gebrselassie ETH Zürich
7. 12:45.09 1996 Daniel Komen KEN Zürich
8. 12:46.81 2012 Dejen Gebremeskel ETH Saint-Denis
9. 12:48.09 2006 Kenenisa Bekele ETH Bruxelles
10. 12:48.81 2003 Stephen Cherono KEN Ostrava
11. 12:49.28 2000 Brahim Lahlafi MAR Bruxelles
12. 12:49.53 2007 Kenenisa Bekele ETH Zaragoza
13. 12:49.64 1999 Haile Gebrselassie ETH Zürich
14. 12:50.18 2008 Kenenisa Bekele ETH Zürich
15. 12:51.21 2010 Eliud Kipchoge KEN Ad-Dawhah
16. 12:51.34 2013 Edwin Cheruiyot Soi KEN Monaco
17. 12:52.32 2009 Kenenisa Bekele ETH Zürich
18. 12:52.98 2019 Telahun Haile Bekele ETH Roma
19. 12:53.11 2011 Mohamed Farah GBR Monaco
20. 12:53.98 2015 Yomif Kejelcha ETH Bruxelles
21. 12:54.83 2014 Muktar Edris ETH Stockholm
22. 12:55.23 2017 Muktar Edris ETH Lausanne
23. 12:55.85 2002 Salah Hissou MAR Roma
24. 12:56.72 2001 Richard Limo KEN Zürich
25. 12:56.96 1994 Haile Gebrselassie ETH Hengelo
26. 12:58.39 1987 Saïd Aouita MAR Roma
27. 12:59.29 2016 Mohamed Farah GBR London
28. 13:00.40 1985 Saïd Aouita MAR Oslo
29. 13:00.41 1982 David Moorcroft GBR Oslo
30. 13:00.86 1986 Saïd Aouita MAR La Coruña
31. 13:00.93 1992 Moses Kiptanui KEN Bruxelles
32. 13:01.82 1991 Yobes Ondieki KEN Zürich
33. 13:02.75 1993 Ismael Kirui KEN Stuttgart (WC)
34. 13:04.24 1989 Yobes Ondieki KEN Oslo
35. 13:04.78 1984 Saïd Aouita MAR Firenze
36. 13:05.59 1990 Salvatore Antibo ITA Bologna
37. 13:06.20 1981 Henry Rono KEN Knarvik
38. 13:08.4 1978 Henry Rono KEN Berkeley
39. 13:08.54 1983 Fernando Mamede POR Tokyo
40. 13:11.70 1988 John Ngugi KEN Seoul (OG)
41. 13:12.29 1979 Suleiman Nyambui TAN Stockholm
42. 13:12.86 1977 Dick Quax NZL Stockholm
43. 13:13.0 1972 Emiel Puttemans BEL Bruxelles
44. 13:13.10 1976 Dick Quax NZL Stockholm
45. 13:14.4 1974 Benjamin Jipcho KEN Christchurch
46. 13:14.51 1973 Emiel Puttemans BEL Stockholm
47. 13:16.38 1980 Miruts Yifter ETH Bratislava
48. 13:16.6 1966 Ron Clarke AUS Stockholm
49. 13:18.6 1975 Emiel Puttemans BEL Papendal
50. 13:18.8 1967 Ron Clarke AUS Stockholm
51. 13:22.2 1971 David Bedford GBR Edinburgh
52. 13:22.85 1970 Ian Stewart GBR Edinburgh
53. 13:24.2 1965 Kipchoge Keino KEN Auckland
54. 13:27.76 1968 Ron Clarke AUS London
55. 13:28.96 1969 Dick Taylor GBR London
  Result Year Name Country Venue
1. 26:17.53 2005 Kenenisa Bekele ETH Bruxelles
2. 26:20.31 2004 Kenenisa Bekele ETH Ostrava
3. 26:22.75 1998 Haile Gebrselassie ETH Hengelo
4. 26:25.97 2008 Kenenisa Bekele ETH Eugene
5. 26:27.85 1997 Paul Tergat KEN Bruxelles
6. 26:29.22 2003 Haile Gebrselassie ETH Bruxelles
7. 26:35.63 2006 Micah Kogo KEN Bruxelles
8. 26:38.08 1996 Salah Hissou MAR Bruxelles
9. 26:43.16 2011 Kenenisa Bekele ETH Bruxelles
10. 26:43.53 1995 Haile Gebrselassie ETH Hengelo
11. 26:44.36 2014 Galen Rupp USA Eugene
12. 26:46.19 2007 Kenenisa Bekele ETH Bruxelles
13. 26:46.31 2009 Kenenisa Bekele ETH Berlin (WC)
14. 26:48.36 2019 Joshua Cheptegei UGA Ad-Dawhah (WC)
15. 26:49.38 2002 Sammy Kipketer KEN Bruxelles
16. 26:49.51 2017 Mohamed Farah GBR London (WC)
17. 26:50.97 2015 Mohamed Farah GBR Eugene
18. 26:51.02 2013 Dejen Gebremeskel ETH Sollentuna
19. 26:51.11 2016 Yigrem Demelash ETH Hengelo
20. 26:51.16 2012 Emmanuel Bett KEN Bruxelles
21. 26:51.49 1999 Charles Kamathi KEN Bruxelles
22. 26:52.23 1994 William Sigei KEN Oslo
23. 26:56.74 2010 Josphat Kiprono Menjo KEN Turku
24. 26:58.38 1993 Yobes Ondieki KEN Oslo
25. 27:03.87 2000 Paul Tergat KEN Bruxelles
26. 27:04.20 2001 Abraham Chebii KEN Palo Alto
27. 27:08.23 1989 Arturo Barrios MEX Berlin
28. 27:11.18 1991 Richard Chelimo KEN Hengelo
29. 27:13.81 1984 Fernando Mamede POR Stockholm
30. 27:14.26 1992 Fita Bayissa ETH Oslo
31. 27:14.70 2018 Richard Yator KEN Yokohama
32. 27:18.22 1990 Arturo Barrios MEX Berlin
33. 27:20.56 1986 Mark Nenow USA Bruxelles
34. 27:21.46 1988 Brahim Boutayeb MAR Seoul (OG)
35. 27:22.47 1978 Henry Rono KEN Wien
36. 27:22.95 1982 Fernando Mamede POR Paris
37. 27:23.44 1983 Carlos Lopes POR Oslo
38. 27:26.95 1987 Francesco Panetta ITA Stockholm
39. 27:27.7 1981 Fernando Mamede POR Lisboa
40. 27:29.16 1980 Craig Virgin USA Paris
41. 27:30.47 1977 Samson Kimobwa KEN Helsinki
42. 27:30.80 1973 David Bedford GBR London
43. 27:36.8 1979 Karl Fleschen FRG Troisdorf
44. 27:37.17 1985 Bruce Bickford USA Stockholm
45. 27:38.35 1972 Lasse Virén FIN München (OG)
46. 27:39.89 1965 Ron Clarke AUS Oslo
47. 27:40.38 1976 Lasse Virén FIN Montréal (OG)
48. 27:43.6 1974 Steve Prefontaine USA Eugene
49. 27:45.43 1975 Brendan Foster GBR London
50. 27:47.0 1971 David Bedford GBR Portsmouth
51. 27:49.4 1968 Ron Clarke AUS London
52. 27:54.0 1966 Ron Clarke AUS Oslo
53. 28:03.6 1969 Ron Clarke AUS Oslo
54. 28:06.2 1970 David Bedford GBR Warszawa
55. 28:15.5 1963 Ron Clarke AUS Melbourne
56. 28:18.1 1962 Pyotr Bolotnikov RUS Moskva
57. 28:18.8 1960 Pyotr Bolotnikov RUS Kiev
58. 28:24.4 1964 Billy Mills USA Tokyo (OG)
59. 28:26.6 1967 Gaston Roelants BEL Oslo
  Result Year Name Country Venue
1. 12.80 2012 Aries Merritt USA Bruxelles
2. 12.87 2008 Dayron Robles CUB Ostrava
3. 12.88 2006 Liu Xiang CHN Lausanne
4. 12.89 2010 David Oliver USA Saint-Denis
5. 12.90 2017 Omar McLeod JAM Kingston
6. 12.91 1993 Colin Jackson GBR Stuttgart (WC)
2004 Liu Xiang CHN Athínai (OG)
8. 12.92 1989 Roger Kingdom USA Zürich
1996 Allen Johnson USA Atlanta
2007 Liu Xiang CHN New York City
2018 Sergey Shubenkov RUS Székesfehérvár
12. 12.93 1981 Renaldo Nehemiah USA Zürich
13. 12.94 2011 David Oliver USA Eugene
2014 Hansle Parchment JAM Lausanne
2015 Orlando Ortega CUB Saint-Denis
16. 12.97 1988 Roger Kingdom USA Sestriere
1997 Allen Johnson USA Stuttgart
2000 Allen Johnson USA Sacramento
2005 Ladji Doucouré FRA Angers
20. 12.98 1994 Colin Jackson GBR Tokyo
1995 Allen Johnson USA Köln
1998 Allen Johnson USA Zürich
1999 Mark Crear USA Zagreb
2016 Omar McLeod JAM Shanghai
2019 Grant Holloway USA Austin
26. 13.00 1979 Renaldo Nehemiah USA Westwood
2013 David Oliver USA Moskva (WC)
28. 13.03 2002 Anier García CUB Lausanne
29. 13.04 1992 Colin Jackson GBR Köln
2001 Allen Johnson USA Edmonton (WC)
2009 Dayron Robles CUB Ostrava
32. 13.05 1991 Tony Dees USA Vigo
33. 13.08 1990 Colin Jackson GBR Auckland
2003 Allen Johnson USA Roma
35. 13.11 1983 Greg Foster USA Westwood
36. 13.14 1985 Roger Kingdom USA Modesto
37. 13.15 1984 Greg Foster USA Zürich
38. 13.17 1987 Greg Foster USA Lausanne
39. 13.20 1986 Stéphane Caristan FRA Stuttgart (EC)
40. 13.21 1977 Alejandro Casañas CUB Sofia
1980 Renaldo Nehemiah USA Zürich
42. 13.22 1978 Greg Foster USA Eugene
1982 Greg Foster USA Koblenz
44. 13.24 1972 Rodney Milburn USA München (OG)
45. 13.28 1975 Guy Drut FRA Saint-Étienne
46. 13.34 1976 Alejandro Casañas CUB Montréal (OG)
47. 13.38 1968 Ervin Hall USA Ciudad de México (OG)
48. 13.40 1974 Guy Drut FRA Roma (EC)
49. 13.41 1973 Rodney Milburn USA Zürich
50. 13.43 1967 Earl McCullouch USA Minneapolis
51. 13.45 1969 Willie Davenport USA Miami
1969 Leon Coleman USA Miami
53. 13.47 1966 Willie Davenport USA New York City
  Result Year Name Country Venue
1. 46.78 1992 Kevin Young USA Barcelona (OG)
2. 46.92 2019 Karsten Warholm NOR Zürich
3. 46.98 2018 Abderrahmane Samba QAT Paris
4. 47.02 1983 Edwin Moses USA Koblenz
5. 47.03 1998 Bryan Bronson USA New Orleans
6. 47.10 1991 Samuel Matete ZAM Zürich
7. 47.13 1980 Edwin Moses USA Milano
8. 47.14 1981 Edwin Moses USA Lausanne
9. 47.18 1993 Kevin Young USA Stuttgart (WC)
10. 47.19 1988 Andre Phillips USA Seoul (OG)
11. 47.24 2005 Kerron Clement USA Carson
12. 47.25 2003 Felix Sánchez DOM Saint-Denis (WC)
2008 Angelo Taylor USA Beijing (OG)
14. 47.32 1984 Edwin Moses USA Koblenz
2010 Bershawn Jackson USA Des Moines
16. 47.35 2002 Felix Sánchez DOM Zürich
17. 47.37 1995 Stéphane Diagana FRA Lausanne
18. 47.38 1986 Edwin Moses USA Lausanne
2001 Felix Sánchez DOM Zürich
20. 47.39 2006 Kerron Clement USA Indianapolis
21. 47.45 1977 Edwin Moses USA Westwood
22. 47.46 1987 Edwin Moses USA Roma (WC)
23. 47.48 1982 Harald Schmid FRG Athínai (EC)
24. 47.49 1990 Danny Harris USA Lausanne
25. 47.50 2000 Angelo Taylor USA Sydney (OG)
26. 47.53 1979 Edwin Moses USA Montréal
27. 47.54 1996 Derrick Adkins USA Atlanta (OG)
28. 47.61 2007 Kerron Clement USA Osaka (WC)
29. 47.63 1976 Edwin Moses USA Montréal (OG)
1985 Danny Harris USA Zürich
2004 Felix Sánchez DOM Athínai (OG)
2012 Felix Sánchez DOM London (OG)
33. 47.64 1997 Bryan Bronson USA Monaco
34. 47.66 2011 Louis van Zyl RSA Pretoria
35. 47.69 2013 Jehue Gordon TTO Moskva (WC)
36. 47.70 1994 Derrick Adkins USA Linz
37. 47.72 1999 Fabrizio Mori ITA Sevilla (WC)
38. 47.73 2016 Kerron Clement USA Rio de Janeiro (OG)
39. 47.79 2015 Nicholas Bett KEN Beijing (WC)
40. 47.80 2017 Kyron McMaster IVB Kingston
41. 47.82 1972 John Akii-Bua UGA München (OG)
42. 47.86 1989 Kevin Young USA Berlin
43. 47.91 2009 Kerron Clement USA Berlin (WC)
44. 47.94 1978 Edwin Moses USA Zürich
45. 48.03 2014 Javier Culson PUR New York City
46. 48.12 1968 David Hemery GBR Ciudad de México (OG)
47. 48.54 1973 John Akii-Bua UGA Lagos
48. 48.55 1975 Jim Bolding USA Paris
49. 48.75 1974 Jim Bolding USA Zürich
  Result Year Name Country Venue
1. 7:53.63 2004 Saif Saeed Shaheen QAT Bruxelles
2. 7:53.64 2011 Brimin Kipruto KEN Monaco
3. 7:54.31 2012 Paul Kipsiele Koech KEN Roma
4. 7:55.28 2001 Brahim Boulami MAR Bruxelles
5. 7:55.51 2005 Saif Saeed Shaheen QAT Bruxelles
6. 7:55.72 1997 Bernard Barmasai KEN Köln
7. 7:56.32 2006 Saif Saeed Shaheen QAT Athínai
8. 7:57.38 2003 Saif Saeed Shaheen QAT Monaco
9. 7:58.09 2002 Brahim Boulami MAR Monaco
10. 7:58.15 2018 Soufiane El Bakkali MAR Monaco
11. 7:58.41 2014 Jairus Birech KEN Bruxelles
12. 7:58.80 2007 Paul Kipsiele Koech KEN Bruxelles
13. 7:58.83 2015 Jairus Birech KEN Saint-Denis
14. 7:58.85 2009 Ezekiel Kemboi KEN Ad-Dawhah
15. 7:58.98 1999 Bernard Barmasai KEN Monaco
16. 7:59.03 2013 Ezekiel Kemboi KEN Saint-Denis
17. 7:59.18 1995 Moses Kiptanui KEN Zürich
18. 8:00.12 2016 Conseslus Kipruto KEN Birmingham
19. 8:00.57 2008 Paul Kipsiele Koech KEN Heusden-Zolder
20. 8:00.67 1998 Bernard Barmasai KEN Monaco
21. 8:00.90 2010 Brimin Kipruto KEN Saint-Denis
22. 8:01.29 2017 Evan Jager USA Monaco
23. 8:01.35 2019 Conseslus Kipruto KEN Ad-Dawhah (WC)
24. 8:02.08 1992 Moses Kiptanui KEN Zürich
25. 8:02.76 2000 Bernard Barmasai KEN Monaco
26. 8:05.35 1989 Peter Koech KEN Stockholm
27. 8:05.4 1978 Henry Rono KEN Seattle
28. 8:05.51 1988 Julius Kariuki KEN Seoul (OG)
29. 8:05.68 1996 John Kosgei KEN Milano
30. 8:06.36 1993 Moses Kiptanui KEN Stuttgart (WC)
31. 8:06.46 1991 Moses Kiptanui KEN Bruxelles
32. 8:07.62 1984 Joseph Mahmoud FRA Bruxelles
33. 8:08.02 1976 Anders Gärderud SWE Montréal (OG)
34. 8:08.57 1987 Francesco Panetta ITA Roma (WC)
35. 8:08.80 1994 Moses Kiptanui KEN Zürich
36. 8:09.17 1985 Henry Marsh USA Koblenz
37. 8:09.70 1975 Anders Gärderud SWE Stockholm
1980 Bronislaw Malinowski POL Moskva (OG)
39. 8:10.01 1986 William van Dijck BEL Bruxelles
40. 8:10.95 1990 Peter Koech KEN Hengelo
41. 8:12.37 1983 Henry Marsh USA Berlin
42. 8:13.32 1981 Mariano Scartezzini ITA Zagreb
43. 8:13.91 1973 Benjamin Jipcho KEN Helsinki
44. 8:14.05 1977 Michael Karst FRG Stockholm
45. 8:14.2 1974 Anders Gärderud SWE Helsinki
46. 8:16.17 1982 Henry Marsh USA Koblenz
47. 8:17.92 1979 Henry Rono KEN Champaign
48. 8:20.8 1972 Anders Gärderud SWE Helsinki
49. 8:21.98 1970 Kerry O'Brien AUS Berlin
50. 8:22.2 1969 Vladimiras Dudinas LTU Kiev
51. 8:24.0 1971 Kerry O'Brien AUS Adelaide
52. 8:24.2 1968 Jouko Kuha FIN Stockholm
53. 8:26.4 1965 Gaston Roelants BEL Bruxelles
54. 8:26.6 1966 Viktor Kudinskiy UKR Budapest (EC)
55. 8:29.6 1963 Gaston Roelants BEL Leuven
  Result Year Name Country Venue
1. 36.84 2012 Nesta Carter,
Michael Frater,
Yohan Blake,
Usain Bolt
JAM London (OG)
2. 37.04 2011 Nesta Carter,
Michael Frater,
Yohan Blake,
Usain Bolt
JAM Daegu (WC)
3. 37.10 2019 Christian Coleman,
Justin Gatlin,
Mike Rodgers,
Noah Lyles
USA Ad-Dawhah (WC)
4. 37.27 2016 Asafa Powell,
Yohan Blake,
Nickel Ashmeade,
Usain Bolt
JAM Rio de Janeiro (OG)
5. 37.31 2009 Steve Mullings,
Michael Frater,
Usain Bolt,
Asafa Powell
JAM Berlin (WC)
6. 37.36 2013 Nesta Carter,
Kemar Bailey-Cole,
Nickel Ashmeade,
Usain Bolt
JAM Moskva (WC)
2015 Nesta Carter,
Asafa Powell,
Nickel Ashmeade,
Usain Bolt
JAM Beijing (WC)
8. 37.40 1992 Michael Marsh,
Leroy Burrell,
Dennis Mitchell,
Carl Lewis
USA Barcelona (OG)
1993 Jon Drummond,
Andre Cason,
Dennis Mitchell,
Leroy Burrell
USA Stuttgart (WC)
10. 37.45 2010 Trell Kimmons,
Wallace Spearmon,
Tyson Gay,
Mike Rodgers
USA Zürich
11. 37.47 2017 Chijindu Ujah,
Adam Gemili,
Daniel Talbot,
Nethaneel Mitchell-Blake
GBR London (WC)
12. 37.50 1991 Andre Cason,
Leroy Burrell,
Dennis Mitchell,
Carl Lewis
USA Tokyo (WC)
13. 37.58 2014 Jason Livermore,
Kemar Bailey-Cole,
Nickel Ashmeade,
Usain Bolt
JAM Glasgow
14. 37.59 1999 Jon Drummond,
Tim Montgomery,
Brian Lewis,
Maurice Greene
USA Sevilla (WC)
2006 Kaaron Conwright,
Wallace Spearmon,
Tyson Gay,
Jason Smoots
USA Athínai
16. 37.61 2000 Jon Drummond,
Bernard Williams,
Brian Lewis,
Maurice Greene
USA Sydney (OG)
2018 Chijindu Ujah,
Zharnel Hughes,
Adam Gemili,
Nethaneel Mitchell-Blake
GBR London
18. 37.69 1996 Robert Esmie,
Glenroy Gilbert,
Bruny Surin,
Donovan Bailey
CAN Atlanta (OG)
19. 37.77 2003 Jon Drummond,
Bernard Williams,
Darvis Patton,
Maurice Greene
USA Berlin
20. 37.78 2007 Darvis Patton,
Wallace Spearmon,
Tyson Gay,
Leroy Dixon
USA Osaka (WC)
21. 37.79 1990 Max Moriniére,
Daniel Sangouma,
Jean-Charles Trouabal,
Bruno Marie-Rose
FRA Split (EC)
1994 Michael Marsh,
Leroy Burrell,
Floyd Heard,
Carl Lewis
USA Walnut
23. 37.80 2008 Rodney Martin,
Travis Padgett,
Shawn Crawford,
Darvis Patton
USA London
24. 37.83 1984 Sam Graddy,
Ron Brown,
Calvin Smith,
Carl Lewis
USA Los Angeles (OG)
25. 37.86 1983 Emmit King,
Willie Gault,
Calvin Smith,
Carl Lewis
USA Helsinki (WC)
1997 Robert Esmie,
Glenroy Gilbert,
Bruny Surin,
Donovan Bailey
CAN Athínai (WC)
27. 37.88 2001 Jon Drummond,
Bernard Williams,
Curtis Johnson,
Maurice Greene
USA Austin
28. 37.90 1987 Lee McRae,
Lee McNeill,
Harvey Glance,
Carl Lewis
USA Roma (WC)
29. 37.92 2004 Shawn Crawford,
Justin Gatlin,
Coby Miller,
Maurice Greene
USA München
30. 37.95 2002 Jon Drummond,
Jason Smoots,
Kaaron Conwright,
Coby Miller
USA Madrid
31. 37.98 1986 Lee McRae,
Floyd Heard,
Harvey Glance,
Carl Lewis
USA Moskva
32. 38.03 1977 Bill Collins,
Steve Riddick,
Cliff Wiley,
Steve Williams
USA Düsseldorf
33. 38.04 1998 Bryan Howard (USA),
Jarmiene Holloway (USA),
Syan Williams (JAM),
Percival Spencer (JAM)
Texas Christian University Amherst
34. 38.08 2005 Ladji Doucouré,
Ronald Pognon,
Eddy De Lépine,
Luéyi Dovy
FRA Helsinki (WC)
35. 38.10 1985 Harvey Glance,
Kirk Baptiste,
Calvin Smith,
Dwayne Evans
USA Canberra
36. 38.13 1982 Mel Lattany,
Stanley Floyd,
Calvin Smith,
Carl Lewis
USA Zürich
37. 38.16 1995 Robert Esmie,
Glenroy Gilbert,
Bruny Surin,
Donovan Bailey
CAN Göteborg (WC)
38. 38.19 1972 Larry Black,
Robert Taylor,
Gerald Tinker,
Eddie Hart
USA München (OG)
1988 Viktor Bryzgin (UKR),
Vladimir Krylov (RUS),
Vladimir Muravyov (KAZ),
Vitaliy Savin (KAZ)
Soviet Union Seoul (OG)
40. 38.23 1989 Horatio Porter (USA),
Andrew Smith (JAM),
Greg Sholars (USA),
Raymond Stewart (JAM)
Texas Christian University Provo
41. 38.24 1968 Charles Greene,
Mel Pender,
Ronnie Ray Smith,
Jim Hines
USA Ciudad de México (OG)
42. 38.26 1980 Vladimir Muravyov (KAZ),
Nikolay Sidorov (RUS),
Aleksandr Aksinin (RUS),
Andrey Prokofyev (RUS)
Soviet Union Moskva (OG)
43. 38.30 1979 Mike Roberson,
Harvey Glance,
Bill Collins,
Mel Lattany
USA Colorado Springs
44. 38.31 1975 Clancy Edwards,
Larry Brown,
Donald Merrick,
Bill Collins
USA Ciudad de México
45. 38.33 1976 Harvey Glance,
Johnny Jones,
Millard Hampton,
Steve Riddick
USA Montréal (OG)
46. 38.55 1978 Guy Abrahams (PAN),
Mike Simmons (USA),
Donald Quarrie (JAM),
James Gilkes (GUY)
Tobias Striders Tempe
47. 38.66 1981 Krzysztof Zwolinski,
Zenon Licznerski,
Leszek Dunecki,
Marian Woronin
POL Zagreb
48. 38.69 1974 Lucien Sainte-Rose,
Joseph Arame,
Bruno Cherrier,
Dominique Chauvelot
FRA Roma (EC)
49. 38.89 1969 Alain Sarteur,
Patrick Bourbeillon,
Gérard Fenouil,
Francois Saint-Gilles
FRA Athínai (EC)
50. 38.91 1973 Herbert Washington,
Steve Williams,
Marshall Dill,
Ed Hammonds
USA München
  Result Year Name Country Venue
1. 2:54.29 1993 Andrew Valmon,
Quincy Watts,
Harry Reynolds,
Michael Johnson
USA Stuttgart (WC)
2. 2:55.39 2008 LaShawn Merritt,
Angelo Taylor,
David Neville,
Jeremy Wariner
USA Beijing (OG)
3. 2:55.56 2007 LaShawn Merritt,
Angelo Taylor,
Darold Williamson,
Jeremy Wariner
USA Osaka (WC)
4. 2:55.74 1992 Andrew Valmon,
Quincy Watts,
Michael Johnson,
Steve Lewis
USA Barcelona (OG)
5. 2:55.91 2004 Otis Harris,
Derrick Brew,
Jeremy Wariner,
Darold Williamson
USA Athínai (OG)
6. 2:55.99 1996 LaMont Smith,
Alvin Harrison,
Derek Mills,
Anthuan Maybank
USA Atlanta (OG)
7. 2:56.16 1968 Vince Matthews,
Ronald Freeman,
Larry James,
Lee Evans
USA Ciudad de México (OG)
1988 Danny Everett,
Steve Lewis,
Kevin Robinzine,
Harry Reynolds
USA Seoul (OG)
9. 2:56.65 1997 Iwan Thomas,
Roger Black,
Jamie Baulch,
Mark Richardson
GBR Athínai (WC)
10. 2:56.69 2019 Fred Kerley,
Michael Cherry,
Wilbert London,
Rai Benjamin
USA Ad-Dawhah (WC)
11. 2:56.72 2012 Christopher Brown,
Demetrius Pinder,
Michael Mathieu,
Ramon Miller
BAH London (OG)
12. 2:56.91 2005 Andrew Rock,
Derrick Brew,
Darold Williamson,
Jeremy Wariner
USA Helsinki (WC)
13. 2:57.25 2014 David Verburg,
Tony McQuay,
Christian Taylor,
LaShawn Merritt
USA Nassau
14. 2:57.29 1987 Danny Everett,
Roddie Haley,
Antonio McKay,
Harry Reynolds
USA Roma (WC)
15. 2:57.30 2016 Arman Hall,
Tony McQuay,
Gil Roberts,
LaShawn Merritt
USA Rio de Janeiro (OG)
16. 2:57.32 1995 Marlon Ramsey,
Derek Mills,
Harry Reynolds,
Michael Johnson
USA Göteborg (WC)
17. 2:57.53 1991 Roger Black,
Derek Redmond,
John Regis,
Kriss Akabusi
GBR Tokyo (WC)
18. 2:57.82 2015 David Verburg,
Tony McQuay,
Bryshon Nellum,
LaShawn Merritt
USA Beijing (WC)
19. 2:57.86 2009 Angelo Taylor,
Jeremy Wariner,
Kerron Clement,
LaShawn Merritt
USA Berlin (WC)
20. 2:57.91 1984 Sunder Nix,
Ray Armstead,
Alonzo Babers,
Antonio McKay
USA Los Angeles (OG)
21. 2:57.97 1999 Michael McDonald,
Gregory Haughton,
Danny McFarlane,
Davian Clarke
JAM Winnipeg
22. 2:58.00 1998 Piotr Rysiukiewicz,
Tomasz Czubak,
Piotr Haczek,
Robert Mackowiak
POL Uniondale
23. 2:58.12 2017 Jarrin Solomon,
Jereem Richards,
Machel Cedenio,
Lalonde Gordon
TTO London (WC)
24. 2:58.19 2001 Avard Moncur,
Christopher Brown,
Troy McIntosh,
Timothy Munnigs
BAH Edmonton (WC)
25. 2:58.22 1990 Paul Sanders,
Kriss Akabusi,
John Regis,
Roger Black
GBR Split (EC)
26. 2:58.65 1976 Herman Frazier,
Benny Brown,
Fred Newhouse,
Maxie Parks
USA Montréal (OG)
27. 2:58.68 2000 Clement Chukwu,
Jude Monye,
Sunday Bada,
Enefiok Udo-Obong
NGR Sydney (OG)
28. 2:58.71 2013 David Verburg,
Tony McQuay,
Arman Hall,
LaShawn Merritt
USA Moskva (WC)
29. 2:58.82 2011 Greg Nixon,
Jamaal Torrence,
Mike Berry,
LaShawn Merritt
USA Daegu (WC)
30. 2:58.83 2010 LeJerald Betters,
O'Neal Wilder,
Joey Hughes,
Tavaris Tate
USA Miramar
31. 2:58.96 2003 Leslie Djhoné,
Naman Keïta,
Stéphane Diagana,
Marc Raquil
FRA Saint-Denis (WC)
32. 2:59.00 2018 Ricky Morgon (USA),
Rai Benjamin (ANT),
Zachary Shinnick (USA),
Michael Norman (USA)
University of Southern California Eugene
33. 2:59.12 1981 Walter McCoy,
Cliff Wiley,
Willie Smith,
Tony Darden
USA Roma
34. 2:59.13 1994 David McKenzie,
Brian Whittle,
Roger Black,
Du'aine Thorne-Ladejo
GBR Helsinki (EC)
35. 2:59.19 2002 Felix Sánchez (DOM),
Alleyne Francique (GRN),
Michael McDonald (JAM),
Michael Blackwood (JAM)
Americas Madrid
36. 2:59.6 1966 Bob Frey,
Lee Evans,
Tommie Smith,
Theron Lewis
USA Los Angeles
37. 2:59.83 1972 Charles Asati,
Mynyoro Hezekiah Nyamau,
Robert Ouko,
Julius Sang
KEN München (OG)
38. 2:59.84 1986 Derek Redmond,
Kriss Akabusi,
Brian Whittle,
Roger Black
GBR Stuttgart (EC)
39. 2:59.86 1985 Frank Möller,
Matthias Schersing,
Jens Carlowitz,
Thomas Schönlebe
GDR Erfurt
2006 Andrew Rock,
Derrick Brew,
Wallace Spearmon,
Kerron Clement
USA Austin
41. 2:59.91 1983 Laron Brown,
Calvin Brooks,
James Rolle,
Walter McCoy
USA Colorado Springs
42. 3:00.19 1989 Jeff Reynolds,
Antonio Pettigrew,
Tim Simon,
Harry Reynolds
USA New York City
43. 3:00.50 1982 Erwin Skamrahl,
Harald Schmid,
Thomas Giessing,
Hartmut Weber
FRG Athínai (EC)
44. 3:00.63 1971 Dale Alexander,
Fred Newhouse,
Tommie Turner,
John Smith
USA Cali
45. 3:00.70 1979 Herman Frazier,
Bill Green,
Willie Smith,
Tony Darden
USA Montréal
46. 3:00.76 1975 Herman Frazier,
Robert Taylor,
Maurice Peoples,
Ronald Ray
USA Ciudad de México
47. 3:00.79 1964 Ollan Cassel,
Mike Larrabee,
Ulis Williams,
Henry Carr
USA Tokyo (OG)
48. 3:01.08 1980 Remigijus Valyulis (LTU),
Michail Linge (RUS),
Nikolay Chernyetskiy (RUS),
Viktor Markin (RUS)
Soviet Union Moskva (OG)
49. 3:01.20 1977 Evis Jennings,
Willie Smith,
Tim Dale,
Tom Andrews
USA Sofia
50. 3:01.6 1967 Vince Matthews,
James Kemp,
Tommie Smith,
Lee Evans
USA Los Angeles
1969 Len van Hofwegen,
Jay Elbel,
Tommie Turner,
Lee Evans
USA Stuttgart
52. 3:02.03 1978 Martin Weppler,
Franz-Peter Hofmeister,
Bernd Herrmann,
Harald Schmid
FRG Praha (EC)
53. 3:02.37 1960 Jack Yerman,
Earl Young,
Glenn Davis,
Otis Davis
USA Roma (OG)
54. 3:02.8 1963 Lester Milburn,
Ulis Williams,
Warren Cawley,
Henry Carr
USA Hannover
55. 3:02.80 1973 James Redd,
Benny Brown,
Maxie Parks,
Maurice Peoples
USA München
56. 3:03.3 1970 Tom Ulan,
Roger Colglazier,
Tommie Turner,
Larry James
USA Torino
57. 3:03.33 1974 Glendon Cohen,
William Hartley,
Alan Pascoe,
David Jenkins
GBR Roma (EC)
58. 3:03.4 1965 Robert Johnson,
Anthony Gates,
Everett Mason,
Theron Lewis
USA Modesto
  Result Year Name Country Venue
1. 2.45 1993 Javier Sotomayor CUB Salamanca
2. 2.44 1989 Javier Sotomayor CUB San Juan
3. 2.43 1988 Javier Sotomayor CUB Salamanca
2014 Mutaz Essa Barshim QAT Bruxelles
5. 2.42 1987 Patrik Sjöberg SWE Stockholm
1994 Javier Sotomayor CUB Sevilla
7. 2.41 1985 Igor Paklin KGZ Kobe
2013 Bogdan Bondarenko UKR Lausanne
2015 Mutaz Essa Barshim QAT Eugene
10. 2.40 1990 Sorin Matei ROU Bratislava
1991 Javier Sotomayor CUB Saint-Denis
1991 Charles Austin USA Zürich
1995 Javier Sotomayor CUB Mar del Plata
2000 Vyacheslav Voronin RUS London
2016 Mutaz Essa Barshim QAT Opole
2017 Mutaz Essa Barshim QAT Birmingham
2018 Mutaz Essa Barshim QAT Ad-Dawhah
2018 Danyil Lysenko RUS Monaco
19. 2.39 1984 Zhu Jianhua CHN Eberstadt
1996 Charles Austin USA Atlanta (OG)
2012 Ivan Ukhov RUS Cheboksary
2012 Mutaz Essa Barshim QAT Lausanne
23. 2.38 1983 Zhu Jianhua CHN Shanghai
1986 Igor Paklin KGZ Rieti
2005 Jacques Freitag RSA Oudtshoorn
2005 Andrey Sokolovskiy UKR Roma
2008 Andrey Silnov RUS London
28. 2.37 1992 Steve Smith GBR Seoul
1997 Javier Sotomayor CUB Athínai (WC)
1998 Javier Sotomayor CUB Maracaibo
1999 Vyacheslav Voronin RUS Sevilla (WC)
2001 Vyacheslav Voronin RUS Eberstadt
2002 Jacques Freitag RSA Durban
2006 Andrey Silnov RUS Monaco
2011 Jesse Williams USA Eugene
2019 Mutaz Essa Barshim QAT Ad-Dawhah (WC)
37. 2.36 1980 Gerd Wessig GDR Moskva (OG)
2003 Aleksander Walerianczyk POL Bydgoszcz
2004 Stefan Holm SWE Eberstadt
2010 Ivan Ukhov RUS Opole
41. 2.35 2007 Donald Thomas BAH Salamanca
2007 Stefan Holm SWE Stockholm
2007 Yaroslav Rybakov RUS Osaka (WC)
2007 Kyriacos Ioannou CYP Osaka (WC)
2009 Andra Manson USA Austin
2009 Ivan Ukhov RUS Cheboksary
2009 Yaroslav Rybakov RUS Cheboksary
48. 2.34 1978 Volodymyr Yaschenko UKR Tbilisi
49. 2.33 1977 Volodymyr Yaschenko UKR Richmond
1981 Aleksey Demyanyuk UKR Leningrad
1982 Zhu Jianhua CHN New Delhi
52. 2.32 1976 Dwight Stones USA Philadelphia
1979 Dietmar Mögenburg GER Ottawa
  Result Year Name Country Venue
1. 6.14 1994 Sergey Bubka UKR Sestriere
2. 6.13 1992 Sergey Bubka UKR Tokyo
3. 6.10 1991 Sergey Bubka UKR Malmö
4. 6.06 1988 Sergey Bubka UKR Nice
2019 Sam Kendricks USA Des Moines
6. 6.05 1993 Sergey Bubka UKR London
1997 Sergey Bubka UKR Fukuoka
1999 Maksim Tarasov RUS Athínai
2001 Dmitriy Markov AUS Edmonton (WC)
2015 Renaud Lavillenie FRA Eugene
2018 Armand Duplantis SWE Berlin (EC)
12. 6.04 2008 Brad Walker USA Eugene
13. 6.03 1987 Sergey Bubka UKR Praha
1995 Okkert Brits RSA Köln
2000 Jeff Hartwig USA Jonesboro
2016 Thiago Braz da Silva BRA Rio de Janeiro (OG)
17. 6.02 1996 Sergey Bubka UKR Atlanta
2013 Renaud Lavillenie FRA London
19. 6.01 1986 Sergey Bubka UKR Moskva
1998 Jeff Hartwig USA Uniondale
2004 Tim Mack USA Monaco
2009 Renaud Lavillenie FRA Leiria
23. 6.00 1985 Sergey Bubka UKR Paris
1989 Sergey Bubka UKR Donetsk
1989 Rodion Gataullin RUS Tokyo
2005 Paul Burgess AUS Perth
2006 Brad Walker USA Jockgrim
2017 Sam Kendricks USA Sacramento
29. 5.97 2012 Renaud Lavillenie FRA Helsinki (EC)
30. 5.95 2003 Romain Mesnil FRA Castres
2007 Brad Walker USA Brisbane
2010 Steve Hooker AUS Split
33. 5.94 1984 Sergey Bubka UKR Roma
34. 5.93 2014 Renaud Lavillenie FRA Bruxelles
35. 5.92 1990 Rodion Gataullin RUS Seattle
36. 5.90 2002 Jeff Hartwig USA Athínai
2002 Tim Lobinger GER Athínai
2011 Renaud Lavillenie FRA Monaco
2011 Pawel Wojciechowski POL Daegu (WC)
2011 Lázaro Borges CUB Daegu (WC)
41. 5.83 1983 Thierry Vigneron FRA Roma
42. 5.81 1981 Vladimir Polyakov RUS Tbilisi
43. 5.78 1980 Wladyslaw Kozakiewicz POL Moskva (OG)
44. 5.75 1982 Dave Volz USA Nice
1982 Jean-Michel Bellot FRA Colombes
46. 5.71 1978 Mike Tully USA Corvallis
47. 5.70 1976 David Roberts USA Eugene
  Result Year Name Country Venue
1. 8.95 1991 Mike Powell USA Tokyo (WC)
2. 8.90 1968 Bob Beamon USA Ciudad de México (OG)
3. 8.86 1987 Robert Emmiyan ARM Tsakhkadzor
4. 8.79 1983 Carl Lewis USA Indianapolis
5. 8.76 1982 Carl Lewis USA Indianapolis
1988 Carl Lewis USA Indianapolis
7. 8.74 1994 Erick Walder USA El Paso
2009 Dwight Phillips USA Eugene
9. 8.73 2008 Irving Saladino PAN Hengelo
10. 8.71 1984 Carl Lewis USA Westwood
1995 Iván Pedroso CUB Salamanca
12. 8.70 1989 Larry Myricks USA Houston
1993 Mike Powell USA Salamanca
14. 8.69 2019 Tajay Gayle JAM Ad-Dawhah (WC)
15. 8.68 1992 Carl Lewis USA Barcelona (OG)
2018 Juan Miguel Echevarría CUB Bad Langensalza
17. 8.66 1990 Mike Powell USA Villeneuve d'Ascq
2007 Louis Tsátoumas GRE Kalamáta
19. 8.65 2000 Iván Pedroso CUB Jena
2017 Luvo Manyonga RSA Potchefstroom
21. 8.63 1997 Iván Pedroso CUB Padova
22. 8.62 1981 Carl Lewis USA Sacramento
1985 Carl Lewis USA Bruxelles
24. 8.61 1986 Robert Emmiyan ARM Moskva
25. 8.60 1998 James Beckford JAM Bad Langensalza
1999 Iván Pedroso CUB Padova
2004 Dwight Phillips USA Linz
2005 Dwight Phillips USA Helsinki (WC)
29. 8.58 1996 Erick Walder USA Springfield
2016 Jarrion Lawson USA Eugene
31. 8.56 2006 Irving Saladino PAN Rio de Janeiro
2013 Aleksandr Menkov RUS Moskva (WC)
33. 8.54 1980 Lutz Dombrowski GDR Moskva (OG)
2011 Mitchell Watt AUS Stockholm
35. 8.53 2003 Yago Lamela ESP Castellón de la Plana
36. 8.52 2002 Savanté Stringfellow USA Palo Alto
2015 Jeffrey Henderson USA Toronto
38. 8.51 2014 Greg Rutherford GBR Chula Vista
39. 8.47 2010 Christian Reif GER Barcelona (EC)
40. 8.45 1975 Nenad Stekic SRB Montréal
41. 8.41 2001 James Beckford JAM Torino
42. 8.36 1979 João Carlos de Oliveira BRA Rieti
43. 8.35 1970 Josef Schwarz FRG Stuttgart
1976 Arnie Robinson USA Montréal (OG)
2012 Greg Rutherford GBR Chula Vista
2012 Sergey Morgunov RUS Cheboksary
47. 8.34 1964 Ralph Boston USA Los Angeles
48. 8.32 1978 Nenad Stekic SRB Rovereto
49. 8.31 1962 Igor Ter-Ovanesyan RUS Yerevan
50. 8.30 1974 Arnie Robinson USA Modesto
51. 8.28 1961 Ralph Boston USA Moskva
52. 8.27 1977 Nenad Stekic SRB Nova Gorica
53. 8.25 1967 Ralph Boston USA Knoxville
54. 8.24 1973 James McAlister USA Westwood
55. 8.22 1972 Preston Carrington USA München (OG)
56. 8.21 1969 Waldemar Stepian POL Chorzów
57. 8.20 1963 Ralph Boston USA Modesto
  Result Year Name Country Venue
1. 18.29 1995 Jonathan Edwards GBR Göteborg (WC)
2. 18.21 2015 Christian Taylor USA Beijing (WC)
3. 18.14 2019 Will Claye USA Long Beach
4. 18.11 2017 Christian Taylor USA Eugene
5. 18.09 1996 Kenny Harrison USA Atlanta (OG)
6. 18.04 2013 Teddy Tamgho FRA Moskva (WC)
7. 18.01 1998 Jonathan Edwards GBR Oslo
8. 17.98 2010 Teddy Tamgho FRA New York City
9. 17.97 1985 Willie Banks USA Indianapolis
10. 17.96 2011 Christian Taylor USA Daegu (WC)
11. 17.95 2018 Pedro Pablo Pichardo POR Ad-Dawhah
12. 17.93 1990 Kenny Harrison USA Stockholm
13. 17.92 1987 Khristo Markov BUL Roma (WC)
2001 Jonathan Edwards GBR Edmonton (WC)
15. 17.90 2007 Jadel Gregório BRA Belém
16. 17.86 1993 Mike Conley USA Stuttgart (WC)
2002 Jonathan Edwards GBR Manchester
2016 Christian Taylor USA Rio de Janeiro (OG)
19. 17.85 1997 Yoelbi Quesada CUB Athínai (WC)
20. 17.81 2005 Marian Oprea ROU Lausanne
2012 Christian Taylor USA London (OG)
22. 17.80 1986 Khristo Markov BUL Budapest
23. 17.79 2004 Christian Olsson SWE Athínai (OG)
24. 17.78 1991 Kenny Harrison USA Tokyo (WC)
25. 17.77 1988 Khristo Markov BUL Sofia
2003 Christian Olsson SWE Haniá
27. 17.76 2014 Pedro Pablo Pichardo CUB La Habana
28. 17.72 1992 Mike Conley USA Zürich
29. 17.71 2000 Jonathan Edwards GBR Sydney (OG)
2006 Walter Davis USA Indianapolis
31. 17.68 1994 Mike Conley USA Paris
32. 17.67 2008 Nelson Évora POR Beijing (OG)
33. 17.66 2009 Nelson Évora POR Belém
34. 17.62 1989 Vladimir Inozemtsev UKR Gorkiy
35. 17.59 1999 Charles Michael Friedek GER Sevilla (WC)
36. 17.56 1981 Willie Banks USA Sacramento
37. 17.55 1983 Vasiliy Grishchenkov RUS Moskva
38. 17.52 1984 Oleg Protsenko RUS Kiev
39. 17.46 1982 Kenneth Lorraway AUS London
40. 17.44 1972 Viktor Saneyev GEO Sukhumi
41. 17.40 1971 Pedro Pérez Dueñas CUB Cali
42. 17.39 1968 Viktor Saneyev GEO Ciudad de México (OG)
43. 17.35 1980 Jaak Uudmäe EST Moskva (OG)
44. 17.25 1970 Viktor Saneyev GEO Zürich
  Result Year Name Country Venue
1. 23.12 1990 Randy Barnes USA Westwood
2. 23.06 1988 Ulf Timmermann GER Haniá
3. 22.91 1987 Alessandro Andrei ITA Viareggio
2019 Joseph Kovacs USA Ad-Dawhah (WC)
5. 22.86 1975 Brian Oldfield USA El Paso
6. 22.67 2003 Kevin Toth USA Lawrence
2018 Tomas Walsh NZL Auckland
8. 22.65 2017 Ryan Crouser USA Sacramento
9. 22.64 1986 Udo Beyer GER Berlin
10. 22.62 1985 Ulf Timmermann GER Berlin
11. 22.56 2015 Joseph Kovacs USA Monaco
12. 22.54 2004 Christian Cantwell USA Gresham
13. 22.52 2016 Ryan Crouser USA Rio de Janeiro (OG)
14. 22.51 2002 Adam Nelson USA Gresham
15. 22.45 1976 Brian Oldfield USA El Paso
2006 Christian Cantwell USA Gateshead
17. 22.43 2007 Reese Hoffa USA London
18. 22.41 2010 Christian Cantwell USA Eugene
19. 22.40 1996 Randy Barnes USA Rüdlingen
20. 22.31 2012 Christian Cantwell USA Champaign
21. 22.28 2013 Ryan Whiting USA Ad-Dawhah
22. 22.22 1983 Udo Beyer GER Los Angeles
23. 22.21 2011 Dylan Armstrong CAN Calgary
24. 22.20 2005 John Godina USA Carson
25. 22.19 1984 Brian Oldfield USA San José
1989 Ulf Timmermann GER Berlin
27. 22.16 2009 Christian Cantwell USA Zagreb
28. 22.15 1978 Udo Beyer GER Göteborg
29. 22.12 2000 Adam Nelson USA Sacramento
2008 Adam Nelson USA Eugene
31. 22.03 1991 Werner Günthör SUI Oslo
1997 Randy Barnes USA Indianapolis
2014 Joseph Kovacs USA Sacramento
34. 22.02 1981 Brian Oldfield USA Modesto
1982 Dave Laut USA Koblenz
1999 John Godina USA Eugene
37. 22.00 1995 John Godina USA Knoxville
38. 21.98 1980 Udo Beyer GER Erfurt
1992 Gregg Tafralis USA Los Gatos
1993 Werner Günthör SUI Linz
41. 21.97 2001 Janus Robberts RSA Eugene
42. 21.82 1973 Al Feuerbach USA San José
43. 21.78 1967 Randy Matson USA College Station
1998 John Godina USA Walnut
45. 21.75 1970 Randy Matson USA Berkeley
46. 21.74 1977 Udo Beyer GER Düsseldorf
1979 Udo Beyer GER Linz
48. 21.70 1974 Aleksandr Baryshnikov RUS Moskva
49. 21.54 1972 Hartmut Briesenick GDR Potsdam
50. 21.52 1965 Randy Matson USA College Station
51. 21.30 1968 Randy Matson USA Walnut
52. 21.12 1971 Heinz-Joachim Rothenburg GDR Moskva
53. 21.09 1966 Randy Matson USA Los Angeles
1994 Jim Doehring USA New York City
  Result Year Name Country Venue
1. 74.08 1986 Jürgen Schult GER Neubrandenburg
2. 73.88 2000 Virgilijus Alekna LTU Kaunas
3. 73.38 2006 Gerd Kanter EST Helsingborg
4. 72.02 2007 Gerd Kanter EST Salinas
5. 71.88 2008 Gerd Kanter EST Salinas
6. 71.86 1983 Yuriy Dumchev RUS Moskva
2019 Daniel Ståhl SWE Bottnaryd
8. 71.84 2013 Piotr Malachowski POL Hengelo
9. 71.70 2002 Róbert Fazekas HUN Szombathely
10. 71.64 2009 Gerd Kanter EST Kohila
11. 71.50 1997 Lars Riedel GER Wiesbaden
12. 71.45 2010 Gerd Kanter EST Chula Vista
13. 71.29 2017 Daniel Ståhl SWE Sollentuna
14. 71.26 1984 John Powell USA San José
1984 Richard Bruch SWE Malmö
1985 Imrich Bugár CZE San José
17. 71.16 1978 Wolfgang Schmidt GER Berlin
18. 71.14 1996 Anthony Washington USA Salinas
19. 70.99 2001 Virgilijus Alekna LTU Stellenbosch
20. 70.98 1980 Mac Wilkins USA Helsinki
21. 70.97 2004 Virgilijus Alekna LTU Réthymno
22. 70.92 1989 Wolfgang Schmidt GER Norden
23. 70.86 1976 Mac Wilkins USA San José
24. 70.78 2003 Róbert Fazekas HUN Budapest
25. 70.67 2005 Virgilijus Alekna LTU Madrid
26. 70.66 1979 Mac Wilkins USA Walnut
2012 Robert Harting GER Turnov
28. 70.58 1982 Luis Mariano Delís CUB Salinas
29. 70.46 1988 Jürgen Schult GER Berlin
30. 70.38 1971 Jay Silvester USA Lancester
31. 69.98 1981 John Powell USA Modesto
32. 69.91 1998 John Godina USA Salinas
33. 69.72 2018 Daniel Ståhl SWE Eskilstuna
34. 69.52 1987 Jürgen Schult GER Neubrandenburg
35. 69.50 2011 Zoltán Kövágó HUN Budapest
36. 69.36 1991 Mike Buncic USA Fresno
37. 69.28 2014 Piotr Malachowski POL Halle
38. 69.20 1977 Mac Wilkins USA Westwood
39. 69.18 1999 Lars Riedel GER Jena
40. 69.08 1975 John Powell USA Long Beach
1995 Lars Riedel GER Bellinzona
42. 69.04 1992 Jürgen Schult GER Halle
43. 68.94 1990 Romas Ubartas LTU Smolininkay
44. 68.72 2016 Daniel Ståhl SWE Sollentuna
45. 68.58 1994 Attila Horváth HUN Budapest
46. 68.42 1993 Lars Riedel GER Jena
47. 68.40 1968 Jay Silvester USA Reno
1972 Richard Bruch SWE Stockholm
49. 68.29 2015 Piotr Malachowski POL Cetniewo
50. 68.16 1974 Richard Bruch SWE Helsingborg
51. 68.06 1969 Richard Bruch SWE Malmö
52. 67.58 1973 Richard Bruch SWE Skellefteå
53. 67.14 1970 Richard Bruch SWE Malmö
  Result Year Name Country Venue
1. 86.74 1986 Yuriy Syedikh RUS Stuttgart (EC)
2. 86.34 1984 Yuriy Syedikh RUS Cork
3. 85.14 1988 Yuriy Syedikh RUS Moskva
4. 84.90 2005 Vadim Devyatovskiy BLR Stayki
5. 84.86 2003 Koji Murofushi JPN Praha
6. 84.62 1992 Igor Astapkovich BLR Sevilla
7. 84.51 2008 Ivan Tikhon BLR Grodno
8. 84.48 1990 Igor Nikulin RUS Lausanne
9. 84.46 2004 Ivan Tikhon BLR Minsk
10. 84.26 1991 Igor Astapkovich BLR Reims
11. 84.14 1983 Sergey Litvinov RUS Moskva
12. 84.08 1985 Jüri Tamm EST Budapest
13. 83.98 1982 Sergey Litvinov RUS Moskva
14. 83.93 2015 Pawel Fajdek POL Szczecin
15. 83.68 1998 Tibor Gécsek HUN Zalaegerszeg
16. 83.63 2007 Ivan Tikhon BLR Osaka (WC)
17. 83.48 1987 Sergey Litvinov RUS Karl-Marx-Stadt
2014 Pawel Fajdek POL Warszawa
19. 83.47 2001 Koji Murofushi JPN Toyota
20. 83.44 2017 Pawel Fajdek POL Ostrava
21. 83.43 2002 Aleksey Zagornyi RUS Adler
22. 83.36 1994 Andrey Abduvaliyev UZB Budapest
23. 83.10 1995 Andrey Abduvaliyev UZB Tashkent
24. 83.04 1997 Heinz Weis GER Frankfurt
25. 82.95 2006 Vadim Devyatovskiy BLR Stayki
26. 82.84 1989 Heinz Weis GER Berlin
27. 82.78 1993 Andrey Abduvaliyev UZB Nitra
1999 Karsten Kobs GER Dortmund
29. 82.58 2000 Igor Astapkovich BLR Stayki
2009 Primoz Kozmus SLO Celje
31. 82.52 1996 Lance Deal USA Milano
32. 82.40 2013 Krisztián Pars HUN Dubnica nad Váhom
33. 82.28 2012 Krisztián Pars HUN Ostrava
34. 81.89 2011 Krisztián Pars HUN Szombathely
35. 81.87 2016 Pawel Fajdek POL Bydgoszcz
36. 81.85 2018 Wojciech Nowicki POL Székesfehérvár
37. 81.80 1980 Yuriy Syedikh RUS Moskva (OG)
38. 81.74 2019 Wojciech Nowicki POL Poznan
39. 80.99 2010 Koji Murofushi JPN Rieti
40. 80.56 1981 Klaus Ploghaus FRG Obersuhl
41. 80.32 1978 Karl-Hans Riehm FRG Heidenheim
  Result Year Name Country Venue
1. 98.48 1996 Jan Zelezný CZE Jena
2. 95.66 1993 Jan Zelezný CZE Sheffield
3. 94.44 2017 Johannes Vetter GER Luzern
4. 94.02 1997 Jan Zelezný CZE Stellenbosch
5. 93.09 1999 Aki Parviainen FIN Kuortane
6. 92.80 2001 Jan Zelezný CZE Edmonton (WC)
7. 92.72 2015 Julius Yego KEN Beijing (WC)
8. 92.70 2018 Johannes Vetter GER Leiria
9. 92.61 2002 Sergey Makarov RUS Sheffield
10. 92.60 1995 Raymond Hecht GER Oslo
11. 91.82 1994 Jan Zelezný CZE Sheffield
12. 91.69 2000 Konstadínos Gatsioúdis GRE Kuortane
13. 91.59 2006 Andreas Thorkildsen NOR Oslo
14. 91.53 2005 Tero Pitkämäki FIN Kuortane
15. 91.46 1992 Steve Backley GBR North Shore City
16. 91.29 2007 Breaux Greer USA Indianapolis
17. 91.28 2009 Andreas Thorkildsen NOR Zürich
2016 Thomas Röhler GER Turku
19. 90.88 1998 Aki Parviainen FIN Tartu
20. 90.61 2011 Andreas Thorkildsen NOR Byrkjelo
2019 Magnus Kirt EST Kuortane
22. 90.57 2008 Andreas Thorkildsen NOR Beijing (OG)
23. 90.37 2010 Andreas Thorkildsen NOR Florø
24. 90.11 2003 Sergey Makarov RUS Dessau
25. 89.58 1990 Steve Backley GBR Stockholm
26. 89.21 2014 Ihab Abdelrahman El Sayed EGY Shanghai
27. 89.16 1991 Tom Petranoff USA Potchefstroom
28. 89.03 2013 Tero Pitkämäki FIN Bad Köstritz
29. 88.34 2012 Vitezslav Vesely CZE London (OG)
30. 87.73 2004 Alexander Ivanov RUS Ostrava
31. 87.66 1987 Jan Zelezný CZE Nitra
32. 87.60 1989 Kazuhiro Mizoguchi JPN San José
33. 86.88 1988 Jan Zelezný CZE Leverkusen
34. 85.74 1986 Klaus Tafelmeier GER Como
  Result Year Name Country Venue
1. 104.80 1984 Uwe Hohn GDR Berlin
2. 99.72 1983 Tom Petranoff USA Westwood
3. 96.96 1985 Uwe Hohn GDR Canberra
4. 96.72 1980 Ferenc Paragi HUN Tata
5. 95.80 1982 Bob Roggy USA Stuttgart
6. 94.58 1976 Miklós Németh HUN Montréal (OG)
7. 94.22 1978 Michael Wessing FRG Oslo
8. 94.10 1977 Miklós Németh HUN Stockholm
9. 94.08 1973 Klaus Wolfermann FRG Leverkusen
10. 93.84 1979 Pentti Sinersaari FIN Auckland
11. 93.80 1972 Jänis Lusis LAT Stockholm
12. 92.70 1969 Jorma Kinnunen FIN Tampere
13. 92.64 1970 Pauli Nevala FIN Helsinki
14. 92.48 1981 Detlef Michel GER Berlin
15. 92.38 1986 Tom Petranoff USA San Diego
16. 91.98 1968 Jänis Lusis LAT Saarijärvi
17. 91.72 1964 Terje Pedersen NOR Oslo
18. 91.38 1975 Miklós Németh HUN Budapest
19. 90.98 1967 Jänis Lusis LAT Odessa
20. 90.68 1971 Jänis Lusis LAT Helsinki (EC)
21. 89.58 1974 Hannu Siitonen FIN Roma (EC)
22. 88.14 1965 Jorma Kinnunen FIN Hyvinkää
  Result Year Name Country Venue
1. 9126 2018 Kevin Mayer FRA Talence
2. 9045 2015 Ashton Eaton USA Beijing (WC)
3. 9039 2012 Ashton Eaton USA Eugene
4. 9026 2001 Roman Sebrle CZE Götzis
5. 8994 1999 Tomás Dvorák CZE Praha
6. 8900 2000 Tomás Dvorák CZE Götzis
7. 8893 2004 Roman Sebrle CZE Athínai (OG)
2016 Ashton Eaton USA Rio de Janeiro (OG)
9. 8891 1992 Dan O'Brien USA Talence
10. 8847 1984 Daley Thompson GBR Los Angeles (OG)
11. 8837 1997 Tomás Dvorák CZE Athínai (WC)
12. 8832 2008 Bryan Clay USA Eugene
13. 8825 1983 Jürgen Hingsen FRG Bernhausen
14. 8824 1996 Dan O'Brien USA Atlanta (OG)
15. 8817 1993 Dan O'Brien USA Stuttgart (WC)
16. 8812 1991 Dan O'Brien USA Tokyo (WC)
17. 8811 1986 Daley Thompson GBR Stuttgart (EC)
18. 8809 2013 Ashton Eaton USA Moskva (WC)
19. 8807 2003 Roman Sebrle CZE Götzis
20. 8800 2002 Roman Sebrle CZE Götzis
21. 8790 2009 Trey Hardee USA Berlin (WC)
22. 8774 1982 Daley Thompson GBR Athínai (EC)
23. 8768 2017 Kevin Mayer FRA London (WC)
24. 8755 1998 Dan O'Brien USA Uniondale
25. 8735 1994 Eduard Hämäläinen BLR Götzis
26. 8732 2005 Bryan Clay USA Helsinki (WC)
27. 8729 2011 Ashton Eaton USA Eugene
28. 8711 2019 Damian Warner CAN Götzis
29. 8697 2007 Roman Sebrle CZE Kladno
30. 8695 1995 Dan O'Brien USA Göteborg (WC)
31. 8680 1987 Torsten Voss GER Roma (WC)
32. 8677 2006 Bryan Clay USA Götzis
33. 8667 1980 Guido Kratschmer FRG Bernhausen
34. 8634 1976 Bruce Jenner USA Montréal (OG)
35. 8616 2014 Andrei Krauchanka BLR Zürich (EC)
36. 8574 1990 Christian Plaziat FRA Split (EC)
37. 8559 1985 Torsten Voss GER Dresden
38. 8549 1989 Dave Johnson USA Houston
39. 8512 1988 Christian Plaziat FRA Talence
40. 8493 1978 Guido Kratschmer FRG Bernhausen
41. 8483 2010 Bryan Clay USA Götzis
42. 8476 1979 Guido Kratschmer FRG Krefeld
43. 8466 1972 Nikolay Avilov UKR München (OG)
44. 8429 1975 Bruce Jenner USA Eugene
45. 8400 1977 Aleksandr Grebenyuk RUS Riga
46. 8334 1981 Rainer Pottel GDR Birmingham
47. 8310 1969 Bill Toomey USA Los Angeles
48. 8235 1967 Kurt Bendlin FRG Heidelberg
49. 8229 1974 Ryszard Skowronek POL Roma (EC)
50. 8198 1971 Kurt Bendlin FRG Bonn
51. 8163 1973 Lennart Hedmark SWE Bonn
52. 8144 1968 Bill Toomey USA Ciudad de México (OG)
53. 8120 1966 Russell Hodge USA Los Angeles
54. 8050 1961 Phil Mulkey USA Memphis
55. 8010 1963 Yang Chuan-Kuang TPE Walnut