Result Year Name Country Venue
1. 10.49 1988 Florence Griffith-Joyner USA Indianapolis
2. 10.54 2021 Elaine Thompson-Herah JAM Eugene
3. 10.64 2009 Carmelita Jeter USA Shanghai
4. 10.65 1998 Marion Jones USA Johannesburg
5. 10.66 2022 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Chorzów
6. 10.70 1999 Marion Jones USA Sevilla (WC)
2011 Carmelita Jeter USA Eugene
2012 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Kingston
2016 Elaine Thompson-Herah JAM Kingston
10. 10.71 2013 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Moskva (WC)
2017 Elaine Thompson-Herah JAM Kingston
2019 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Ad-Dawhah (WC)
13. 10.74 1996 Merlene Ottey JAM Milano
2015 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Saint-Denis
15. 10.76 1984 Evelyn Ashford USA Zürich
1997 Marion Jones USA Bruxelles
17. 10.77 1994 Irina Privalova RUS Lausanne
2004 Ivet Lalova-Collio BUL Plovdiv
19. 10.78 1989 Dawn Sowell USA Provo
1990 Merlene Ottey JAM Sevilla
2000 Marion Jones USA London
2008 Torri Edwards USA Eugene
2008 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Beijing (OG)
2010 Veronica Campbell-Brown JAM Eugene
25. 10.79 1983 Evelyn Ashford USA Colorado Springs
1991 Merlene Ottey JAM Vigo
27. 10.80 1992 Merlene Ottey JAM Salamanca
2014 Tori Bowie USA Monaco
29. 10.82 1993 Gail Devers USA Lausanne
1993 Merlene Ottey JAM Stuttgart (WC)
2001 Zhanna Block UKR Edmonton (WC)
2006 Sherone Simpson JAM Kingston
33. 10.83 2002 Zhanna Block UKR Heusden-Zolder
34. 10.84 1995 Gwen Torrence USA Göteborg (WC)
2005 Chandra Sturrup BAH Lausanne
36. 10.85 2018 Marie-Josée Ta Lou CIV Ad-Dawhah
2018 Dina Asher-Smith GBR Berlin (EC)
2020 Elaine Thompson-Herah JAM Roma
39. 10.86 1985 Marlies Göhr GDR Berlin
1987 Anelia Nuneva BUL Beograd
1987 Silke Möller GER Potsdam
2003 Chryste Gaines USA Monaco
43. 10.88 1977 Marlies Göhr GDR Dresden
1982 Marlies Göhr GDR Karl-Marx-Stadt
1986 Evelyn Ashford USA Rieti
46. 10.89 2007 Veronica Campbell-Brown JAM Kingston
47. 10.90 1981 Evelyn Ashford USA Colorado Springs
48. 10.93 1980 Marlies Göhr GDR Dresden
49. 10.94 1978 Marlies Göhr GDR Dresden
50. 10.97 1979 Marlies Göhr GDR Dresden
1979 Evelyn Ashford USA Walnut
52. 11.01 1976 Annegret Richter FRG Montréal (OG)
53. 11.07 1972 Renate Stecher GDR München (OG)
1973 Renate Stecher GDR Dresden
55. 11.08 1968 Wyomia Tyus USA Ciudad de México (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 21.34 1988 Florence Griffith-Joyner USA Seoul (OG)
2. 21.45 2022 Shericka Jackson JAM Eugene (WC)
3. 21.53 2021 Elaine Thompson-Herah JAM Tokyo (OG)
4. 21.62 1998 Marion Jones USA Johannesburg
5. 21.63 2015 Dafne Schippers NED Beijing (WC)
6. 21.64 1991 Merlene Ottey JAM Bruxelles
7. 21.66 1990 Merlene Ottey JAM Zürich
8. 21.69 2012 Allyson Felix USA Eugene
9. 21.71 1979 Marita Koch GDR Karl-Marx-Stadt
1984 Marita Koch GDR Potsdam
1986 Heike Drechsler GER Jena
12. 21.72 1992 Gwen Torrence USA Barcelona (OG)
13. 21.74 1987 Silke Möller GER Roma (WC)
2008 Veronica Campbell-Brown JAM Beijing (OG)
2019 Shaunae Miller-Uibo BAH Zürich
16. 21.76 1982 Marita Koch GDR Dresden
1997 Marion Jones USA Zürich
18. 21.77 1993 Merlene Ottey JAM Monaco
1995 Gwen Torrence USA Köln
1999 Inger Miller USA Sevilla (WC)
2017 Tori Bowie USA Eugene
22. 21.78 1985 Marita Koch GDR Leipzig
2016 Elaine Thompson-Herah JAM Rio de Janeiro (OG)
24. 21.81 2007 Allyson Felix USA Osaka (WC)
25. 21.82 1983 Marita Koch GDR Karl-Marx-Stadt
26. 21.84 1981 Evelyn Ashford USA Bruxelles
27. 21.85 1994 Gwen Torrence USA Durham
28. 21.88 2009 Allyson Felix USA Stockholm
29. 21.89 2018 Dina Asher-Smith GBR Berlin (EC)
30. 21.94 2000 Marion Jones USA Sacramento
31. 21.98 2010 Veronica Campbell-Brown JAM New York City
2020 Shaunae Miller-Uibo BAH Clermont
33. 22.00 2006 Sherone Simpson JAM Kingston
34. 22.01 1980 Bärbel Wöckel GDR Cottbus
35. 22.02 2014 Allyson Felix USA Bruxelles
36. 22.04 1989 Dawn Sowell USA Provo
37. 22.05 2004 Veronica Campbell-Brown JAM Athínai (OG)
38. 22.06 1978 Marita Koch GDR Erfurt
39. 22.07 1996 Marie-José Pérec FRA Atlanta (OG)
1996 Mary Onyali NGR Zürich
41. 22.11 2003 Allyson Felix USA Ciudad de México
42. 22.13 2005 Allyson Felix USA Carson
2013 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Kingston
44. 22.15 2011 Shalonda Solomon USA Eugene
45. 22.20 2002 Debbie Ferguson-McKenzie BAH Manchester
46. 22.21 1974 Irena Szewinska POL Potsdam
47. 22.37 1976 Bärbel Wöckel GDR Montréal (OG)
1977 Irena Szewinska POL Zürich
49. 22.38 1973 Renate Stecher GDR Dresden
50. 22.39 2001 LaTasha Jenkins USA Eugene
2001 Debbie Ferguson-McKenzie BAH Edmonton (WC)
52. 22.40 1972 Renate Stecher GDR München (OG)
53. 22.44 1975 Renate Stecher GDR Potsdam
54. 22.58 1968 Irena Szewinska POL Ciudad de México (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 47.60 1985 Marita Koch GDR Canberra
2. 47.99 1983 Jarmila Kratochvílová CZE Helsinki (WC)
3. 48.14 2019 Salwa Eid Naser BRN Ad-Dawhah (WC)
4. 48.16 1982 Marita Koch GDR Athínai (EC)
1984 Marita Koch GDR Praha
6. 48.22 1986 Marita Koch GDR Stuttgart (EC)
7. 48.25 1996 Marie-José Pérec FRA Atlanta (OG)
8. 48.36 2021 Shaunae Miller-Uibo BAH Tokyo (OG)
9. 48.60 1979 Marita Koch GDR Torino
10. 48.61 1981 Jarmila Kratochvílová CZE Roma
11. 48.65 1988 Olga Bryzgina UKR Seoul (OG)
12. 48.70 2006 Sanya Richards-Ross USA Athínai
13. 48.83 1992 Marie-José Pérec FRA Barcelona (OG)
2009 Sanya Richards-Ross USA Bruxelles
15. 48.88 1980 Marita Koch GDR Moskva (OG)
16. 48.89 2003 Ana Guevara MEX Saint-Denis (WC)
17. 48.92 2005 Sanya Richards-Ross USA Zürich
18. 48.94 1978 Marita Koch GDR Praha (EC)
19. 48.97 2018 Shaunae Miller-Uibo BAH Monaco
20. 49.07 2004 Tonique Williams-Darling BAH Berlin
21. 49.11 2000 Cathy Freeman AUS Sydney (OG)
2022 Shaunae Miller-Uibo BAH Eugene (WC)
23. 49.13 1991 Marie-José Pérec FRA Tokyo (WC)
24. 49.16 2002 Ana Guevara MEX Zürich
2012 Antonina Krivoshapka RUS Cheboksary
26. 49.26 2015 Allyson Felix USA Beijing (WC)
27. 49.27 2007 Sanya Richards-Ross USA Berlin
28. 49.28 1976 Irena Szewinska POL Montréal (OG)
1995 Marie-José Pérec FRA Göteborg (WC)
30. 49.29 1998 Charity Opara NGR Roma
31. 49.33 2013 Amantle Montsho BOT Monaco
32. 49.38 1987 Olga Bryzgina UKR Roma (WC)
33. 49.39 1997 Cathy Freeman AUS Oslo
34. 49.44 2016 Shaunae Miller-Uibo BAH Rio de Janeiro (OG)
35. 49.46 2017 Shaunae Miller-Uibo BAH Bruxelles
36. 49.48 2014 Francena McCorory USA Sacramento
37. 49.50 1990 Grit Breuer GER Split (EC)
38. 49.52 1977 Irena Szewinska POL Düsseldorf
39. 49.56 2011 Amantle Montsho BOT Daegu (WC)
40. 49.59 2001 Katharine Merry GBR Athínai
41. 49.62 1999 Falilat Ogunkoya NGR Lagos
2008 Christine Ohuruogu GBR Beijing (OG)
43. 49.64 2010 Debbie Dunn USA Des Moines
44. 49.77 1994 Marie-José Pérec FRA Paris
45. 49.81 1993 Ma Yuqin CHN Beijing
46. 50.01 1989 Ana Fidelia Quirot CUB Duisburg
47. 50.14 1974 Riitta Salin FIN Roma (EC)
48. 50.42 2020 Beatrice Masilingi NAM Pretoria
49. 50.50 1975 Irena Szewinska POL Nice
  Result Year Name Country Venue
1. 1:53.28 1983 Jarmila Kratochvílová CZE München
2. 1:53.43 1980 Nadezhda Olizarenko UKR Moskva (OG)
3. 1:54.01 2008 Pamela Jelimo KEN Zürich
4. 1:54.25 2018 Caster Semenya RSA Paris
5. 1:54.44 1989 Ana Fidelia Quirot CUB Barcelona
6. 1:54.82 1997 Ana Fidelia Quirot CUB Köln
7. 1:54.94 1976 Tatyana Kazankina RUS Montréal (OG)
8. 1:54.98 2019 Caster Semenya RSA Ad-Dawhah
9. 1:55.04 2021 Athing Mu USA Eugene
10. 1:55.05 1982 Doina Melinte ROU Bucuresti
11. 1:55.16 2017 Caster Semenya RSA London (WC)
12. 1:55.19 1994 Maria Mutola MOZ Zürich
2002 Jolanda Ceplak SLO Heusden-Zolder
14. 1:55.26 1987 Sigrun Wodars GDR Roma (WC)
15. 1:55.28 2016 Caster Semenya RSA Rio de Janeiro (OG)
16. 1:55.43 1993 Maria Mutola MOZ Stuttgart (WC)
17. 1:55.45 2009 Caster Semenya RSA Berlin (WC)
18. 1:55.54 1992 Ellen van Langen NED Barcelona (OG)
19. 1:55.55 2003 Maria Mutola MOZ Madrid
20. 1:55.68 1985 Ella Kovács ROU Bucuresti
21. 1:55.69 1984 Irina Podyalovskaya RUS Kyiv
22. 1:55.72 1995 Maria Mutola MOZ Monaco
23. 1:55.80 1978 Tatyana Providokhina RUS Praha (EC)
24. 1:55.87 1990 Sigrun Wodars GDR Split (EC)
1999 Svetlana Masterkova RUS Moskva
26. 1:56.0 1988 Inna Yevseyeva UKR Kyiv
1988 Nadezhda Olizarenko UKR Kharkov
28. 1:56.04 1996 Svetlana Masterkova RUS Monaco
2007 Janeth Jepkosgei KEN Osaka (WC)
30. 1:56.07 2005 Tatyana Andrianova RUS Tula
31. 1:56.11 1998 Maria Mutola MOZ Zürich
32. 1:56.15 2000 Maria Mutola MOZ Sydney (OG)
33. 1:56.2 1979 Totka Petrova BUL Paris
1986 Doina Melinte ROU Bucuresti
35. 1:56.23 2004 Tatyana Andrianova RUS Tula
36. 1:56.30 2022 Athing Mu USA Eugene (WC)
37. 1:56.35 2011 Caster Semenya RSA Daegu (WC)
38. 1:56.59 2012 Francine Niyonsaba BDI Bruxelles
39. 1:56.66 2006 Janeth Jepkosgei KEN Lausanne
40. 1:56.72 2013 Francine Niyonsaba BDI Eugene
41. 1:56.85 2001 Maria Mutola MOZ Zürich
42. 1:56.98 1981 Lyudmila Veselkova RUS Leningrad
43. 1:56.99 2015 Eunice Sum KEN Saint-Denis
44. 1:57.23 1991 Svetlana Masterkova RUS Kyiv
45. 1:57.34 2010 Alysia Montaño USA Monaco
46. 1:57.39 1977 Ileana Silai ROU Bucuresti
47. 1:57.48 1973 Svetla Zlateva-Koleva BUL Athínai
48. 1:57.67 2014 Ajee' Wilson USA Monaco
49. 1:57.68 2020 Faith Kipyegon KEN Ad-Dawhah
50. 1:58.0 1964 Sin Geum Dan PRK Pyongyang
51. 1:58.14 1974 Lilyana Tomova BUL Roma (EC)
52. 1:58.45 1971 Hildegard Falck FRG Stuttgart
53. 1:58.55 1972 Hildegard Falck FRG München (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 3:50.07 2015 Genzebe Dibaba ETH Monaco
2. 3:50.46 1993 Qu Yunxia CHN Beijing
3. 3:50.98 1997 Jiang Bo CHN Shanghai
4. 3:51.07 2021 Faith Kipyegon KEN Monaco
5. 3:51.95 2019 Sifan Hassan NED Ad-Dawhah (WC)
6. 3:52.47 1980 Tatyana Kazankina RUS Zürich
7. 3:52.59 2022 Faith Kipyegon KEN Eugene
8. 3:53.96 1988 Paula Ivan ROU Seoul (OG)
9. 3:54.23 1982 Olga Dvirna RUS Kyiv
10. 3:55.22 2016 Laura Muir GBR Saint-Denis
11. 3:55.30 1992 Hassiba Boulmerka ALG Barcelona (OG)
12. 3:55.33 2003 Süreyya Ayhan-Kop TUR Bruxelles
13. 3:55.68 2006 Yuliya Chizhenko RUS Saint-Denis
14. 3:56.0 1976 Tatyana Kazankina RUS Podolsk
15. 3:56.14 2017 Sifan Hassan NED Hengelo
16. 3:56.54 2012 Abeba Aregawi ETH Roma
17. 3:56.55 2009 Maryam Yusuf Jamal BRN Roma
18. 3:56.60 2013 Abeba Aregawi SWE Ad-Dawhah
19. 3:56.63 1984 Nadezhda Ralldugina RUS Praha
20. 3:56.68 2018 Genzebe Dibaba ETH Chorzów
21. 3:56.7 1986 Doina Melinte ROU Bucuresti
22. 3:56.77 1996 Svetlana Masterkova RUS Zürich
23. 3:56.79 2005 Maryam Yusuf Jamal BRN Rieti
24. 3:56.97 1998 Gabriela Szabo ROU Monaco
25. 3:57.00 2014 Sifan Hassan NED Saint-Denis
26. 3:57.12 1983 Mary Slaney USA Stockholm
27. 3:57.24 1985 Mary Slaney USA Bruxelles
28. 3:57.4 1979 Totka Petrova BUL Athínai
29. 3:57.40 2000 Suzy Favor Hamilton USA Oslo
2020 Laura Muir GBR Berlin
31. 3:57.75 2002 Süreyya Ayhan-Kop TUR Bruxelles
32. 3:57.78 1981 Olga Dvirna RUS Budapest
33. 3:57.90 2004 Kelly Holmes GBR Athínai (OG)
34. 3:58.56 1987 Tatyana Dorovskikh UKR Roma (WC)
35. 3:58.69 1990 Doina Melinte ROU Villeneuve d'Ascq
36. 3:58.75 2007 Maryam Yusuf Jamal BRN Osaka (WC)
37. 3:58.85 1995 Sonia O'Sullivan IRL Monaco
38. 3:58.93 2010 Maryam Yusuf Jamal BRN Rieti
39. 3:59.01 1978 Giana Romanova RUS Praha (EC)
40. 3:59.10 1994 Sonia O'Sullivan IRL Nice
41. 3:59.16 1991 Natalya Artyomova RUS Zürich
42. 3:59.23 1989 Paula Ivan ROU Nice
43. 3:59.31 1999 Violeta Szekely ROU Zürich
44. 3:59.35 2001 Violeta Szekely ROU Monaco
45. 3:59.84 2008 Maryam Yusuf Jamal BRN Lausanne
46. 4:00.06 2011 Morgan Uceny USA Bruxelles
47. 4:01.38 1972 Lyudmila Bragina RUS München (OG)
48. 4:02.25 1974 Gunhild Hoffmeister GDR Roma (EC)
49. 4:02.65 1977 Natalia Marasescu ROU Bucuresti
50. 4:04.6 1973 Karin Krebs GDR Potsdam
  Result Year Name Country Venue
1. 4:12.33 2019 Sifan Hassan NED Monaco
2. 4:12.56 1996 Svetlana Masterkova RUS Zürich
3. 4:14.30 2016 Genzebe Dibaba ETH Rovereto
4. 4:14.71 2018 Sifan Hassan NED London
5. 4:14.74 2021 Sifan Hassan NED Bruxelles
6. 4:15.61 1989 Paula Ivan ROU Nice
7. 4:15.8 1984 Natalya Artyomova RUS Leningrad
8. 4:16.05 2017 Genzebe Dibaba ETH Lausanne
9. 4:16.71 1985 Mary Slaney USA Zürich
2015 Faith Kipyegon KEN Bruxelles
11. 4:17.00 1991 Natalya Artyomova RUS Barcelona
12. 4:17.25 1994 Sonia O'Sullivan IRL Oslo
13. 4:17.44 1982 Maricica Puica ROU Rieti
14. 4:17.75 2007 Maryam Yusuf Jamal BRN Bruxelles
15. 4:18.13 1990 Doina Melinte ROU Oslo
16. 4:18.23 2008 Gelete Burka ETH Rieti
17. 4:18.25 1986 Maricica Puica ROU Nice
18. 4:19.30 1998 Gabriela Szabo ROU Bellinzona
19. 4:20.89 1981 Lyudmila Veselkova RUS Bologna
20. 4:21.25 1988 Mary Slaney USA Eugene
21. 4:21.30 1992 Lyudmila Rogachova RUS Lausanne
22. 4:21.57 2004 Yelena Zadorozhnaya RUS Tula
23. 4:21.65 1983 Mary Slaney USA Westwood
24. 4:21.68 1980 Mary Slaney USA Auckland
25. 4:21.69 1993 Violeta Szekely ROU Roma
26. 4:21.81 2020 Cory McGee USA Marion
27. 4:22.09 1979 Natalia Marasescu ROU Auckland
28. 4:23.44 1999 Violeta Szekely ROU Nice
29. 4:23.8 1977 Natalia Marasescu ROU Bucuresti
30. 4:24.05 1987 Doina Melinte ROU Bruxelles
31. 4:24.13 1995 Sonia O'Sullivan IRL Köln
32. 4:24.40 2003 Natalya Yevdokimova RUS Heusden-Zolder
33. 4:24.53 1997 Jackline Maranga KEN Bellinzona
34. 4:24.95 2022 Taryn Rawlings USA Eagle Rock
35. 4:25.27 2002 Suzy Favor Hamilton USA Falmouth
36. 4:26.67 2014 Sarah Brown USA Burnaby
37. 4:26.76 2012 Brenda Martinez USA Falmouth
38. 4:26.90 1978 Grete Waitz NOR Gateshead
  Result Year Name Country Venue
1. 8:06.11 1993 Wang Junxia CHN Beijing
2. 8:18.49 2019 Sifan Hassan NED Palo Alto
3. 8:19.08 2021 Francine Niyonsaba BDI Paris
4. 8:20.68 2014 Helen Obiri KEN Ad-Dawhah
5. 8:21.42 2002 Gabriela Szabo ROU Monaco
6. 8:21.64 1994 Sonia O'Sullivan IRL London
7. 8:22.22 2015 Almaz Ayana ETH Rabat
8. 8:22.54 2020 Helen Obiri KEN Ad-Dawhah
9. 8:22.62 1984 Tatyana Kazankina RUS Leningrad
10. 8:23.11 2016 Almaz Ayana ETH Ad-Dawhah
11. 8:23.14 2017 Helen Obiri KEN Monaco
12. 8:23.26 2001 Olga Yegorova RUS Zürich
13. 8:24.27 2022 Francine Niyonsaba BDI Eugene
14. 8:24.31 1998 Gabriela Szabo ROU Paris
15. 8:24.51 2007 Meseret Defar ETH Bruxelles
16. 8:24.66 2006 Meseret Defar ETH Stockholm
17. 8:25.03 1999 Gabriela Szabo ROU Zürich
18. 8:25.83 1985 Mary Slaney USA Roma
19. 8:26.35 2000 Gabriela Szabo ROU Zürich
20. 8:26.53 1988 Tatyana Dorovskikh UKR Seoul (OG)
21. 8:26.78 1982 Svetlana Ulmasova UZB Kyiv
22. 8:27.12 1976 Lyudmila Bragina RUS College Park
23. 8:27.50 2018 Sifan Hassan NED Ostrava
24. 8:27.57 1995 Sonia O'Sullivan IRL Zürich
25. 8:27.78 1997 Gabriela Szabo ROU Zürich
26. 8:28.41 2010 Sentayehu Ejigu ETH Monaco
27. 8:28.87 2005 Maryam Yusuf Jamal BRN Oslo
28. 8:30.15 2009 Meseret Defar ETH Thessaloníki
29. 8:30.29 2013 Meseret Defar ETH Stockholm
30. 8:31.32 2004 Isabella Ochichi KEN Saint-Denis
31. 8:31.75 1979 Grete Waitz NOR Oslo
32. 8:32.00 1991 Elana Meyer RSA Durban
33. 8:32.08 1983 Tatyana Kazankina RUS Leningrad
34. 8:32.1 1978 Grete Waitz NOR Oslo
35. 8:33.53 1980 Yelena Sipatova RUS Moskva
36. 8:33.66 2008 Vivian Cheruiyot KEN Gateshead
37. 8:33.72 1992 Yelena Romanova RUS Köln
38. 8:33.95 2003 Gabriela Szabo ROU Zürich
39. 8:33.99 1986 Olga Bondarenko RUS Stuttgart (EC)
40. 8:34.30 1981 Maricica Puica ROU Bucuresti
41. 8:34.47 2012 Mariem Alaoui Selsouli MAR Eugene
42. 8:35.42 1996 Sonia O'Sullivan IRL Nice
43. 8:36.8 1977 Grete Waitz NOR Oslo
44. 8:38.1 1987 Ulrike Bruns GDR Potsdam
45. 8:38.38 1990 Angela Chalmers CAN Auckland
46. 8:38.48 1989 Paula Ivan ROU Gateshead
47. 8:38.67 2011 Vivian Cheruiyot KEN Stockholm
  Result Year Name Country Venue
1. 14:06.62 2020 Letesenbet Gidey ETH Valencia
2. 14:11.15 2008 Tirunesh Dibaba ETH Oslo
3. 14:12.59 2016 Almaz Ayana ETH Roma
4. 14:12.98 2022 Ejgayehu Taye ETH Eugene
5. 14:13.32 2021 Gudaf Tsegay ETH Hengelo
6. 14:14.32 2015 Almaz Ayana ETH Shanghai
7. 14:16.63 2007 Meseret Defar ETH Oslo
8. 14:18.37 2017 Helen Obiri KEN Roma
9. 14:20.36 2019 Helen Obiri KEN London
10. 14:20.87 2011 Vivian Cheruiyot KEN Stockholm
11. 14:21.75 2018 Helen Obiri KEN Rabat
12. 14:23.68 2013 Tirunesh Dibaba ETH Saint-Denis
13. 14:24.53 2006 Meseret Defar ETH New York City
14. 14:24.68 2004 Elvan Abeylegesse TUR Bergen
15. 14:27.41 2010 Vivian Cheruiyot KEN Saint-Denis
16. 14:28.09 1997 Jiang Bo CHN Shanghai
17. 14:28.88 2014 Genzebe Dibaba ETH Monaco
18. 14:28.98 2005 Meseret Defar ETH Bruxelles
19. 14:29.32 2001 Olga Yegorova RUS Berlin
2003 Berhane Adere ETH Oslo
21. 14:30.88 2000 Getenesh Wami ETH Heusden-Zolder
22. 14:31.42 2002 Paula Radcliffe GBR Manchester
23. 14:31.48 1998 Gabriela Szabo ROU Berlin
24. 14:33.65 2009 Tirunesh Dibaba ETH London
25. 14:35.62 2012 Vivian Cheruiyot KEN Roma
26. 14:36.45 1995 Fernanda Ribeiro POR Hechtel
27. 14:37.33 1986 Ingrid Kristiansen NOR Stockholm
28. 14:40.59 1999 Gabriela Szabo ROU Berlin
29. 14:41.07 1996 Fernanda Ribeiro POR Oslo
30. 14:44.15 1992 Elana Meyer RSA Bellville
31. 14:45.92 1993 Sonia O'Sullivan IRL Berlin
32. 14:48.07 1985 Zola Pieterse GBR London
33. 14:49.35 1991 Elana Meyer RSA Cape Town
34. 14:58.89 1984 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
35. 14:59.01 1989 Kathrin Weßel GER Stockholm
36. 15:01.08 1987 Elizabeth McColgan GBR Oslo
37. 15:02.23 1990 Yelena Romanova RUS Seattle
38. 15:03.29 1988 Elizabeth McColgan GBR Berlin
39. 15:05.94 1994 Yelena Romanova RUS Stockholm
40. 15:08.26 1982 Mary Slaney USA Eugene
41. 15:10.65 1983 Zola Pieterse RSA Port Elizabeth
42. 15:14.51 1981 Paula Fudge GBR Knarvik
  Result Year Name Country Venue
1. 29:01.03 2021 Letesenbet Gidey ETH Hengelo
2. 29:17.45 2016 Almaz Ayana ETH Rio de Janeiro (OG)
3. 29:31.78 1993 Wang Junxia CHN Beijing
4. 29:36.67 2020 Sifan Hassan NED Hengelo
5. 29:53.80 2009 Meselech Melkamu ETH Utrecht
6. 29:54.66 2008 Tirunesh Dibaba ETH Beijing (OG)
7. 30:01.09 2002 Paula Radcliffe GBR München (EC)
8. 30:04.18 2003 Berhane Adere ETH Saint-Denis (WC)
9. 30:08.06 2013 Meseret Defar ETH Sollentuna
10. 30:09.94 2022 Letesenbet Gidey ETH Eugene (WC)
11. 30:13.74 1986 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
12. 30:15.67 2005 Tirunesh Dibaba ETH Sollentuna
13. 30:16.32 2017 Almaz Ayana ETH London (WC)
14. 30:17.15 2004 Paula Radcliffe GBR Gateshead
15. 30:17.49 2000 Derartu Tulu ETH Sydney (OG)
16. 30:17.62 2019 Sifan Hassan NED Ad-Dawhah (WC)
17. 30:20.75 2012 Tirunesh Dibaba ETH London (OG)
18. 30:21.67 2006 Elvan Abeylegesse TUR Antalya
19. 30:24.56 1999 Getenesh Wami ETH Sevilla (WC)
20. 30:38.09 1997 Dong Yanmei CHN Shanghai
21. 30:38.35 2011 Sally Kipyego KEN Palo Alto
22. 30:41.85 2018 Pauline Kamulu KEN Fukagawa
23. 30:42.26 2014 Sally Kipyego KEN Palo Alto
24. 30:48.06 1998 Fernanda Ribeiro POR Lisboa
25. 30:48.51 1989 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
26. 30:49.68 2015 Gelete Burka ETH Hengelo
27. 30:50.34 1994 Wang Junxia CHN Hiroshima
28. 30:55.80 2001 Paula Radcliffe GBR Barakaldo
29. 30:57.07 1991 Elizabeth McColgan GBR Hengelo
30. 30:59.42 1985 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
31. 31:00.27 2007 Mestawat Tufa ETH Valkenswaard
32. 31:01.63 1996 Fernanda Ribeiro POR Atlanta (OG)
33. 31:04.52 2010 Meselech Melkamu ETH Ostrava
34. 31:04.99 1995 Fernanda Ribeiro POR Göteborg (WC)
35. 31:05.21 1988 Olga Bondarenko RUS Seoul (OG)
36. 31:05.85 1987 Ingrid Kristiansen NOR Roma (WC)
37. 31:06.02 1992 Derartu Tulu ETH Barcelona (OG)
38. 31:13.78 1984 Olga Bondarenko RUS Kyiv
39. 31:18.18 1990 Viorica Ghican ROU Helsinki
40. 31:27.58 1983 Raisa Sadreydinova RUS Odessa
41. 31:35.3 1982 Mary Slaney USA Eugene
  Result Year Name Country Venue
1. 12.12 2022 Oluwatobiloba Amusan NGR Eugene (WC)
2. 12.20 2016 Kendra Harrison USA London
3. 12.21 1988 Yordanka Donkova BUL Stara Zagora
4. 12.25 1987 Ginka Zagorcheva BUL Dráma
5. 12.26 1986 Yordanka Donkova BUL Ljubljana
1992 Ludmila Engquist RUS Sevilla
2013 Brianna McNeal USA Des Moines
2021 Jasmine Camacho-Quinn PUR Tokyo (OG)
9. 12.28 1991 Ludmila Engquist RUS Kyiv
2011 Sally Pearson AUS Daegu (WC)
2017 Kendra Harrison USA Székesfehérvár
12. 12.32 2019 Danielle Williams JAM London
13. 12.33 2000 Gail Devers USA Sacramento
14. 12.34 2015 Sharika Nelvis USA Eugene
15. 12.35 2012 Sally Pearson AUS London (OG)
16. 12.36 1980 Grazyna Rabsztyn POL Warszawa
2018 Kendra Harrison USA London
18. 12.37 1999 Gail Devers USA Sevilla (WC)
2004 Joanna Hayes USA Athínai (OG)
20. 12.40 2002 Gail Devers USA Lausanne
21. 12.42 1983 Bettine Jahn GDR Berlin
1985 Ginka Zagorcheva BUL Sofia
2001 Anjanette Kirkland USA Edmonton (WC)
24. 12.43 1984 Lucyna Kalek POL Hannover
2005 Michelle Perry USA Carson
2006 Michelle Perry USA Lausanne
2008 Lolo Jones USA Beijing (OG)
28. 12.44 1982 Yordanka Donkova BUL Sofia
1995 Olga Shishigina KAZ Luzern
1998 Glory Alozie NGR Monaco
2007 Michelle Perry USA Roma
2014 Dawn Nelson USA Saint-Denis
33. 12.45 2003 Brigitte Foster-Hylton JAM Eugene
2003 Gail Devers USA Monaco
35. 12.46 1993 Gail Devers USA Stuttgart (WC)
2009 Brigitte Foster-Hylton JAM Zürich
37. 12.47 1996 Ludmila Engquist SWE Atlanta (OG)
38. 12.48 1978 Grazyna Rabsztyn POL Fürth
1979 Grazyna Rabsztyn POL Warszawa
40. 12.50 1997 Ludmila Engquist SWE Athínai (WC)
41. 12.52 2010 Priscilla Lopes-Schliep CAN London
42. 12.53 1990 Natalya Grigoryeva UKR Kyiv
1994 Tatyana Reshetnikova RUS Linz
1994 Svetla Dimitrova BUL Stara Zagora
45. 12.59 1972 Anneliese Ehrhardt GDR München (OG)
46. 12.60 1989 Cornelia Oschkenat GER Barcelona
47. 12.66 1974 Anneliese Ehrhardt GDR Roma (EC)
48. 12.68 1973 Anneliese Ehrhardt GDR Dresden
1981 Tatyana Anisimova RUS Tbilisi
2020 Nadine Visser NED Turku
51. 12.69 1976 Grazyna Rabsztyn POL Bydgoszcz
  Result Year Name Country Venue
1. 50.68 2022 Sydney McLaughlin USA Eugene (WC)
2. 51.46 2021 Sydney McLaughlin USA Tokyo (OG)
3. 52.16 2019 Dalilah Muhammad USA Ad-Dawhah (WC)
4. 52.34 2003 Yuliya Pechonkina RUS Tula
5. 52.42 2009 Melaine Walker JAM Berlin (WC)
6. 52.47 2011 Lashinda Demus USA Daegu (WC)
7. 52.61 1995 Kim Batten USA Göteborg (WC)
8. 52.64 2008 Melaine Walker JAM Beijing (OG)
2017 Dalilah Muhammad USA Sacramento
10. 52.70 2012 Natalya Antyukh RUS London (OG)
11. 52.74 1993 Sally Gunnell GBR Stuttgart (WC)
1998 Kim Batten USA Monaco
13. 52.75 2018 Sydney McLaughlin USA Knoxville
14. 52.77 2004 Faní Halkiá GRE Athínai (OG)
15. 52.82 1996 Deon Hemmings JAM Atlanta (OG)
2010 Lashinda Demus USA Roma
17. 52.83 2013 Zuzana Hejnová CZE Moskva (WC)
18. 52.88 2016 Dalilah Muhammad USA Eugene
19. 52.89 1999 Daimí Pernía CUB Sevilla (WC)
20. 52.90 2005 Yuliya Pechonkina RUS Helsinki (WC)
21. 52.94 1986 Marina Stepanova RUS Tashkent
22. 52.97 1997 Kim Batten USA Indianapolis
1997 Nezha Bidouane MAR Athínai (WC)
24. 53.02 2000 Irina Privalova RUS Sydney (OG)
2006 Lashinda Demus USA Athínai
26. 53.10 2002 Yuliya Pechonkina RUS Tula
27. 53.11 1991 Tatyana Ledovskaya BLR Tokyo (WC)
28. 53.17 1988 Debbie Flintoff-King AUS Seoul (OG)
29. 53.23 1992 Sally Gunnell GBR Barcelona (OG)
30. 53.24 1987 Sabine Busch GER Potsdam
31. 53.28 2007 Tiffany Williams USA Indianapolis
32. 53.33 1994 Sally Gunnell GBR Helsinki (EC)
33. 53.34 2001 Nezha Bidouane MAR Edmonton (WC)
34. 53.37 1989 Sandra Farmer-Patrick USA New York City
35. 53.41 2014 Kaliese Spencer JAM Kingston
36. 53.50 2015 Zuzana Hejnová CZE Beijing (WC)
37. 53.55 1985 Sabine Busch GER Berlin
38. 53.58 1984 Margarita Ponomaryova RUS Kyiv
39. 53.62 1990 Tatyana Ledovskaya BLR Split (EC)
40. 53.79 2020 Femke Bol NED Arnhem
41. 54.02 1983 Anna Ambraziené LTU Moskva
42. 54.28 1980 Karin Roßley GDR Jena
43. 54.57 1982 Ann-Louise Skoglund SWE Athínai (EC)
44. 54.78 1979 Marina Stepanova RUS Moskva
45. 54.79 1981 Ellen Fiedler GDR Jena
46. 54.89 1978 Tatyana Zelentsova UZB Praha (EC)
  Result Year Name Country Venue
1. 8:44.32 2018 Beatrice Chepkoech KEN Monaco
2. 8:52.78 2016 Ruth Jebet BRN Saint-Denis
3. 8:53.02 2022 Norah Jeruto Tanui KAZ Eugene (WC)
4. 8:53.65 2021 Norah Jeruto Tanui KEN Eugene
5. 8:55.29 2017 Ruth Jebet BRN Zürich
6. 8:55.58 2019 Beatrice Chepkoech KEN Palo Alto
7. 8:58.81 2008 Gulnara Galkina RUS Beijing (OG)
8. 9:01.59 2004 Gulnara Galkina RUS Iráklio
9. 9:05.36 2015 Habiba Ghribi TUN Bruxelles
10. 9:06.14 2020 Hyvin Kiyeng KEN Berlin
11. 9:06.57 2007 Yekaterina Volkova RUS Osaka (WC)
12. 9:07.14 2012 Milcah Chemos KEN Oslo
13. 9:08.33 2003 Gulnara Galkina RUS Tula
14. 9:08.39 2009 Yuliya Zaripova RUS Berlin (WC)
15. 9:10.64 2014 Hiwot Ayalew ETH Glasgow
16. 9:11.65 2013 Milcah Chemos KEN Moskva (WC)
17. 9:11.71 2010 Milcah Chemos KEN Roma
18. 9:11.97 2011 Habiba Ghribi TUN Daegu (WC)
19. 9:15.04 2005 Dorcus Inzikuru UGA Athínai
20. 9:16.51 2002 Alesya Turova BLR Gdánsk
21. 9:17.15 2006 Wioletta Frankiewicz POL Athínai
22. 9:40.20 2000 Cristina Casandra ROU Reims
23. 9:44.36 2001 Justyna Bak POL Poznan
24. 9:48.88 1999 Yelena Motalova RUS Tula
25. 9:55.28 1998 Daniela Petrescu ROU Bucuresti
26. 10:23.47 1996 Courtney Meldrum USA Atlanta
27. 10:30.90 1997 Melissa Teemant USA Indianapolis
  Result Year Name Country Venue
1. 40.82 2012 Tianna Bartoletta,
Allyson Felix,
Bianca Knight,
Carmelita Jeter
USA London (OG)
2. 41.01 2016 Tianna Bartoletta,
Allyson Felix,
English Gardner,
Tori Bowie
USA Rio de Janeiro (OG)
3. 41.02 2021 Briana Williams,
Elaine Thompson-Herah,
Shelly-Ann Fraser-Pryce,
Shericka Jackson
JAM Tokyo (OG)
4. 41.07 2015 Veronica Campbell-Brown,
Natasha Morrison,
Elaine Thompson-Herah,
Shelly-Ann Fraser-Pryce
JAM Beijing (WC)
5. 41.14 2022 Melissa Jefferson,
Abby Steiner,
Jenna Prandini,
Twanisha Terry
USA Eugene (WC)
6. 41.29 2013 Carrie Russel,
Kerron Stewart,
Schillonie Calvert,
Shelly-Ann Fraser-Pryce
JAM Moskva (WC)
7. 41.37 1985 Silke Möller,
Sabine Günther,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Canberra
8. 41.44 2019 Natalliah Whyte,
Shelly-Ann Fraser-Pryce,
Jonielle Smith,
Shericka Jackson
JAM Ad-Dawhah (WC)
9. 41.47 1997 Chryste Gaines,
Marion Jones,
Inger Miller,
Gail Devers
USA Athínai (WC)
10. 41.49 1993 Olga Bogoslovskaya,
Galina Malchugina,
Natalya Voronova,
Irina Privalova
RUS Stuttgart (WC)
1993 Michelle Burrell,
Gwen Torrence,
Wendy Vereen,
Gail Devers
USA Stuttgart (WC)
12. 41.53 1983 Silke Möller,
Marita Koch,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Berlin
13. 41.55 1987 Alice Brown,
Diane Williams,
Florence Griffith-Joyner,
Pam Marshall
USA Berlin
14. 41.56 2011 Bianca Knight,
Allyson Felix,
Marshevet Hooker,
Carmelita Jeter
USA Daegu (WC)
15. 41.58 2009 Lauryn Williams,
Allyson Felix,
Muna Lee,
Carmelita Jeter
USA Cottbus
16. 41.60 1980 Romy Müller,
Bärbel Wöckel,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GDR Moskva (OG)
17. 41.65 1984 Alice Brown,
Jeanette Bolden,
Chandra Cheeseborough,
Evelyn Ashford
USA Los Angeles (OG)
18. 41.68 1990 Silke Möller,
Katrin Krabbe,
Kerstin Behrendt,
Sabine Günther
GER Split (EC)
19. 41.73 1988 Silke Möller,
Kerstin Behrendt,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Berlin
2004 Tayna Lawrence,
Sherone Simpson,
Aleen Bailey,
Veronica Campbell-Brown
JAM Athínai (OG)
21. 41.78 2003 Patricia Girard,
Muriel Hurtis,
Sylviane Félix,
Christine Arron
FRA Saint-Denis (WC)
2005 Angela Daigle,
Muna Lee,
Me'Lisa Barber,
Lauryn Williams
USA Helsinki (WC)
23. 41.82 2017 Aaliyah Brown,
Allyson Felix,
Morolake Akinosun,
Tori Bowie
USA London (WC)
24. 41.83 2014 Kerron Stewart,
Veronica Campbell-Brown,
Schillonie Calvert,
Shelly-Ann Fraser-Pryce
JAM Glasgow
25. 41.84 1986 Silke Möller,
Sabine Günther,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Stuttgart (EC)
26. 41.87 1989 Silke Möller,
Katrin Krabbe,
Kerstin Behrendt,
Sabine Günther
GER Gateshead
27. 41.88 2018 Asha Phillip,
Imani Lansiquot,
Bianca Williams,
Dina Asher-Smith
GBR Berlin (EC)
28. 41.91 1991 Grit Breuer,
Katrin Krabbe,
Sabine Richter,
Heike Drechsler
GER Tokyo (WC)
2002 Tayna Lawrence (JAM),
Juliet Campbell (JAM),
Beverly McDonald (JAM),
Debbie Ferguson-McKenzie (BAH)
Americas Madrid
30. 41.92 1999 Sevatheda Fynes,
Chandra Sturrup,
Pauline Davis-Thompson,
Debbie Ferguson-McKenzie
BAH Sevilla (WC)
31. 41.95 1996 Chryste Gaines,
Gail Devers,
Inger Miller,
Gwen Torrence
USA Atlanta (OG)
2000 Sevatheda Fynes,
Chandra Sturrup,
Pauline Davis-Thompson,
Debbie Ferguson-McKenzie
BAH Sydney (OG)
33. 41.97 1982 Gesine Walther,
Bärbel Wöckel,
Bärbel Schölzel,
Marlies Göhr
GDR Potsdam
34. 41.98 2007 Lauryn Williams,
Allyson Felix,
Mikele Barber,
Torri Edwards
USA Osaka (WC)
35. 42.00 1998 Cheryl Taplin,
Chryste Gaines,
Inger Miller,
Carlette Guidry
USA Johannesburg
36. 42.09 1979 Christina Lathan,
Romy Müller,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GDR Torino
37. 42.11 1992 Evelyn Ashford,
Esther Jones,
Carlette Guidry,
Gwen Torrence
USA Barcelona (OG)
38. 42.12 1995 Celena Mondie-Milner,
Carlette Guidry,
Chryste Gaines,
Gwen Torrence
USA Göteborg (WC)
39. 42.22 1981 Kirsten Emmelmann,
Bärbel Wöckel,
Gesine Walther,
Marlies Göhr
GDR Roma
40. 42.24 2008 Shelly-Ann Fraser-Pryce,
Sherri-Ann Brooks,
Aleen Bailey,
Veronica Campbell-Brown
JAM Beijing (OG)
41. 42.26 2006 Aleen Bailey (JAM),
Debbie Ferguson-McKenzie (BAH),
Cydonie Mothersill (CAY),
Sherone Simpson (JAM)
Americas Athínai
42. 42.27 1978 Johanna Klier,
Monika Hamann,
Carla Bodendorf,
Marlies Göhr
GDR Potsdam
43. 42.29 2010 Oleysa Povh,
Nataliya Pogrebnyak,
Mariya Ryemyen,
Yelizaveta Bryzgina
UKR Barcelona (EC)
44. 42.32 2001 Melanie Paschke,
Gabriele Rockmeier,
Birgit Rockmeier,
Marion Wagner
GER Edmonton (WC)
45. 42.45 1994 Chryste Gaines,
Carlette Guidry,
Cheryl Taplin,
Dannette Young
USA Durham
46. 42.50 1976 Marlies Göhr,
Renate Stecher,
Carla Bodendorf,
Martina Blos
GDR Karl-Marx-Stadt
47. 42.51 1974 Doris Maletzki,
Renate Stecher,
Christine Heinich,
Bärbel Wöckel
GDR Roma (EC)
1977 Elvira Possekel (GER),
Andrea Lynch (GBR),
Annegret Richter (FRG),
Sonia Lannaman (GBR)
Europe Düsseldorf
49. 42.74 1975 Doris Maletzki,
Monika Hamann,
Sybille Priebsch,
Renate Stecher
GDR Sofia
50. 42.81 1972 Christiane Krause,
Ingrid Mickler,
Annegret Richter,
Heidemarie Rosendahl
FRG München (OG)
51. 42.88 1968 Barbara Ferrell,
Margaret Bailes,
Mildrette Netter,
Wyomia Tyus
USA Ciudad de México (OG)
52. 42.95 1973 Petra Kandarr,
Renate Stecher,
Doris Maletzki,
Christine Heinich
GDR Edinburgh
  Result Year Name Country Venue
1. 3:15.17 1988 Tatyana Ledovskaya (BLR),
Olga Nazarova II (RUS),
Mariya Pinigina (UKR),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union Seoul (OG)
2. 3:15.92 1984 Gesine Walther,
Sabine Busch,
Dagmar Neubauer,
Marita Koch
GDR Erfurt
3. 3:16.71 1993 Gwen Torrence,
Maicel Malone,
Natasha Kaiser-Brown,
Jearl Miles-Clark
USA Stuttgart (WC)
4. 3:16.85 2021 Sydney McLaughlin,
Allyson Felix,
Dalilah Muhammad,
Athing Mu
USA Tokyo (OG)
5. 3:16.87 1986 Kirsten Emmelmann,
Sabine Busch,
Petra Schersing,
Marita Koch
GDR Stuttgart (EC)
2012 Dee Dee Trotter,
Allyson Felix,
Francena McCorory,
Sanya Richards-Ross
USA London (OG)
7. 3:17.79 2022 Talitha Diggs,
Abby Steiner,
Britton Wilson,
Sydney McLaughlin
USA Eugene (WC)
8. 3:17.83 2009 Debbie Dunn,
Allyson Felix,
Lashinda Demus,
Sanya Richards-Ross
USA Berlin (WC)
9. 3:18.09 2011 Sanya Richards-Ross,
Allyson Felix,
Jessica Beard,
Francena McCorory
USA Daegu (WC)
10. 3:18.43 1991 Tatyana Ledovskaya (BLR),
Lyudmila Dzhigalova (UKR),
Olga Nazarova II (RUS),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union Tokyo (WC)
11. 3:18.54 2008 Mary Wineberg,
Allyson Felix,
Monique Henderson,
Sanya Richards-Ross
USA Beijing (OG)
12. 3:18.55 2007 Dee Dee Trotter,
Allyson Felix,
Mary Wineberg,
Sanya Richards-Ross
USA Osaka (WC)
13. 3:18.58 1985 Irina Nazarova (RUS),
Nadezhda Olizarenko (UKR),
Mariya Pinigina (UKR),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union Moskva
14. 3:18.63 1987 Dagmar Neubauer,
Kirsten Emmelmann,
Petra Schersing,
Sabine Busch
GER Roma (WC)
15. 3:18.92 2019 Phyllis Francis,
Sydney McLaughlin,
Dalilah Muhammad,
Wadeline Jonathas
USA Ad-Dawhah (WC)
16. 3:19.01 2004 Dee Dee Trotter,
Monique Henderson,
Sanya Richards-Ross,
Monique Hennagan
USA Athínai (OG)
17. 3:19.02 2017 Quanera Hayes,
Allyson Felix,
Shakima Wimbley,
Phyllis Francis
USA London (WC)
18. 3:19.04 1982 Kirsten Emmelmann,
Sabine Busch,
Dagmar Neubauer,
Marita Koch
GDR Athínai (EC)
19. 3:19.06 2016 Courtney Okolo,
Natasha Hastings,
Phyllis Francis,
Allyson Felix
USA Rio de Janeiro (OG)
20. 3:19.13 2015 Christine Day,
Shericka Jackson,
Stephenie Ann McPherson,
Novlene Williams-Mills
JAM Beijing (WC)
21. 3:19.23 1976 Doris Maletzki,
Brigitte Rohde,
Ellen Streidt,
Christina Lathan
GDR Montréal (OG)
22. 3:19.62 1979 Gabriele Kotte,
Christina Lathan,
Brigitte Rohde,
Marita Koch
GDR Torino
23. 3:19.73 1983 Kerstin Walther,
Sabine Busch,
Marita Koch,
Dagmar Neubauer
GDR Helsinki (WC)
24. 3:19.83 1981 Dagmar Neubauer,
Martina Steuk,
Bärbel Wöckel,
Marita Koch
GER Zagreb
25. 3:19.84 2006 Shericka Williams (JAM),
Tonique Williams-Darling (BAH),
Christiane Amertil (BAH),
Novlene Williams-Mills (JAM)
Americas Athínai
26. 3:20.12 1980 Tatyana Prorochenko (UKR),
Tatyana Goyshchik (RUS),
Nina Zyuskova (UKR),
Irina Nazarova (RUS)
Soviet Union Moskva (OG)
27. 3:20.20 1992 Yelena Ruzina (RUS),
Lyudmila Dzhigalova (UKR),
Olga Nazarova II (RUS),
Olga Bryzgina (UKR)
Commonwealth of Indepe. States Barcelona (OG)
28. 3:20.32 2005 Olesya Krasnomovets,
Natalya Antyukh,
Tatyana Firova,
Oleysa Zykina
RUS Helsinki (WC)
29. 3:20.41 2013 Jessica Beard,
Natasha Hastings,
Ashley Spencer,
Francena McCorory
USA Moskva (WC)
30. 3:20.65 2001 Sandie Richards,
Catherine Scott,
Debbie-Ann Parris,
Lorraine Fenton
JAM Edmonton (WC)
31. 3:20.91 1996 Rochelle Stevens,
Maicel Malone,
Kim Graham,
Jearl Miles-Clark
USA Atlanta (OG)
32. 3:20.92 1997 Anke Feller,
Uta Rohländer-Fromm,
Anja Rücker,
Grit Breuer
GER Athínai (WC)
33. 3:20.93 2014 Christine Day (JAM),
Francena McCorory (USA),
Stephenie Ann McPherson (JAM),
Novlene Williams-Mills (JAM)
Americas Marrakesh
34. 3:21.02 1990 Manuela Derr,
Annette Hesselbarth,
Petra Schersing,
Grit Breuer
GER Split (EC)
35. 3:21.20 1978 Christiane Marquardt,
Barbara Krug,
Christina Lathan,
Marita Koch
GDR Praha (EC)
36. 3:21.98 1999 Tatyana Chebykina,
Svetlana Goncharenko,
Olga Kotlyarova,
Natalya Nazarova
RUS Sevilla (WC)
37. 3:22.24 1995 Tatyana Chebykina,
Svetlana Goncharenko,
Tatyana Zakharova,
Yelena Andreyeva
RUS Göteborg (WC)
38. 3:22.27 1994 Natasha Kaiser-Brown,
Maicel Malone,
Jearl Miles-Clark,
Michelle Collins
USA Sankt Peterburg
39. 3:22.63 2003 Me'Lisa Barber,
Demetria Washington,
Jearl Miles-Clark,
Sanya Richards-Ross
USA Saint-Denis (WC)
40. 3:22.95 1972 Dagmar Kässling,
Rita Kühne,
Helga Seidler,
Monika Zehrt
GDR München (OG)
41. 3:22.99 2000 Doris Jacob,
Olabisi Afolabi,
Rosemary Okafor,
Charity Opara
NGR Sydney (OG)
42. 3:23.03 1998 Anke Feller,
Uta Rohländer-Fromm,
Sylvia Rieger,
Grit Breuer
GER Budapest (EC)
43. 3:23.05 1989 Charmaine Crooks (CAN),
Grace Jackson (JAM),
Pauline Davis-Thompson (BAH),
Ana Fidelia Quirot (CUB)
Americas Barcelona
44. 3:23.53 2002 Sandie Richards (JAM),
Daimí Pernía (CUB),
Christiane Amertil (BAH),
Ana Guevara (MEX)
Americas Madrid
45. 3:23.70 1977 Bettina Popp,
Barbara Krug,
Christina Lathan,
Marita Koch
GDR Helsinki
46. 3:23.76 2010 Kseniya Zadorina,
Natalya Ivanova,
Natalya Antyukh,
Kseniya Aksyonova
RUS Bergen
47. 3:24.0 1975 Brigitte Rohde,
Gisela Anton,
Rita Kühne,
Ellen Streidt
GDR Nice
48. 3:24.00 2018 Christine Day,
Anastasia Le-Roy,
Janieve Russell,
Stephenie Ann McPherson
JAM Gold Coast
49. 3:25.21 1974 Brigitte Rohde,
Waltraud Dietsch,
Angelika Handt,
Ellen Streidt
GDR Roma (EC)
50. 3:28.3 1973 Natalya Sokolova (RUS),
Ingrida Barkane (LAT),
Nina Zyuskova (UKR),
Nadezhda Kolesnikova (RUS)
Soviet Union Warszawa
51. 3:29.28 1971 Monika Zehrt,
Rita Kühne,
Ingelore Lohse,
Helga Seidler
GDR Helsinki (EC)
52. 3:29.60 2020 Zurian Hechavarría,
Rose Mary Almanza,
Sahily Diago,
Lisneidy Veitía
CUB La Habana
  Result Year Name Country Venue
1. 2.09 1987 Stefka Kostadinova BUL Roma (WC)
2. 2.08 1986 Stefka Kostadinova BUL Sofia
2009 Blanka Vlasic CRO Zagreb
4. 2.07 1984 Lyudmila Andonova BUL Berlin
1988 Stefka Kostadinova BUL Sofia
2007 Blanka Vlasic CRO Stockholm
2011 Anna Chicherova RUS Cheboksary
8. 2.06 1985 Stefka Kostadinova BUL Moskva
2003 Kajsa Bergqvist SWE Eberstadt
2003 Hestrie Cloete RSA Saint-Denis (WC)
2004 Yelena Slesarenko RUS Athínai (OG)
2008 Blanka Vlasic CRO Istanbul
2017 Mariya Lasitskene RUS Lausanne
2019 Mariya Lasitskene RUS Ostrava
15. 2.05 1991 Heike Henkel GER Tokyo (WC)
1992 Stefka Kostadinova BUL San Marino
1993 Stefka Kostadinova BUL Fukuoka
1995 Inga Babakova UKR Tokyo
1996 Stefka Kostadinova BUL Atlanta (OG)
2002 Kajsa Bergqvist SWE Poznan
2006 Kajsa Bergqvist SWE London
2010 Chaunté Lowe USA Des Moines
2010 Blanka Vlasic CRO Split
2012 Anna Chicherova RUS London (OG)
2021 Mariya Lasitskene RUS Zürich
26. 2.04 1983 Tamara Bykova RUS Pisa
1989 Silvia Costa CUB Barcelona
1999 Hestrie Cloete RSA Monaco
2001 Venelina Veneva BUL Kalamáta
2013 Brigetta Barrett USA Des Moines
2018 Mariya Lasitskene RUS Paris
32. 2.03 1998 Venelina Veneva BUL Kalamáta
2005 Kajsa Bergqvist SWE Sheffield
2015 Anna Chicherova RUS Lausanne
35. 2.02 1982 Ulrike Meyfarth FRG Athínai (EC)
1990 Yelena Yelesina RUS Seattle
1997 Stefka Kostadinova BUL Osaka
1997 Inga Babakova UKR Fukuoka
2000 Monika Iagar ROU Villeneuve d'Ascq
2022 Eleanor Patterson AUS Eugene (WC)
2022 Yaroslava Mahuchikh UKR Eugene (WC)
42. 2.01 1978 Sara Simeoni ITA Brescia
2014 Anna Chicherova RUS Eugene
2014 Ruth Beitia ESP Zürich (EC)
2016 Chaunté Lowe USA Eugene
46. 2.00 1977 Rosemarie Ackermann GDR Berlin
1994 Silvia Costa CUB La Habana
1994 Inga Babakova UKR Moskva
1994 Britta Bilac SLO Helsinki (EC)
2020 Yuliya Levchenko UKR Bydgoszcz
2020 Yaroslava Mahuchikh UKR Stockholm
52. 1.99 1979 Rosemarie Ackermann GDR Torino
53. 1.98 1980 Sara Simeoni ITA Torino
  Result Year Name Country Venue
1. 5.06 2009 Yelena Isinbayeva RUS Zürich
2. 5.05 2008 Yelena Isinbayeva RUS Beijing (OG)
3. 5.01 2005 Yelena Isinbayeva RUS Helsinki (WC)
2021 Anzhelika Sidorova RUS Zürich
5. 5.00 2016 Sandi Morris USA Bruxelles
6. 4.95 2018 Sandi Morris USA Greenville
2019 Anzhelika Sidorova RUS Ad-Dawhah (WC)
8. 4.92 2004 Yelena Isinbayeva RUS Bruxelles
2020 Katie Nageotte USA Marietta
10. 4.91 2006 Yelena Isinbayeva RUS London
2007 Yelena Isinbayeva RUS Saint-Denis
2011 Jennifer Suhr USA Rochester
2015 Yarisley Silva CUB Beckum
2017 Ekateríni Stefanídi GRE London (WC)
15. 4.90 2013 Yarisley Silva CUB Hengelo
16. 4.89 2010 Jennifer Suhr USA Des Moines
17. 4.86 2022 Anzhelika Sidorova RUS Moskva
18. 4.82 2003 Yelena Isinbayeva RUS Gateshead
2012 Silke Spiegelburg GER Monaco
20. 4.81 2001 Stacy Dragila USA Palo Alto
21. 4.80 2014 Fabiana Murer BRA New York City
22. 4.78 2002 Svetlana Feofanova RUS Stockholm
23. 4.63 2000 Stacy Dragila USA Sacramento
24. 4.60 1999 Emma George AUS Sydney
1999 Stacy Dragila USA Sevilla (WC)
26. 4.59 1998 Emma George AUS Brisbane
27. 4.55 1997 Emma George AUS Melbourne
28. 4.45 1996 Emma George AUS Sapporo
  Result Year Name Country Venue
1. 7.52 1988 Galina Chistyakova RUS Leningrad
2. 7.49 1994 Jackie Joyner-Kersee USA New York City
3. 7.48 1992 Heike Drechsler GER Lausanne
4. 7.45 1986 Heike Drechsler GER Tallinn
1987 Jackie Joyner-Kersee USA Indianapolis
6. 7.44 1985 Heike Drechsler GER Berlin
7. 7.43 1983 Anisoara Cusmir ROU Bucuresti
8. 7.42 2002 Tatyana Kotova RUS Annecy
9. 7.40 1984 Heike Drechsler GER Dresden
10. 7.37 1991 Heike Drechsler GER Sestriere
11. 7.35 1990 Galina Chistyakova RUS Bratislava
12. 7.33 2004 Tatyana Lebedeva RUS Tula
13. 7.31 1998 Marion Jones USA Eugene
2016 Brittney Reese USA Eugene
15. 7.30 2019 Malaika Mihambo GER Ad-Dawhah (WC)
16. 7.26 1999 Maurren Higa Maggi BRA Bogotá
17. 7.25 2013 Brittney Reese USA Ad-Dawhah
18. 7.24 1989 Galina Chistyakova RUS Volgograd
19. 7.21 1993 Heike Drechsler GER Zürich
2007 Lyudmila Kolchanova RUS Sochi
21. 7.20 1982 Valy Ionescu ROU Bucuresti
1996 Jackie Joyner-Kersee USA Atlanta
23. 7.19 2011 Brittney Reese USA Eugene
24. 7.17 2021 Esa Brume NGR Chula Vista
25. 7.15 2012 Brittney Reese USA Eugene
26. 7.14 2015 Tianna Bartoletta USA Beijing (WC)
27. 7.13 2010 Olga Kucharenko RUS Sochi
2017 Brittney Reese USA Chula Vista
2022 Brooke Buschkuehl AUS Chul Vista
30. 7.12 2001 Tatyana Kotova RUS Torino
2006 Tatyana Kotova RUS Novosibirsk
2008 Naide Gomes POR Monaco
33. 7.10 2009 Brittney Reese USA Berlin (WC)
34. 7.09 1978 Vilma Bardauskiené LTU Praha (EC)
2000 Fiona May ITA Rio de Janeiro
36. 7.07 1995 Heike Drechsler GER Linz
37. 7.06 1980 Tatyana Kolpakova KGZ Moskva (OG)
2003 Maurren Higa Maggi BRA Milano
39. 7.05 1997 Lyudmila Galkina RUS Athínai (WC)
2018 Lorraine Ugen GBR Birmingham
41. 7.04 2005 Irina Simagina RUS Sochi
42. 7.03 2020 Malaika Mihambo GER Dessau
43. 7.02 2014 Tianna Bartoletta USA Oslo
44. 6.99 1976 Siegrun Siegl GDR Dresden
45. 6.96 1981 Jodi Anderson USA Colorado Springs
46. 6.90 1979 Brigitte Wujak GDR Potsdam
  Result Year Name Country Venue
1. 15.67 2021 Yulimar Rojas VEN Tokyo (OG)
2. 15.50 1995 Inessa Kravets UKR Göteborg (WC)
3. 15.47 2022 Yulimar Rojas VEN Eugene (WC)
4. 15.41 2019 Yulimar Rojas VEN Andújar
5. 15.39 2008 Françoise Mbango Etone CMR Beijing (OG)
6. 15.34 2004 Tatyana Lebedeva RUS Iráklio
7. 15.33 1996 Inessa Kravets UKR Atlanta (OG)
8. 15.32 2000 Tatyana Lebedeva RUS Yokohama
9. 15.31 2014 Caterine Ibargüen COL Monaco
10. 15.29 2003 Yamilé Aldama CUB Roma
11. 15.28 2007 Yargeris Savigne CUB Osaka (WC)
12. 15.25 2001 Tatyana Lebedeva RUS Edmonton (WC)
2010 Olga Rypakova KAZ Split
14. 15.23 2006 Tatyana Lebedeva RUS Athínai
15. 15.20 1997 Sárka Kaspárková CZE Athínai (WC)
16. 15.17 2016 Caterine Ibargüen COL Rio de Janeiro (OG)
17. 15.14 2009 Nadezhda Alekhina RUS Cheboksary
18. 15.12 1998 Iva Prandzheva BUL Tokyo
19. 15.11 2005 Tatyana Lebedeva RUS Saint-Denis
2005 Trecia Smith JAM Helsinki (WC)
21. 15.09 1993 Ana Biryukova RUS Stuttgart (WC)
22. 15.07 1999 Paraskeví Tsiamíta GRE Sevilla (WC)
23. 15.04 2015 Yekaterina Koneva RUS Eugene
24. 14.99 2011 Yargeris Savigne CUB Saint-Denis
2011 Caterine Ibargüen COL Bogotá
2012 Olga Saladukha UKR Helsinki (EC)
27. 14.98 1994 Sofiya Bozhanova BUL Stara Zagora
28. 14.96 2017 Yulimar Rojas VEN Andújar
2018 Caterine Ibargüen COL Rabat
30. 14.95 1991 Inessa Kravets UKR Moskva
2002 Françoise Mbango Etone CMR Radès
32. 14.85 2013 Olga Saladukha UKR Eugene
2013 Caterine Ibargüen COL Moskva (WC)
34. 14.71 2020 Yulimar Rojas VEN Castellón
35. 14.62 1992 Galina Chistyakova RUS Villeneuve d'Ascq
36. 14.54 1990 Li Huirong CHN Sapporo
37. 14.52 1989 Galina Chistyakova RUS Stockholm
  Result Year Name Country Venue
1. 22.63 1987 Natalya Lisovskaya RUS Moskva
2. 22.55 1988 Natalya Lisovskaya RUS Tallinn
3. 22.53 1984 Natalya Lisovskaya RUS Sochi
4. 22.45 1980 Ilona Slupianek GDR Potsdam
5. 22.40 1983 Ilona Slupianek GDR Berlin
6. 22.32 1977 Helena Fibingerová CZE Nitra
7. 22.06 1978 Ilona Slupianek GDR Berlin
8. 22.04 1979 Ilona Slupianek GDR Potsdam
9. 21.99 1976 Helena Fibingerová CZE Opava
10. 21.80 1982 Ilona Slupianek GDR Potsdam
11. 21.73 1985 Natalya Lisovskaya RUS Erfurt
12. 21.70 1986 Natalya Lisovskaya RUS Tallinn
13. 21.69 1998 Viktoriya Pavlysh UKR Budapest (EC)
14. 21.66 1990 Sui Xinmei CHN Beijing
15. 21.61 1981 Ilona Slupianek GDR Potsdam
16. 21.60 1975 Marianne Adam GDR Berlin
17. 21.57 1974 Helena Fibingerová CZE Gottwaldov
18. 21.46 2000 Larisa Peleshenko RUS Moskva
19. 21.45 1973 Nadezhda Chizhova RUS Varna
20. 21.24 2011 Valerie Adams NZL Daegu (WC)
21. 21.22 1995 Astrid Kumbernuß GER Göteborg (WC)
1997 Astrid Kumbernuß GER Hamburg
23. 21.12 1991 Natalya Lisovskaya RUS Frankfurt
24. 21.11 2012 Valerie Adams NZL Luzern
25. 21.09 2005 Nadezhda Ostapchuk BLR Minsk
26. 21.07 2009 Valerie Adams NZL Thessaloníki
27. 21.06 1992 Svetlana Krivelyova RUS Barcelona (OG)
28. 21.03 1972 Nadezhda Chizhova RUS München (OG)
29. 20.97 1996 Astrid Kumbernuß GER Duisburg
30. 20.90 2013 Valerie Adams NZL London
31. 20.86 2010 Valerie Adams NZL Split
32. 20.84 1993 Svetlana Krivelyova RUS Moskva
33. 20.79 2001 Larisa Peleshenko RUS Tula
2004 Irina Korzhanenko RUS Tula
35. 20.78 1989 Heike Hartwig GER Berlin
36. 20.77 2003 Svetlana Krivelyova RUS Tula
2015 Christina Schwanitz GER Beijing
38. 20.74 1994 Sui Xinmei CHN Beijing
39. 20.70 2008 Natalya Mikhnevich BLR Grodno
40. 20.64 2002 Irina Korzhanenko RUS München (EC)
41. 20.63 2016 Michelle Carter USA Rio de Janeiro (OG)
42. 20.59 2014 Valerie Adams NZL Bruxelles
43. 20.58 2021 Gong Lijiao CHN Tokyo (OG)
44. 20.54 2007 Valerie Adams NZL Osaka (WC)
45. 20.51 2022 Chase Ealey USA Eugene
46. 20.43 1969 Nadezhda Chizhova RUS Athínai (EC)
1971 Nadezhda Chizhova RUS Moskva
48. 20.38 2018 Gong Lijiao CHN Guiyang
49. 20.31 2019 Gong Lijiao CHN Zürich
50. 20.26 1999 Svetlana Krivelyova RUS Tula
51. 20.20 2006 Valerie Adams NZL Christchurch
52. 20.11 2017 Gong Lijiao CHN Böhmenkirch
  Result Year Name Country Venue
1. 76.80 1988 Gabriele Reinsch GER Neubrandenburg
2. 74.56 1984 Zdenka Silhavá CZE Nitra
1989 Ilke Wyludda GER Neubrandenburg
4. 74.08 1987 Diana Gansky GDR Karl-Marx-Stadt
5. 73.26 1983 Galina Savinkova RUS Leselidze
1986 Diana Gansky GDR Neubrandenburg
7. 72.96 1985 Galina Savinkova RUS Erfurt
8. 71.80 1980 Maria Petkova BUL Sofia
9. 71.68 1992 Xiao Yanling CHN Beijing
10. 71.46 1981 Evelin Jahl GDR Berlin
2022 Valarie Allman USA Chula Vista
12. 71.41 2017 Sandra Perkovic CRO Bellinzona
13. 71.40 1982 Irina Meszynski GDR Karl-Marx-Stadt
14. 71.38 2018 Sandra Perkovic CRO Ad-Dawhah
15. 71.16 2021 Valarie Allman USA Berlin
16. 71.10 1990 Ilke Wyludda GER Tel Aviv
17. 71.08 2014 Sandra Perkovic CRO Zürich (EC)
18. 71.02 1991 Tsvetanka Khristova BUL Tokyo (WC)
19. 70.88 2016 Sandra Perkovic CRO Shanghai
20. 70.72 1978 Evelin Jahl GDR Dresden
21. 70.65 2015 Denia Caballero CUB Bilbao
22. 70.50 1976 Faina Melnik RUS Sochi
23. 70.20 1975 Faina Melnik RUS Zürich
24. 70.15 2020 Valarie Allman USA Rathdrum
25. 70.02 1999 Natalya Sadova RUS Thessaloníki
26. 70.00 1997 Xiao Yanling CHN Shanghai
27. 69.90 1974 Faina Melnik RUS Praha
28. 69.82 1979 Evelin Jahl GDR Leipzig
29. 69.68 1995 Mette Bergmann NOR Florø
30. 69.66 1996 Ilke Wyludda GER Atlanta (OG)
31. 69.48 1973 Faina Melnik RUS Edinburgh
32. 69.39 2019 Yaimé Pérez CUB Sotteville-lès-Rouen
33. 69.38 2003 Natalya Sadova RUS Halle
34. 69.14 2004 Irina Yatchenko BLR Stayki
35. 69.11 2012 Sandra Perkovic CRO London (OG)
36. 68.96 2013 Sandra Perkovic CRO Lausanne
37. 68.92 1977 Sabine Engel GDR Karl-Marx-Stadt
38. 68.91 1998 Franka Dietzsch GER Stendal
39. 68.72 1994 Daniela Costian AUS Auckland
1994 Ilke Wyludda GER Helsinki (EC)
41. 68.70 2000 Nicoleta Grasu ROU Bucuresti
42. 68.57 2001 Natalya Sadova RUS Edmonton (WC)
43. 68.51 2006 Franka Dietzsch GER Schönebeck
44. 68.14 1993 Larisa Korotkevich RUS Vénissieux
45. 68.06 2007 Franka Dietzsch GER Halle
46. 67.98 2011 Li Yanfeng CHN Schönebeck
47. 67.78 2010 Nadine Müller GER Wiesbaden
48. 67.73 2002 Natalya Sadova RUS Tula
49. 67.32 1972 Argentina Menis ROU Constanta
50. 66.81 2005 Vera Cechlová CZE Praha
51. 66.51 2008 Nicoleta Grasu ROU Istanbul
52. 66.40 2009 Li Yanfeng CHN Jinan
  Result Year Name Country Venue
1. 82.98 2016 Anita Wlodarczyk POL Tampere
2. 82.87 2017 Anita Wlodarczyk POL Cetniewo
3. 81.08 2015 Anita Wlodarczyk POL Cetniewo
4. 80.31 2021 DeAnna Price USA Eugene
5. 79.59 2018 Anita Wlodarczyk POL Lublin
6. 79.58 2014 Anita Wlodarczyk POL Berlin
7. 79.42 2011 Betty Heidler GER Halle
8. 79.02 2022 Brooke Andersen USA Tucson
9. 78.51 2012 Tatyana Lysenko RUS Cheboksary
10. 78.46 2013 Anita Wlodarczyk POL Moskva (WC)
11. 78.30 2010 Anita Wlodarczyk POL Bydgoszcz
12. 78.24 2019 DeAnna Price USA Des Moines
13. 77.96 2009 Anita Wlodarczyk POL Berlin (WC)
14. 77.80 2006 Tatyana Lysenko RUS Tallinn
15. 77.32 2008 Oksana Menkova BLR Stayki
16. 77.30 2007 Tatyana Lysenko RUS Adler
17. 77.06 2005 Tatyana Lysenko RUS Moskva
18. 76.07 1999 Mihaela Melinte ROU Rüdlingen
19. 75.68 2000 Olga Kuzenkova RUS Tula
20. 75.45 2020 Hanna Malyshchyk BLR Minsk
21. 75.18 2004 Yipsi Moreno CUB La Habana
22. 75.14 2003 Yipsi Moreno CUB Savona
23. 73.80 1998 Olga Kuzenkova RUS Togliatti
24. 73.62 2001 Olga Kuzenkova RUS Adler
25. 73.10 1997 Olga Kuzenkova RUS München
26. 73.07 2002 Olga Kuzenkova RUS Annecy
27. 69.46 1996 Olga Kuzenkova RUS Sydney
28. 68.16 1995 Olga Kuzenkova RUS Moskva
  Result Year Name Country Venue
1. 72.28 2008 Barbora Spotáková CZE Stuttgart
2. 71.70 2005 Osleidys Menéndez CUB Helsinki (WC)
3. 71.58 2011 Barbora Spotáková CZE Daegu (WC)
4. 71.54 2001 Osleidys Menéndez CUB Réthymno
5. 71.53 2004 Osleidys Menéndez CUB Athínai (OG)
6. 71.40 2021 Maria Andrejczyk POL Split
7. 70.53 2013 Mariya Abakumova RUS Berlin
8. 70.20 2007 Christina Obergföll GER München
9. 69.55 2012 Barbora Spotáková CZE London (OG)
10. 69.48 2000 Trine Hattestad NOR Oslo
11. 68.92 2018 Kathryn Mitchell AUS Gold Coast
12. 68.66 2010 Barbora Spotáková CZE Roma
13. 68.59 2009 Christina Obergföll GER Leiria
14. 68.43 2017 Sara Kolak CRO Lausanne
15. 68.19 1999 Trine Hattestad NOR Fana
16. 67.99 2014 Barbora Spotáková CZE Bruxelles
17. 67.98 2019 Lyu Huihui CHN Shenyang
18. 67.69 2015 Katharina Molitor GER Beijing (WC)
19. 67.47 2002 Miréla Manjani GRE München (EC)
20. 67.30 2016 Vera Markaryan RUS Adler
21. 67.29 2020 Liu Shiying CHN Shaoxing
22. 66.91 2006 Christina Obergföll GER Athínai
2022 Kelsey-Lee Barber AUS Eugene (WC)
24. 66.52 2003 Miréla Manjani GRE Saint-Denis (WC)
  Result Year Name Country Venue
1. 80.00 1988 Petra Meier GER Potsdam
2. 78.90 1987 Petra Meier GER Leipzig
3. 77.44 1986 Fatima Whitbread GBR Stuttgart (EC)
4. 76.88 1989 Petra Meier GER Macerata
5. 75.40 1985 Petra Meier GER Schwerin
6. 74.76 1983 Tiina Lillak FIN Tampere
7. 74.72 1984 Petra Meier GER Celje
8. 74.20 1982 Sofia Sakorafa GRE Haniá
9. 73.08 1990 Petra Meier GER Manaus
10. 72.12 1993 Trine Hattestad NOR Oslo
11. 71.88 1981 Antoaneta Todorova BUL Zagreb
12. 71.44 1991 Trine Hattestad NOR Fana
13. 71.40 1994 Natalya Shikolenko BLR Sevilla
14. 71.18 1995 Natalya Shikolenko BLR Zürich
15. 70.36 1992 Natalya Shikolenko BLR Moskva
16. 70.10 1998 Tanja Damaske GER Berlin
17. 70.08 1980 Tatyana Biryulina UZB Podolsk
18. 69.66 1997 Trine Hattestad NOR Helsinki
19. 69.52 1979 Ruth Fuchs GDR Dresden
20. 69.42 1996 Steffi Nerius GER Monaco
21. 69.32 1977 Kate Schmidt USA Fürth
22. 69.16 1978 Ruth Fuchs GDR Praha (EC)
23. 69.12 1976 Ruth Fuchs GDR Berlin
24. 67.59 1999 Osleidys Menéndez CUB La Habana
25. 67.22 1974 Ruth Fuchs GDR Roma (EC)
26. 66.46 1975 Ruth Fuchs GDR Sudbury
27. 66.10 1973 Ruth Fuchs GDR Edinburgh
  Result Year Name Country Venue
1. 7291 1988 Jackie Joyner-Kersee USA Seoul (OG)
2. 7158 1986 Jackie Joyner-Kersee USA Houston
3. 7128 1987 Jackie Joyner-Kersee USA Roma (WC)
4. 7044 1992 Jackie Joyner-Kersee USA Barcelona (OG)
5. 7032 2007 Carolina Klüft SWE Osaka (WC)
6. 7013 2017 Nafissatou Thiam BEL Götzis
7. 7007 1989 Larisa Nikitina RUS Bryansk
8. 7001 2003 Carolina Klüft SWE Saint-Denis (WC)
9. 6981 2019 Katarina Johnson-Thompson GBR Ad-Dawhah (WC)
10. 6955 2012 Jessica Ennis-Hill GBR London (OG)
11. 6952 2004 Carolina Klüft SWE Athínai (OG)
12. 6947 2022 Nafissatou Thiam BEL Eugene (WC)
13. 6946 1984 Sabine John GDR Potsdam
14. 6942 1996 Ghada Shouaa SYR Götzis
15. 6935 1983 Ramona Neubert GDR Moskva
16. 6889 2005 Eunice Barber FRA Arles
17. 6878 1991 Jackie Joyner-Kersee USA New York City
18. 6861 1999 Eunice Barber FRA Sevilla (WC)
19. 6845 1982 Ramona Neubert GDR Halle
20. 6842 2000 Eunice Barber FRA Götzis
21. 6837 1993 Jackie Joyner-Kersee USA Stuttgart (WC)
22. 6823 2010 Jessica Ennis-Hill GBR Barcelona (EC)
23. 6816 2018 Nafissatou Thiam BEL Berlin (EC)
24. 6810 2016 Nafissatou Thiam BEL Rio de Janeiro (OG)
25. 6808 2015 Brianne Theisen Eaton CAN Götzis
26. 6791 2021 Nafissatou Thiam BEL Tokyo (OG)
27. 6790 2011 Jessica Ennis-Hill GBR Götzis
28. 6788 1981 Ramona Neubert GDR Kyiv
29. 6787 1997 Sabine Braun GER Ratingen
30. 6783 1990 Jackie Joyner-Kersee USA Seattle
31. 6741 1994 Heike Drechsler GER Talence
32. 6740 2006 Carolina Klüft SWE Göteborg (EC)
33. 6736 2001 Eunice Barber FRA Götzis
34. 6733 2008 Nataliya Dobrynska UKR Beijing (OG)
35. 6731 2009 Jessica Ennis-Hill GBR Berlin (WC)
36. 6718 1985 Jackie Joyner-Kersee USA Baton Rouge
37. 6715 1995 Ghada Shouaa SYR Götzis
38. 6682 2014 Katarina Johnson-Thompson GBR Götzis
39. 6586 2013 Hanna Kasyanova UKR Moskva (WC)
40. 6559 1998 Denise Lewis GBR Budapest (EC)
41. 6542 2002 Carolina Klüft SWE München (EC)
42. 6419 2020 Ivona Dadic AUT Götzis