Result Year Name Country Venue
1. 10.49 1988 Florence Griffith-Joyner USA Indianapolis
2. 10.64 2009 Carmelita Jeter USA Shanghai
3. 10.65 1998 Marion Jones USA Johannesburg
4. 10.70 1999 Marion Jones USA Sevilla (WC)
2011 Carmelita Jeter USA Eugene
2012 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Kingston
7. 10.71 2013 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Moskva (WC)
8. 10.74 1996 Merlene Ottey JAM Milano
2015 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Saint-Denis
10. 10.76 1984 Evelyn Ashford USA Zürich
1997 Marion Jones USA Bruxelles
12. 10.77 1994 Irina Privalova RUS Lausanne
2004 Ivet Lalova-Collio BUL Plovdiv
14. 10.78 1989 Dawn Sowell USA Provo
1990 Merlene Ottey JAM Sevilla
2000 Marion Jones USA London
2008 Torri Edwards USA Eugene
2008 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Beijing (OG)
2010 Veronica Campbell-Brown JAM Eugene
20. 10.79 1983 Evelyn Ashford USA Colorado Springs
1991 Merlene Ottey JAM Vigo
22. 10.80 1992 Merlene Ottey JAM Salamanca
2014 Tori Bowie USA Monaco
24. 10.82 1993 Gail Devers USA Lausanne
1993 Merlene Ottey JAM Stuttgart (WC)
2001 Zhanna Block UKR Edmonton (WC)
2006 Sherone Simpson JAM Kingston
28. 10.83 2002 Zhanna Block UKR Heusden-Zolder
29. 10.84 1995 Gwen Torrence USA Göteborg (WC)
2005 Chandra Sturrup BAH Lausanne
31. 10.86 1985 Marlies Göhr GDR Berlin
1987 Anelia Nuneva BUL Beograd
1987 Silke Möller GER Potsdam
2003 Chryste Gaines USA Monaco
35. 10.88 1977 Marlies Göhr GDR Dresden
1982 Marlies Göhr GDR Karl-Marx-Stadt
1986 Evelyn Ashford USA Rieti
38. 10.89 2007 Veronica Campbell-Brown JAM Kingston
39. 10.90 1981 Evelyn Ashford USA Colorado Springs
40. 10.93 1980 Marlies Göhr GDR Dresden
41. 10.94 1978 Marlies Göhr GDR Dresden
42. 10.97 1979 Marlies Göhr GDR Dresden
1979 Evelyn Ashford USA Walnut
44. 11.01 1976 Annegret Richter FRG Montréal (OG)
45. 11.07 1972 Renate Stecher GDR München (OG)
1973 Renate Stecher GDR Dresden
47. 11.08 1968 Wyomia Tyus USA Ciudad de México (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 21.34 1988 Florence Griffith-Joyner USA Seoul (OG)
2. 21.62 1998 Marion Jones USA Johannesburg
3. 21.63 2015 Dafne Schippers NED Beijing (WC)
4. 21.64 1991 Merlene Ottey JAM Bruxelles
5. 21.66 1990 Merlene Ottey JAM Zürich
6. 21.69 2012 Allyson Felix USA Eugene
7. 21.71 1979 Marita Koch GDR Karl-Marx-Stadt
1984 Marita Koch GDR Potsdam
1986 Heike Drechsler GER Jena
10. 21.72 1992 Gwen Torrence USA Barcelona (OG)
11. 21.74 1987 Silke Möller GER Roma (WC)
2008 Veronica Campbell-Brown JAM Beijing (OG)
13. 21.76 1982 Marita Koch GDR Dresden
1997 Marion Jones USA Zürich
15. 21.77 1993 Merlene Ottey JAM Monaco
1995 Gwen Torrence USA Köln
1999 Inger Miller USA Sevilla (WC)
18. 21.78 1985 Marita Koch GDR Leipzig
19. 21.81 2007 Allyson Felix USA Osaka (WC)
20. 21.82 1983 Marita Koch GDR Karl-Marx-Stadt
21. 21.84 1981 Evelyn Ashford USA Bruxelles
22. 21.85 1994 Gwen Torrence USA Durham
23. 21.88 2009 Allyson Felix USA Stockholm
24. 21.94 2000 Marion Jones USA Sacramento
25. 21.98 2010 Veronica Campbell-Brown JAM New York City
26. 22.00 2006 Sherone Simpson JAM Kingston
27. 22.01 1980 Bärbel Wöckel GDR Cottbus
28. 22.02 2014 Allyson Felix USA Bruxelles
29. 22.04 1989 Dawn Sowell USA Provo
30. 22.05 2004 Veronica Campbell-Brown JAM Athínai (OG)
31. 22.06 1978 Marita Koch GDR Erfurt
32. 22.07 1996 Marie-José Pérec FRA Atlanta (OG)
1996 Mary Onyali NGR Zürich
34. 22.11 2003 Allyson Felix USA Ciudad de México
35. 22.13 2005 Allyson Felix USA Carson
2013 Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Kingston
37. 22.15 2011 Shalonda Solomon USA Eugene
38. 22.20 2002 Debbie Ferguson-McKenzie BAH Manchester
39. 22.21 1974 Irena Szewinska POL Potsdam
40. 22.37 1976 Bärbel Wöckel GDR Montréal (OG)
1977 Irena Szewinska POL Zürich
42. 22.38 1973 Renate Stecher GDR Dresden
43. 22.39 2001 LaTasha Jenkins USA Eugene
2001 Debbie Ferguson-McKenzie BAH Edmonton (WC)
45. 22.40 1972 Renate Stecher GDR München (OG)
46. 22.44 1975 Renate Stecher GDR Potsdam
47. 22.58 1968 Irena Szewinska POL Ciudad de México (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 47.60 1985 Marita Koch GDR Canberra
2. 47.99 1983 Jarmila Kratochvílová CZE Helsinki (WC)
3. 48.16 1982 Marita Koch GDR Athínai (EC)
1984 Marita Koch GDR Praha
5. 48.22 1986 Marita Koch GDR Stuttgart (EC)
6. 48.25 1996 Marie-José Pérec FRA Atlanta (OG)
7. 48.60 1979 Marita Koch GDR Torino
8. 48.61 1981 Jarmila Kratochvílová CZE Roma
9. 48.65 1988 Olga Bryzgina UKR Seoul (OG)
10. 48.70 2006 Sanya Richards-Ross USA Athínai
11. 48.83 1992 Marie-José Pérec FRA Barcelona (OG)
2009 Sanya Richards-Ross USA Bruxelles
13. 48.88 1980 Marita Koch GDR Moskva (OG)
14. 48.89 2003 Ana Guevara MEX Saint-Denis (WC)
15. 48.92 2005 Sanya Richards-Ross USA Zürich
16. 48.94 1978 Marita Koch GDR Praha (EC)
17. 49.07 2004 Tonique Williams-Darling BAH Berlin
18. 49.11 2000 Cathy Freeman AUS Sydney (OG)
19. 49.13 1991 Marie-José Pérec FRA Tokyo (WC)
20. 49.16 2002 Ana Guevara MEX Zürich
2012 Antonina Krivoshapka RUS Cheboksary
22. 49.26 2015 Allyson Felix USA Beijing (WC)
23. 49.27 2007 Sanya Richards-Ross USA Berlin
24. 49.28 1976 Irena Szewinska POL Montréal (OG)
1995 Marie-José Pérec FRA Göteborg (WC)
26. 49.29 1998 Charity Opara NGR Roma
27. 49.33 2013 Amantle Montsho BOT Monaco
28. 49.35 2011 Anastasiya Kapachinskaya RUS Cheboksary
29. 49.38 1987 Olga Bryzgina UKR Roma (WC)
30. 49.39 1997 Cathy Freeman AUS Oslo
31. 49.48 2014 Francena McCorory USA Sacramento
32. 49.50 1990 Grit Breuer GER Split (EC)
33. 49.52 1977 Irena Szewinska POL Düsseldorf
34. 49.59 2001 Katharine Merry GBR Athínai
35. 49.62 1999 Falilat Ogunkoya NGR Lagos
2008 Christine Ohuruogu GBR Beijing (OG)
37. 49.64 2010 Debbie Dunn USA Des Moines
38. 49.77 1994 Marie-José Pérec FRA Paris
39. 49.81 1993 Ma Yuqin CHN Beijing
40. 50.01 1989 Ana Fidelia Quirot CUB Duisburg
41. 50.14 1974 Riitta Salin FIN Roma (EC)
42. 50.50 1975 Irena Szewinska POL Nice
  Result Year Name Country Venue
1. 1:53.28 1983 Jarmila Kratochvílová CZE München
2. 1:53.43 1980 Nadezhda Olizarenko UKR Moskva (OG)
3. 1:54.01 2008 Pamela Jelimo KEN Zürich
4. 1:54.44 1989 Ana Fidelia Quirot CUB Barcelona
5. 1:54.82 1997 Ana Fidelia Quirot CUB Köln
6. 1:54.94 1976 Tatyana Kazankina RUS Montréal (OG)
7. 1:55.05 1982 Doina Melinte ROU Bucuresti
8. 1:55.19 1994 Maria Mutola MOZ Zürich
2002 Jolanda Ceplak SLO Heusden-Zolder
10. 1:55.26 1987 Sigrun Wodars GDR Roma (WC)
11. 1:55.43 1993 Maria Mutola MOZ Stuttgart (WC)
12. 1:55.45 2009 Caster Semenya RSA Berlin (WC)
13. 1:55.54 1992 Ellen van Langen NED Barcelona (OG)
14. 1:55.55 2003 Maria Mutola MOZ Madrid
15. 1:55.68 1985 Ella Kovacs ROU Bucuresti
16. 1:55.69 1984 Irina Podyalovskaya RUS Kiev
17. 1:55.72 1995 Maria Mutola MOZ Monaco
18. 1:55.80 1978 Tatyana Providokhina RUS Praha (EC)
19. 1:55.87 1990 Sigrun Wodars GDR Split (EC)
1999 Svetlana Masterkova RUS Moskva
2011 Mariya Savinova RUS Daegu (WC)
22. 1:56.0 1988 Inna Yevseyeva UKR Kiev
1988 Nadezhda Olizarenko UKR Kharkov
24. 1:56.04 1996 Svetlana Masterkova RUS Monaco
2007 Janeth Jepkosgei Busienei KEN Osaka (WC)
26. 1:56.07 2005 Tatyana Andrianova RUS Tula
27. 1:56.11 1998 Maria Mutola MOZ Zürich
28. 1:56.15 2000 Maria Mutola MOZ Sydney (OG)
29. 1:56.19 2012 Mariya Savinova RUS London (OG)
30. 1:56.2 1979 Totka Petrova BUL Paris
1986 Doina Melinte ROU Bucuresti
32. 1:56.23 2004 Tatyana Andrianova RUS Tula
33. 1:56.66 2006 Janeth Jepkosgei Busienei KEN Lausanne
34. 1:56.72 2013 Francine Niyonsaba BDI Eugene
35. 1:56.85 2001 Maria Mutola MOZ Zürich
36. 1:56.98 1981 Lyudmila Veselkova RUS Leningrad
37. 1:56.99 2015 Eunice Sum KEN Saint-Denis
38. 1:57.23 1991 Svetlana Masterkova RUS Kiev
39. 1:57.34 2010 Alysia Montaño USA Monaco
40. 1:57.39 1977 Ileana Silai ROU Bucuresti
41. 1:57.48 1973 Svetla Zlateva-Koleva BUL Athínai
42. 1:57.67 2014 Ajee' Wilson USA Monaco
43. 1:58.0 1964 Sin Geum Dan PRK Pyongyang
44. 1:58.14 1974 Lilyana Tomova BUL Roma (EC)
45. 1:58.45 1971 Hildegard Falck FRG Stuttgart
46. 1:58.55 1972 Hildegard Falck FRG München (OG)
  Result Year Name Country Venue
1. 3:50.07 2015 Genzebe Dibaba ETH Monaco
2. 3:50.46 1993 Qu Yunxia CHN Beijing
3. 3:50.98 1997 Jiang Bo CHN Shanghai
4. 3:52.47 1980 Tatyana Kazankina RUS Zürich
5. 3:53.96 1988 Paula Ivan ROU Seoul (OG)
6. 3:54.23 1982 Olga Dvirna RUS Kiev
7. 3:55.30 1992 Hassiba Boulmerka ALG Barcelona (OG)
8. 3:55.33 2003 Süreyya Ayhan-Kop TUR Bruxelles
9. 3:55.68 2006 Yuliya Chizhenko RUS Saint-Denis
10. 3:56.0 1976 Tatyana Kazankina RUS Podolsk
11. 3:56.54 2012 Abebe Arigawi ETH Roma
12. 3:56.55 2009 Maryam Yusuf Jamal BRN Roma
13. 3:56.60 2013 Abeba Arigawi SWE Ad-Dawhah
14. 3:56.63 1984 Nadezhda Ralldugina RUS Praha
15. 3:56.7 1986 Doina Melinte ROU Bucuresti
16. 3:56.77 1996 Svetlana Masterkova RUS Zürich
17. 3:56.79 2005 Maryam Yusuf Jamal BRN Rieti
18. 3:56.97 1998 Gabriela Szabo ROU Monaco
19. 3:57.00 2014 Sifan Hassan NED Saint-Denis
20. 3:57.12 1983 Mary Slaney USA Stockholm
21. 3:57.24 1985 Mary Slaney USA Bruxelles
22. 3:57.4 1979 Totka Petrova BUL Athínai
23. 3:57.40 2000 Suzy Favor Hamilton USA Oslo
24. 3:57.75 2002 Süreyya Ayhan-Kop TUR Bruxelles
25. 3:57.78 1981 Olga Dvirna RUS Budapest
26. 3:57.90 2004 Kelly Holmes GBR Athínai (OG)
27. 3:58.56 1987 Tatyana Dorovskikh UKR Roma (WC)
28. 3:58.69 1990 Doina Melinte ROU Villeneuve d'Ascq
29. 3:58.75 2007 Maryam Yusuf Jamal BRN Osaka (WC)
30. 3:58.85 1995 Sonia O'Sullivan IRL Monaco
31. 3:58.93 2010 Maryam Yusuf Jamal BRN Rieti
32. 3:59.01 1978 Giana Romanova RUS Praha (EC)
33. 3:59.10 1994 Sonia O'Sullivan IRL Nice
34. 3:59.16 1991 Natalya Artyomova RUS Zürich
35. 3:59.23 1989 Paula Ivan ROU Nice
36. 3:59.31 1999 Violeta Szekely ROU Zürich
37. 3:59.35 2001 Violeta Szekely ROU Monaco
38. 3:59.84 2008 Maryam Yusuf Jamal BRN Lausanne
39. 4:00.06 2011 Morgan Uceny USA Bruxelles
40. 4:01.38 1972 Lyudmila Bragina RUS München (OG)
41. 4:02.25 1974 Gunhild Hoffmeister GDR Roma (EC)
42. 4:02.65 1977 Natalia Marasescu ROU Bucuresti
43. 4:04.6 1973 Karin Krebs GDR Potsdam
  Result Year Name Country Venue
1. 4:12.56 1996 Svetlana Masterkova RUS Zürich
2. 4:15.61 1989 Paula Ivan ROU Nice
3. 4:15.8 1984 Natalya Artyomova RUS Leningrad
4. 4:16.71 1985 Mary Slaney USA Zürich
5. 4:17.00 1991 Natalya Artyomova RUS Barcelona
6. 4:17.25 1994 Sonia O'Sullivan IRL Oslo
7. 4:17.44 1982 Maricica Puica ROU Rieti
8. 4:17.75 2007 Maryam Yusuf Jamal BRN Bruxelles
9. 4:18.13 1990 Doina Melinte ROU Oslo
10. 4:18.23 2008 Gelete Burka ETH Rieti
11. 4:18.25 1986 Maricica Puica ROU Nice
12. 4:19.30 1998 Gabriela Szabo ROU Bellinzona
13. 4:20.89 1981 Lyudmila Veselkova RUS Bologna
14. 4:21.25 1988 Mary Slaney USA Eugene
15. 4:21.30 1992 Lyudmila Rogachova RUS Lausanne
16. 4:21.57 2004 Yelena Zadorozhnaya RUS Tula
17. 4:21.65 1983 Mary Slaney USA Westwood
18. 4:21.68 1980 Mary Slaney USA Auckland
19. 4:21.69 1993 Violeta Szekely ROU Roma
20. 4:22.09 1979 Natalia Marasescu ROU Auckland
21. 4:23.44 1999 Violeta Szekely ROU Nice
22. 4:23.8 1977 Natalia Marasescu ROU Bucuresti
23. 4:24.05 1987 Doina Melinte ROU Bruxelles
24. 4:24.13 1995 Sonia O'Sullivan IRL Köln
25. 4:24.40 2003 Natalya Yevkodimova RUS Heusden-Zolder
26. 4:24.53 1997 Jackline Maranga KEN Bellinzona
27. 4:25.27 2002 Suzy Favor Hamilton USA Falmouth
28. 4:26.67 2014 Sarah Brown USA Burnaby
29. 4:26.76 2012 Brenda Martinez USA Falmouth
30. 4:26.90 1978 Grete Waitz NOR Gateshead
  Result Year Name Country Venue
1. 8:06.11 1993 Wang Junxia CHN Beijing
2. 8:20.68 2014 Helen Obiri KEN Ad-Dawhah
3. 8:21.42 2002 Gabriela Szabo ROU Monaco
4. 8:21.64 1994 Sonia O'Sullivan IRL London
5. 8:22.22 2015 Almaz Ayana ETH Rabat
6. 8:22.62 1984 Tatyana Kazankina RUS Leningrad
7. 8:23.26 2001 Olga Yegorova RUS Zürich
8. 8:24.31 1998 Gabriela Szabo ROU Paris
9. 8:24.51 2007 Meseret Defar ETH Bruxelles
10. 8:24.66 2006 Meseret Defar ETH Stockholm
11. 8:25.03 1999 Gabriela Szabo ROU Zürich
12. 8:25.83 1985 Mary Slaney USA Roma
13. 8:26.35 2000 Gabriela Szabo ROU Zürich
14. 8:26.53 1988 Tatyana Dorovskikh UKR Seoul (OG)
15. 8:26.78 1982 Svetlana Ulmasova UZB Kiev
16. 8:27.12 1976 Lyudmila Bragina RUS College Park
17. 8:27.57 1995 Sonia O'Sullivan IRL Zürich
18. 8:27.78 1997 Gabriela Szabo ROU Zürich
19. 8:28.41 2010 Sentayehu Ejigu ETH Monaco
20. 8:28.87 2005 Maryam Yusuf Jamal BRN Oslo
21. 8:30.15 2009 Meseret Defar ETH Thessaloníki
22. 8:30.29 2013 Meseret Defar ETH Stockholm
23. 8:31.32 2004 Isabella Ochichi KEN Saint-Denis
24. 8:31.75 1979 Grete Waitz NOR Oslo
25. 8:32.00 1991 Elana Meyer RSA Durban
26. 8:32.08 1983 Tatyana Kazankina RUS Leningrad
27. 8:32.1 1978 Grete Waitz NOR Oslo
28. 8:33.53 1980 Yelena Sipatova RUS Moskva
29. 8:33.66 2008 Vivian Cheruiyot KEN Gateshead
30. 8:33.72 1992 Yelena Romanova RUS Köln
31. 8:33.95 2003 Gabriela Szabo ROU Zürich
32. 8:33.99 1986 Olga Bondarenko RUS Stuttgart (EC)
33. 8:34.30 1981 Maricica Puica ROU Bucuresti
34. 8:34.47 2012 Mariem Alaoui Selsouli MAR Eugene
35. 8:35.42 1996 Sonia O'Sullivan IRL Nice
36. 8:36.8 1977 Grete Waitz NOR Oslo
37. 8:38.1 1987 Ulrike Bruns GDR Potsdam
38. 8:38.38 1990 Angela Chalmers CAN Auckland
39. 8:38.48 1989 Paula Ivan ROU Gateshead
40. 8:38.67 2011 Vivian Cheruiyot KEN Stockholm
  Result Year Name Country Venue
1. 14:11.15 2008 Tirunesh Dibaba ETH Oslo
2. 14:14.32 2015 Almaz Ayana ETH Shanghai
3. 14:16.63 2007 Meseret Defar ETH Oslo
4. 14:20.87 2011 Vivian Cheruiyot KEN Stockholm
5. 14:23.68 2013 Tirunesh Dibaba ETH Saint-Denis
6. 14:24.53 2006 Meseret Defar ETH New York City
7. 14:24.68 2004 Elvan Abeylegesse TUR Bergen
8. 14:27.41 2010 Vivian Cheruiyot KEN Saint-Denis
9. 14:28.09 1997 Jiang Bo CHN Shanghai
10. 14:28.88 2014 Genzebe Dibaba ETH Monaco
11. 14:28.98 2005 Meseret Defar ETH Bruxelles
12. 14:29.32 2001 Olga Yegorova RUS Berlin
2003 Berhane Adere ETH Oslo
14. 14:30.88 2000 Getenesh Wami ETH Heusden-Zolder
15. 14:31.42 2002 Paula Radcliffe GBR Manchester
16. 14:31.48 1998 Gabriela Szabo ROU Berlin
17. 14:33.65 2009 Tirunesh Dibaba ETH London
18. 14:35.62 2012 Vivian Cheruiyot KEN Roma
19. 14:36.45 1995 Fernanda Ribeiro POR Hechtel
20. 14:37.33 1986 Ingrid Kristiansen NOR Stockholm
21. 14:40.59 1999 Gabriela Szabo ROU Berlin
22. 14:41.07 1996 Fernanda Ribeiro POR Oslo
23. 14:44.15 1992 Elana Meyer RSA Bellville
24. 14:45.92 1993 Sonia O'Sullivan IRL Berlin
25. 14:48.07 1985 Zola Pieterse GBR London
26. 14:49.35 1991 Elana Meyer RSA Cape Town
27. 14:58.89 1984 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
28. 14:59.01 1989 Kathrin Weßel GER Stockholm
29. 15:01.08 1987 Elizabeth McColgan GBR Oslo
30. 15:02.23 1990 Yelena Romanova RUS Seattle
31. 15:03.29 1988 Elizabeth McColgan GBR Berlin
32. 15:05.94 1994 Yelena Romanova RUS Stockholm
33. 15:08.26 1982 Mary Slaney USA Eugene
34. 15:10.65 1983 Zola Pieterse RSA Port Elizabeth
35. 15:14.51 1981 Paula Fudge GBR Knarvik
  Result Year Name Country Venue
1. 29:31.78 1993 Wang Junxia CHN Beijing
2. 29:53.80 2009 Meselech Melkamu ETH Utrecht
3. 29:54.66 2008 Tirunesh Dibaba ETH Beijing (OG)
4. 30:01.09 2002 Paula Radcliffe GBR München (EC)
5. 30:04.18 2003 Berhane Adere ETH Saint-Denis (WC)
6. 30:08.06 2013 Meseret Defar ETH Sollentuna
7. 30:13.74 1986 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
8. 30:15.67 2005 Tirunesh Dibaba ETH Sollentuna
9. 30:17.15 2004 Paula Radcliffe GBR Gateshead
10. 30:17.49 2000 Derartu Tulu ETH Sydney (OG)
11. 30:20.75 2012 Tirunesh Dibaba ETH London (OG)
12. 30:21.67 2006 Elvan Abeylegesse TUR Antalya
13. 30:24.56 1999 Getenesh Wami ETH Sevilla (WC)
14. 30:38.09 1997 Dong Yanmei CHN Shanghai
15. 30:38.35 2011 Sally Kipyego KEN Palo Alto
16. 30:42.26 2014 Sally Kipyego KEN Palo Alto
17. 30:48.06 1998 Fernanda Ribeiro POR Lisboa
18. 30:48.51 1989 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
19. 30:49.68 2015 Gelete Burka ETH Hengelo
20. 30:50.34 1994 Wang Junxia CHN Hiroshima
21. 30:55.80 2001 Paula Radcliffe GBR Barakaldo
22. 30:57.07 1991 Elizabeth McColgan GBR Hengelo
23. 30:59.42 1985 Ingrid Kristiansen NOR Oslo
24. 31:00.27 2007 Mestawet Tufa ETH Valkenswaard
25. 31:01.63 1996 Fernanda Ribeiro POR Atlanta (OG)
26. 31:04.52 2010 Meselech Melkamu ETH Ostrava
27. 31:04.99 1995 Fernanda Ribeiro POR Göteborg (WC)
28. 31:05.21 1988 Olga Bondarenko RUS Seoul (OG)
29. 31:05.85 1987 Ingrid Kristiansen NOR Roma (WC)
30. 31:06.02 1992 Derartu Tulu ETH Barcelona (OG)
31. 31:13.78 1984 Olga Bondarenko RUS Kiev
32. 31:18.18 1990 Viorica Ghican ROU Helsinki
33. 31:27.58 1983 Raisa Sadreydinova RUS Odessa
34. 31:35.3 1982 Mary Slaney USA Eugene
  Result Year Name Country Venue
1. 12.21 1988 Yordanka Donkova BUL Stara Zagora
2. 12.25 1987 Ginka Zagorcheva BUL Dráma
3. 12.26 1986 Yordanka Donkova BUL Ljubljana
1992 Ludmila Engquist RUS Sevilla
2013 Brianna Rollins USA Des Moines
6. 12.28 1991 Ludmila Engquist RUS Kiev
2011 Sally Pearson AUS Daegu (WC)
8. 12.33 2000 Gail Devers USA Sacramento
9. 12.34 2015 Sharika Nelvis USA Eugene
10. 12.35 2012 Sally Pearson AUS London (OG)
11. 12.36 1980 Grazyna Rabsztyn POL Warszawa
12. 12.37 1999 Gail Devers USA Sevilla (WC)
2004 Joanna Hayes USA Athínai (OG)
14. 12.40 2002 Gail Devers USA Lausanne
15. 12.42 1983 Bettine Jahn GDR Berlin
1985 Ginka Zagorcheva BUL Sofia
2001 Anjanette Kirkland USA Edmonton (WC)
18. 12.43 1984 Lucyna Kalek POL Hannover
2005 Michelle Perry USA Carson
2006 Michelle Perry USA Lausanne
2008 Lolo Jones USA Beijing (OG)
22. 12.44 1982 Yordanka Donkova BUL Sofia
1995 Olga Shishigina KAZ Luzern
1998 Glory Alozie NGR Monaco
2007 Michelle Perry USA Roma
2014 Dawn Nelson USA Saint-Denis
27. 12.45 2003 Brigitte Foster-Hylton JAM Eugene
2003 Gail Devers USA Monaco
29. 12.46 1993 Gail Devers USA Stuttgart (WC)
2009 Brigitte Foster-Hylton JAM Zürich
31. 12.47 1996 Ludmila Engquist SWE Atlanta (OG)
32. 12.48 1978 Grazyna Rabsztyn POL Fürth
1979 Grazyna Rabsztyn POL Warszawa
34. 12.50 1997 Ludmila Engquist SWE Athínai (WC)
35. 12.52 2010 Priscilla Lopes-Schliep CAN London
36. 12.53 1990 Natalya Grigoryeva UKR Kiev
1994 Tatyana Reshetnikova RUS Linz
1994 Svetla Dimitrova BUL Stara Zagora
39. 12.59 1972 Anneliese Ehrhardt GDR München (OG)
40. 12.60 1989 Cornelia Oschkenat GER Barcelona
41. 12.66 1974 Anneliese Ehrhardt GDR Roma (EC)
42. 12.68 1973 Anneliese Ehrhardt GDR Dresden
1981 Tatyana Anisimova RUS Tbilisi
44. 12.69 1976 Grazyna Rabsztyn POL Bydgoszcz
  Result Year Name Country Venue
1. 52.34 2003 Yuliya Pechonkina RUS Tula
2. 52.42 2009 Melaine Walker JAM Berlin (WC)
3. 52.47 2011 Lashinda Demus USA Daegu (WC)
4. 52.61 1995 Kim Batten USA Göteborg (WC)
5. 52.64 2008 Melaine Walker JAM Beijing (OG)
6. 52.70 2012 Natalya Antyukh RUS London (OG)
7. 52.74 1993 Sally Gunnell GBR Stuttgart (WC)
1998 Kim Batten USA Monaco
9. 52.77 2004 Faní Halkiá GRE Athínai (OG)
10. 52.82 1996 Deon Hemmings JAM Atlanta (OG)
2010 Lashinda Demus USA Roma
12. 52.83 2013 Zuzana Hejnová CZE Moskva (WC)
13. 52.89 1999 Daimí Pernía CUB Sevilla (WC)
14. 52.90 2005 Yuliya Pechonkina RUS Helsinki (WC)
15. 52.94 1986 Marina Stepanova RUS Tashkent
16. 52.97 1997 Kim Batten USA Indianapolis
1997 Nezha Bidouane MAR Athínai (WC)
18. 53.02 2000 Irina Privalova RUS Sydney (OG)
2006 Lashinda Demus USA Athínai
20. 53.10 2002 Yuliya Pechonkina RUS Tula
21. 53.11 1991 Tatyana Ledovskaya BLR Tokyo (WC)
22. 53.17 1988 Debbie Flintoff-King AUS Seoul (OG)
23. 53.23 1992 Sally Gunnell GBR Barcelona (OG)
24. 53.24 1987 Sabine Busch GER Potsdam
25. 53.28 2007 Tiffany Williams USA Indianapolis
26. 53.33 1994 Sally Gunnell GBR Helsinki (EC)
27. 53.34 2001 Nezha Bidouane MAR Edmonton (WC)
28. 53.37 1989 Sandra Farmer-Patrick USA New York City
29. 53.41 2014 Kaliese Spencer JAM Kingston
30. 53.50 2015 Zuzana Hejnová CZE Beijing (WC)
31. 53.55 1985 Sabine Busch GER Berlin
32. 53.58 1984 Margarita Ponomaryova RUS Kiev
33. 53.62 1990 Tatyana Ledovskaya BLR Split (EC)
34. 54.02 1983 Anna Ambraziené LTU Moskva
35. 54.28 1980 Karin Roßley GDR Jena
36. 54.57 1982 Ann-Louise Skoglund SWE Athínai (EC)
37. 54.78 1979 Marina Stepanova RUS Moskva
38. 54.79 1981 Ellen Fiedler GDR Jena
39. 54.89 1978 Tatyana Zelentsova UZB Praha (EC)
  Result Year Name Country Venue
1. 8:58.81 2008 Gulnara Galkina RUS Beijing (OG)
2. 9:01.59 2004 Gulnara Galkina RUS Iráklio
3. 9:06.57 2007 Yekaterina Volkova RUS Osaka (WC)
4. 9:07.03 2011 Yuliya Zaripova RUS Daegu (WC)
5. 9:07.14 2012 Milcah Chemos KEN Oslo
6. 9:07.32 2009 Marta Domínguez ESP Berlin (WC)
7. 9:08.33 2003 Gulnara Galkina RUS Tula
8. 9:10.64 2014 Hiwot Ayalew ETH Glasgow
9. 9:11.28 2015 Habiba Ghribi TUN Monaco
10. 9:11.65 2013 Milcah Chemos KEN Moskva (WC)
11. 9:11.71 2010 Milcah Chemos KEN Roma
12. 9:15.04 2005 Dorcus Inzikuru UGA Athínai
13. 9:16.51 2002 Alesya Turova BLR Gdánsk
14. 9:17.15 2006 Wioletta Frankiewicz POL Athínai
15. 9:40.20 2000 Cristina Casandra ROU Reims
16. 9:44.36 2001 Justyna Bak POL Poznan
17. 9:48.88 1999 Yelena Motalova RUS Tula
18. 9:55.28 1998 Daniela Petrescu ROU Bucuresti
19. 10:23.47 1996 Courtney Meldrum USA Atlanta
20. 10:30.90 1997 Melissa Teemant USA Indianapolis
  Result Year Name Country Venue
1. 40.82 2012 Tianna Bartoletta,
Allyson Felix,
Bianca Knight,
Carmelita Jeter
USA London (OG)
2. 41.29 2013 Carrie Russel,
Kerron Stewart,
Schillonie Calvert,
Shelly-Ann Fraser-Pryce
JAM Moskva (WC)
3. 41.37 1985 Silke Möller,
Sabine Günther,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Canberra
4. 41.47 1997 Chryste Gaines,
Marion Jones,
Inger Miller,
Gail Devers
USA Athínai (WC)
5. 41.49 1993 Olga Bogoslovskaya,
Galina Malchugina,
Natalya Voronova,
Irina Privalova
RUS Stuttgart (WC)
1993 Michelle Burrell,
Gwen Torrence,
Wendy Vereen,
Gail Devers
USA Stuttgart (WC)
7. 41.53 1983 Silke Möller,
Marita Koch,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Berlin
8. 41.55 1987 Alice Brown,
Diane Williams,
Florence Griffith-Joyner,
Pam Marshall
USA Berlin
9. 41.56 2011 Bianca Knight,
Allyson Felix,
Marshevet Hooker,
Carmelita Jeter
USA Daegu (WC)
10. 41.58 2009 Lauryn Williams,
Allyson Felix,
Muna Lee,
Carmelita Jeter
USA Cottbus
11. 41.60 1980 Romy Müller,
Bärbel Wöckel,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GDR Moskva (OG)
12. 41.65 1984 Alice Brown,
Jeanette Bolden,
Chandra Cheeseborough,
Evelyn Ashford
USA Los Angeles (OG)
13. 41.68 1990 Silke Möller,
Katrin Krabbe,
Kerstin Behrendt,
Sabine Günther
GER Split (EC)
14. 41.73 1988 Silke Möller,
Kerstin Behrendt,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Berlin
2004 Tayna Lawrence,
Sherone Simpson,
Aleen Bailey,
Veronica Campbell-Brown
JAM Athínai (OG)
16. 41.78 2003 Patricia Girard,
Muriel Hurtis,
Sylviane Félix,
Christine Arron
FRA Saint-Denis (WC)
2005 Angela Daigle,
Muna Lee,
Me'Lisa Barber,
Lauryn Williams
USA Helsinki (WC)
18. 41.83 2014 Kerron Stewart,
Veronica Campbell-Brown,
Schillonie Calvert,
Shelly-Ann Fraser-Pryce
JAM Glasgow
19. 41.84 1986 Silke Möller,
Sabine Günther,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GER Stuttgart (EC)
20. 41.87 1989 Silke Möller,
Katrin Krabbe,
Kerstin Behrendt,
Sabine Günther
GER Gateshead
21. 41.91 1991 Grit Breuer,
Katrin Krabbe,
Sabine Richter,
Heike Drechsler
GER Tokyo (WC)
2002 Tayna Lawrence (JAM),
Juliet Campbell (JAM),
Beverly McDonald (JAM),
Debbie Ferguson-McKenzie (BAH)
Americas Madrid
23. 41.92 1999 Sevatheda Fynes,
Chandra Sturrup,
Pauline Davis-Thompson,
Debbie Ferguson-McKenzie
BAH Sevilla (WC)
24. 41.95 1996 Chryste Gaines,
Gail Devers,
Inger Miller,
Gwen Torrence
USA Atlanta (OG)
2000 Sevatheda Fynes,
Chandra Sturrup,
Pauline Davis-Thompson,
Debbie Ferguson-McKenzie
BAH Sydney (OG)
26. 41.96 2015 English Gardner,
Allyson Felix,
Jenna Prandini,
Kaylin Whitney
USA Monaco
27. 41.97 1982 Gesine Walther,
Bärbel Wöckel,
Bärbel Schölzel,
Marlies Göhr
GDR Potsdam
28. 41.98 2007 Lauryn Williams,
Allyson Felix,
Mikele Barber,
Torri Edwards
USA Osaka (WC)
29. 42.00 1998 Cheryl Taplin,
Chryste Gaines,
Inger Miller,
Carlette Guidry
USA Johannesburg
30. 42.09 1979 Christina Lathan,
Romy Müller,
Ingrid Auerswald,
Marlies Göhr
GDR Torino
31. 42.11 1992 Evelyn Ashford,
Esther Jones,
Carlette Guidry,
Gwen Torrence
USA Barcelona (OG)
32. 42.12 1995 Celena Mondie-Milner,
Carlette Guidry,
Chryste Gaines,
Gwen Torrence
USA Göteborg (WC)
33. 42.22 1981 Kirsten Emmelmann,
Bärbel Wöckel,
Gesine Walther,
Marlies Göhr
GDR Roma
34. 42.24 2008 Shelly-Ann Fraser-Pryce,
Sherri-Ann Brooks,
Aleen Bailey,
Veronica Campbell-Brown
JAM Beijing (OG)
35. 42.26 2006 Aleen Bailey (JAM),
Debbie Ferguson-McKenzie (BAH),
Cydonie Mothersille (CAY),
Sherone Simpson (JAM)
Americas Athínai
36. 42.27 1978 Johanna Klier,
Monika Hamann,
Carla Bodendorf,
Marlies Göhr
GDR Potsdam
37. 42.29 2010 Oleysa Povh,
Nataliya Pogrebnyak,
Mariya Ryemyen,
Yelizaveta Bryzgina
UKR Barcelona (EC)
38. 42.32 2001 Melanie Paschke,
Gabriele Rockmeier,
Birgit Rockmeier,
Marion Wagner
GER Edmonton (WC)
39. 42.45 1994 Chryste Gaines,
Carlette Guidry,
Cheryl Taplin,
Dannette Young
USA Durham
40. 42.50 1976 Marlies Göhr,
Renate Stecher,
Carla Bodendorf,
Martina Blos
GDR Karl-Marx-Stadt
41. 42.51 1974 Doris Maletzki,
Renate Stecher,
Christine Heinich,
Bärbel Wöckel
GDR Roma (EC)
1977 Elvira Possekel (GER),
Andrea Lynch (GBR),
Annegret Richter (FRG),
Sonia Lannaman (GBR)
Europe Düsseldorf
43. 42.74 1975 Doris Maletzki,
Monika Hamann,
Sybille Priebsch,
Renate Stecher
GDR Sofia
44. 42.81 1972 Christiane Krause,
Ingrid Mickler,
Annegret Richter,
Heidemarie Rosendahl
FRG München (OG)
45. 42.88 1968 Barbara Ferrell,
Margaret Bailes,
Mildrette Netter,
Wyomia Tyus
USA Ciudad de México (OG)
46. 42.95 1973 Petra Kandarr,
Renate Stecher,
Doris Maletzki,
Christine Heinich
GDR Edinburgh
  Result Year Name Country Venue
1. 3:15.17 1988 Tatyana Ledovskaya (BLR),
Olga Nazarova II (RUS),
Mariya Pinigina (UKR),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union Seoul (OG)
2. 3:15.92 1984 Gesine Walther,
Sabine Busch,
Dagmar Neubauer,
Marita Koch
GDR Erfurt
3. 3:16.71 1993 Gwen Torrence,
Maicel Malone,
Natasha Kaiser-Brown,
Jearl Miles-Clark
USA Stuttgart (WC)
4. 3:16.87 1986 Kirsten Emmelmann,
Sabine Busch,
Petra Schersing,
Marita Koch
GDR Stuttgart (EC)
2012 Dee Dee Trotter,
Allyson Felix,
Francena McCorory,
Sanya Richards-Ross
USA London (OG)
6. 3:17.83 2009 Debbie Dunn,
Allyson Felix,
Lashinda Demus,
Sanya Richards-Ross
USA Berlin (WC)
7. 3:18.09 2011 Sanya Richards-Ross,
Allyson Felix,
Jessica Beard,
Francena McCorory
USA Daegu (WC)
8. 3:18.43 1991 Tatyana Ledovskaya (BLR),
Lyudmila Dzhigalova (UKR),
Olga Nazarova II (RUS),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union Tokyo (WC)
9. 3:18.54 2008 Mary Wineberg,
Allyson Felix,
Monique Henderson,
Sanya Richards-Ross
USA Beijing (OG)
10. 3:18.55 2007 Dee Dee Trotter,
Allyson Felix,
Mary Wineberg,
Sanya Richards-Ross
USA Osaka (WC)
11. 3:18.58 1985 Irina Nazarova (RUS),
Nadezhda Olizarenko (UKR),
Mariya Pinigina (UKR),
Olga Bryzgina (UKR)
Soviet Union Moskva
12. 3:18.63 1987 Dagmar Neubauer,
Kirsten Emmelmann,
Petra Schersing,
Sabine Busch
GER Roma (WC)
13. 3:19.01 2004 Dee Dee Trotter,
Monique Henderson,
Sanya Richards-Ross,
Monique Hennagan
USA Athínai (OG)
14. 3:19.04 1982 Kirsten Emmelmann,
Sabine Busch,
Dagmar Neubauer,
Marita Koch
GDR Athínai (EC)
15. 3:19.23 1976 Doris Maletzki,
Brigitte Rohde,
Ellen Streidt,
Christina Lathan
GDR Montréal (OG)
16. 3:19.39 2015 Phyllis Francis,
Natasha Hastings,
Sanya Richards-Ross,
Francena McCorory
USA Nassau
17. 3:19.62 1979 Gabriele Kotte,
Christina Lathan,
Brigitte Rohde,
Marita Koch
GDR Torino
18. 3:19.73 1983 Kerstin Walther,
Sabine Busch,
Marita Koch,
Dagmar Neubauer
GDR Helsinki (WC)
19. 3:19.83 1981 Dagmar Neubauer,
Martina Steuk,
Bärbel Wöckel,
Marita Koch
GER Zagreb
20. 3:19.84 2006 Shericka Williams (JAM),
Tonique Williams-Darling (BAH),
Christiane Amertil (BAH),
Novlene Williams-Mills (JAM)
Americas Athínai
21. 3:20.12 1980 Tatyana Prorochenko (UKR),
Tatyana Goyshchik (RUS),
Nina Zyuskova (UKR),
Irina Nazarova (RUS)
Soviet Union Moskva (OG)
22. 3:20.19 2013 Yuliya Gushchina,
Tatyana Firova,
Kseniya Ryzhova,
Antonina Krivoshapka
RUS Moskva (WC)
23. 3:20.20 1992 Yelena Ruzina (RUS),
Lyudmila Dzhigalova (UKR),
Olga Nazarova II (RUS),
Olga Bryzgina (UKR)
Commonwealth of Indepe. States Barcelona (OG)
24. 3:20.32 2005 Olesya Krasnomovets,
Natalya Antyukh,
Tatyana Firova,
Oleysa Zykina
RUS Helsinki (WC)
25. 3:20.65 2001 Sandie Richards,
Catherine Scott,
Debbie-Ann Parris,
Lorraine Fenton
JAM Edmonton (WC)
26. 3:20.91 1996 Rochelle Stevens,
Maicel Malone,
Kim Graham,
Jearl Miles-Clark
USA Atlanta (OG)
27. 3:20.92 1997 Anke Feller,
Uta Rohländer-Fromm,
Anja Rücker,
Grit Breuer
GER Athínai (WC)
28. 3:20.93 2014 Christine Day (JAM),
Francena McCorory (USA),
Stephenie Ann McPherson (JAM),
Novlene Williams-Mills (JAM)
Americas Marrakech
29. 3:21.02 1990 Manuela Derr,
Annette Hesselbarth,
Petra Schersing,
Grit Breuer
GER Split (EC)
30. 3:21.20 1978 Christiane Marquardt,
Petra Krug,
Christina Lathan,
Marita Koch
GDR Praha (EC)
31. 3:21.26 2010 Anastasiya Kapachinskaya,
Antonina Krivoshapka,
Kseniya Ustalova,
Tatyana Firova
RUS Barcelona (EC)
32. 3:21.98 1999 Tatyana Chebykina,
Svetlana Goncharenko,
Olga Kotlyarova,
Natalya Nazarova
RUS Sevilla (WC)
33. 3:22.24 1995 Tatyana Chebykina,
Svetlana Goncharenko,
Tatyana Zakharova,
Yelena Andreyeva
RUS Göteborg (WC)
34. 3:22.27 1994 Natasha Kaiser-Brown,
Maicel Malone,
Jearl Miles-Clark,
Michelle Collins
USA Sankt Peterburg
35. 3:22.63 2003 Me'Lisa Barber,
Demetria Washington,
Jearl Miles-Clark,
Sanya Richards-Ross
USA Saint-Denis (WC)
36. 3:22.95 1972 Dagmar Kässling,
Rita Kühne,
Helga Seidler,
Monika Zehrt
GDR München (OG)
37. 3:22.99 2000 Doris Jacob,
Olabisi Afolabi,
Rosemary Okafor,
Charity Opara
NGR Sydney (OG)
38. 3:23.03 1998 Anke Feller,
Uta Rohländer-Fromm,
Sylvia Rieger,
Grit Breuer
GER Budapest (EC)
39. 3:23.05 1989 Charmaine Crooks (CAN),
Grace Jackson (JAM),
Pauline Davis-Thompson (BAH),
Ana Fidelia Quirot (CUB)
Americas Barcelona
40. 3:23.53 2002 Sandie Richards (JAM),
Daimí Pernía (CUB),
Christiane Amertil (BAH),
Ana Guevara (MEX)
Americas Madrid
41. 3:23.70 1977 Bettina Popp,
Barbara Krug,
Christina Lathan,
Marita Koch
GDR Helsinki
42. 3:24.0 1975 Brigitte Rohde,
Gisela Anton,
Rita Kühne,
Ellen Streidt
GDR Nice
43. 3:25.21 1974 Brigitte Rohde,
Waltraud Dietsch,
Angelika Handt,
Ellen Streidt
GDR Roma (EC)
44. 3:28.3 1973 Natalya Sokolova (RUS),
Ingrida Barkane (LAT),
Nina Zyuskova (UKR),
Nadezhda Kolesnikova (RUS)
Soviet Union Warszawa
45. 3:29.28 1971 Monika Zehrt,
Rita Kühne,
Ingelore Lohse,
Helga Seidler
GDR Helsinki (EC)
  Result Year Name Country Venue
1. 2.09 1987 Stefka Kostadinova BUL Roma (WC)
2. 2.08 1986 Stefka Kostadinova BUL Sofia
2009 Blanka Vlasic CRO Zagreb
4. 2.07 1984 Lyudmila Andonova BUL Berlin
1988 Stefka Kostadinova BUL Sofia
2007 Blanka Vlasic CRO Stockholm
2011 Anna Chicherova RUS Cheboksary
8. 2.06 1985 Stefka Kostadinova BUL Moskva
2003 Kajsa Bergqvist SWE Eberstadt
2003 Hestrie Cloete RSA Saint-Denis (WC)
2004 Yelena Slesarenko RUS Athínai (OG)
2008 Blanka Vlasic CRO Istanbul
13. 2.05 1991 Heike Henkel GER Tokyo (WC)
1992 Stefka Kostadinova BUL San Marino
1993 Stefka Kostadinova BUL Fukuoka
1995 Inga Babakova UKR Tokyo
1996 Stefka Kostadinova BUL Atlanta (OG)
2002 Kajsa Bergqvist SWE Poznan
2006 Kajsa Bergqvist SWE London
2010 Chaunté Lowe USA Des Moines
2010 Blanka Vlasic CRO Split
2012 Anna Chicherova RUS London (OG)
23. 2.04 1983 Tamara Bykova RUS Pisa
1989 Silvia Costa CUB Barcelona
1999 Hestrie Cloete RSA Monaco
2001 Venelina Veneva BUL Kalamáta
2013 Brigetta Barrett USA Des Moines
28. 2.03 1998 Venelina Veneva BUL Kalamáta
2005 Kajsa Bergqvist SWE Sheffield
2015 Anna Chicherova RUS Lausanne
31. 2.02 1982 Ulrike Meyfarth FRG Athínai (EC)
1990 Yelena Yelesina RUS Seattle
1997 Stefka Kostadinova BUL Osaka
1997 Inga Babakova UKR Fukuoka
2000 Monika Iagar ROU Villeneuve d'Ascq
36. 2.01 1978 Sara Simeoni ITA Brescia
2014 Anna Chicherova RUS Eugene
2014 Ruth Beitia ESP Zürich (EC)
39. 2.00 1977 Rosemarie Ackermann GDR Berlin
1994 Silvia Costa CUB La Habana
1994 Inga Babakova UKR Moskva
1994 Britta Bilac SLO Helsinki (EC)
43. 1.99 1979 Rosemarie Ackermann GDR Torino
44. 1.98 1980 Sara Simeoni ITA Torino
  Result Year Name Country Venue
1. 5.06 2009 Yelena Isinbayeva RUS Zürich
2. 5.05 2008 Yelena Isinbayeva RUS Beijing (OG)
3. 5.01 2005 Yelena Isinbayeva RUS Helsinki (WC)
4. 4.92 2004 Yelena Isinbayeva RUS Bruxelles
5. 4.91 2006 Yelena Isinbayeva RUS London
2007 Yelena Isinbayeva RUS Saint-Denis
2011 Jennifer Suhr USA Rochester
2015 Yarisley Silva CUB Beckum
9. 4.90 2013 Yarisley Silva CUB Hengelo
10. 4.89 2010 Jennifer Suhr USA Des Moines
11. 4.82 2003 Yelena Isinbayeva RUS Gateshead
2012 Silke Spiegelburg GER Monaco
13. 4.81 2001 Stacy Dragila USA Palo Alto
14. 4.80 2014 Fabiana Murer BRA New York City
15. 4.78 2002 Svetlana Feofanova RUS Stockholm
16. 4.63 2000 Stacy Dragila USA Sacramento
17. 4.60 1999 Emma George AUS Sydney
1999 Stacy Dragila USA Sevilla (WC)
19. 4.59 1998 Emma George AUS Brisbane
20. 4.55 1997 Emma George AUS Melbourne
21. 4.45 1996 Emma George AUS Sapporo
  Result Year Name Country Venue
1. 7.52 1988 Galina Chistyakova RUS Leningrad
2. 7.49 1994 Jackie Joyner-Kersee USA New York City
3. 7.48 1992 Heike Drechsler GER Lausanne
4. 7.45 1986 Heike Drechsler GER Tallinn
1987 Jackie Joyner-Kersee USA Indianapolis
6. 7.44 1985 Heike Drechsler GER Berlin
7. 7.43 1983 Anisoara Cusmir ROU Bucuresti
8. 7.42 2002 Tatyana Kotova RUS Annecy
9. 7.40 1984 Heike Drechsler GER Dresden
10. 7.37 1991 Heike Drechsler GER Sestriere
11. 7.35 1990 Galina Chistyakova RUS Bratislava
12. 7.33 2004 Tatyana Lebedeva RUS Tula
13. 7.31 1998 Marion Jones USA Eugene
14. 7.26 1999 Maurren Higa Maggi BRA Bogotá
15. 7.25 2013 Brittney Reese USA Ad-Dawhah
16. 7.24 1989 Galina Chistyakova RUS Volgograd
17. 7.21 1993 Heike Drechsler GER Zürich
2007 Lyudmila Kolchanova RUS Sochi
19. 7.20 1982 Valy Ionescu ROU Bucuresti
1996 Jackie Joyner-Kersee USA Atlanta
21. 7.19 2011 Brittney Reese USA Eugene
22. 7.15 2012 Brittney Reese USA Eugene
23. 7.14 2015 Tianna Bartoletta USA Beijing (WC)
24. 7.13 2010 Olga Kucharenko RUS Sochi
25. 7.12 2001 Tatyana Kotova RUS Torino
2006 Tatyana Kotova RUS Novosibirsk
2008 Naide Gomes POR Monaco
28. 7.10 2009 Brittney Reese USA Berlin (WC)
29. 7.09 1978 Vilma Bardauskiené LTU Praha (EC)
2000 Fiona May ITA Rio de Janeiro
31. 7.07 1995 Heike Drechsler GER Linz
32. 7.06 1980 Tatyana Kolpakova KGZ Moskva (OG)
2003 Maurren Higa Maggi BRA Milano
34. 7.05 1997 Lyudmila Galkina RUS Athínai (WC)
35. 7.04 2005 Irina Simagina RUS Sochi
36. 7.02 2014 Tianna Bartoletta USA Oslo
37. 6.99 1976 Siegrun Siegl GDR Dresden
38. 6.96 1981 Jodi Anderson USA Colorado Springs
39. 6.90 1979 Brigitte Wujak GDR Potsdam
  Result Year Name Country Venue
1. 15.50 1995 Inessa Kravets UKR Göteborg (WC)
2. 15.39 2008 Françoise Mbango Etone CMR Beijing (OG)
3. 15.34 2004 Tatyana Lebedeva RUS Iráklio
4. 15.33 1996 Inessa Kravets UKR Atlanta (OG)
5. 15.32 2000 Tatyana Lebedeva RUS Yokohama
6. 15.31 2014 Caterine Ibargüen COL Monaco
7. 15.29 2003 Yamilé Aldama CUB Roma
8. 15.28 2007 Yargeris Savigne CUB Osaka (WC)
9. 15.25 2001 Tatyana Lebedeva RUS Edmonton (WC)
2010 Olga Rypakova KAZ Split
11. 15.23 2006 Tatyana Lebedeva RUS Athínai
12. 15.20 1997 Sárka Kaspárková CZE Athínai (WC)
13. 15.14 2009 Nadezhda Alekhina RUS Cheboksary
14. 15.12 1998 Iva Prandzheva BUL Tokyo
15. 15.11 2005 Tatyana Lebedeva RUS Saint-Denis
2005 Trecia Smith JAM Helsinki (WC)
17. 15.09 1993 Ana Biryukova RUS Stuttgart (WC)
18. 15.07 1999 Paraskeví Tsiamíta GRE Sevilla (WC)
19. 15.04 2015 Yekaterina Koneva RUS Eugene
20. 14.99 2011 Yargeris Savigne CUB Saint-Denis
2011 Caterine Ibargüen COL Bogotá
2012 Olga Saladukha UKR Helsinki (EC)
23. 14.98 1994 Sofiya Bozhanova BUL Stara Zagora
24. 14.95 1991 Inessa Kravets UKR Moskva
2002 Françoise Mbango Etone CMR Radès
26. 14.85 2013 Olga Saladukha UKR Eugene
2013 Caterine Ibargüen COL Moskva (WC)
28. 14.62 1992 Galina Chistyakova RUS Villeneuve d'Ascq
29. 14.54 1990 Li Huirong CHN Sapporo
30. 14.52 1989 Galina Chistyakova RUS Stockholm
  Result Year Name Country Venue
1. 22.63 1987 Natalya Lisovskaya RUS Moskva
2. 22.55 1988 Natalya Lisovskaya RUS Tallinn
3. 22.53 1984 Natalya Lisovskaya RUS Sochi
4. 22.45 1980 Ilona Slupianek GDR Potsdam
5. 22.40 1983 Ilona Slupianek GDR Berlin
6. 22.32 1977 Helena Fibingerová CZE Nitra
7. 22.06 1978 Ilona Slupianek GDR Berlin
8. 22.04 1979 Ilona Slupianek GDR Potsdam
9. 21.99 1976 Helena Fibingerová CZE Opava
10. 21.80 1982 Ilona Slupianek GDR Potsdam
11. 21.73 1985 Natalya Lisovskaya RUS Erfurt
12. 21.70 1986 Natalya Lisovskaya RUS Tallinn
13. 21.69 1998 Viktoriya Pavlysh UKR Budapest (EC)
14. 21.66 1990 Sui Xinmei CHN Beijing
15. 21.61 1981 Ilona Slupianek GDR Potsdam
16. 21.60 1975 Marianne Adam GDR Berlin
17. 21.58 2012 Nadezhda Ostapchuk BLR Minsk
18. 21.57 1974 Helena Fibingerová CZE Gottwaldov
19. 21.46 2000 Larisa Peleshenko RUS Moskva
20. 21.45 1973 Nadezhda Chizhova RUS Varna
21. 21.24 2011 Valerie Adams NZL Daegu (WC)
22. 21.22 1995 Astrid Kumbernuß GER Göteborg (WC)
1997 Astrid Kumbernuß GER Hamburg
24. 21.12 1991 Natalya Lisovskaya RUS Frankfurt
25. 21.09 2005 Nadezhda Ostapchuk BLR Minsk
26. 21.07 2009 Valerie Adams NZL Thessaloníki
27. 21.06 1992 Svetlana Krivelyova RUS Barcelona (OG)
28. 21.03 1972 Nadezhda Chizhova RUS München (OG)
29. 20.98 2008 Nadezhda Ostapchuk BLR Stayki
30. 20.97 1996 Astrid Kumbernuß GER Duisburg
31. 20.95 2010 Nadezhda Ostapchuk BLR Grodno
32. 20.90 2013 Valerie Adams NZL London
33. 20.84 1993 Svetlana Krivelyova RUS Moskva
34. 20.79 2001 Larisa Peleshenko RUS Tula
2004 Irina Korzhanenko RUS Tula
36. 20.78 1989 Heike Hartwig GER Berlin
37. 20.77 2003 Svetlana Krivelyova RUS Tula
2015 Christina Schwanitz GER Beijing
39. 20.74 1994 Sui Xinmei CHN Beijing
40. 20.64 2002 Irina Korzhanenko RUS München (EC)
41. 20.59 2014 Valerie Adams NZL Bruxelles
42. 20.54 2007 Valerie Adams NZL Osaka (WC)
43. 20.43 1969 Nadezhda Chizhova RUS Athínai (EC)
1971 Nadezhda Chizhova RUS Moskva
45. 20.26 1999 Svetlana Krivelyova RUS Tula
46. 20.20 2006 Valerie Adams NZL Christchurch
  Result Year Name Country Venue
1. 76.80 1988 Gabriele Reinsch GER Neubrandenburg
2. 74.56 1984 Zdenka Silhavá CZE Nitra
1989 Ilke Wyludda GER Neubrandenburg
4. 74.08 1987 Diana Gansky GDR Karl-Marx-Stadt
5. 73.26 1983 Galina Savinkova RUS Leselidze
1986 Diana Gansky GDR Neubrandenburg
7. 72.96 1985 Galina Savinkova RUS Erfurt
8. 71.80 1980 Maria Petkova BUL Sofia
9. 71.68 1992 Xiao Yanling CHN Beijing
10. 71.46 1981 Evelin Jahl GDR Berlin
11. 71.40 1982 Irina Meszynski GDR Karl-Marx-Stadt
12. 71.10 1990 Ilke Wyludda GER Tel Aviv
13. 71.08 2014 Sandra Perkovic CRO Zürich (EC)
14. 71.02 1991 Tsvetanka Khristova BUL Tokyo (WC)
15. 70.72 1978 Evelin Jahl GDR Dresden
16. 70.65 2015 Denia Caballero CUB Bilbao
17. 70.50 1976 Faina Melnik RUS Sochi
18. 70.20 1975 Faina Melnik RUS Zürich
19. 70.02 1999 Natalya Sadova RUS Thessaloníki
20. 70.00 1997 Xiao Yanling CHN Shanghai
21. 69.90 1974 Faina Melnik RUS Praha
22. 69.82 1979 Evelin Jahl GDR Leipzig
23. 69.68 1995 Mette Bergmann NOR Florø
24. 69.66 1996 Ilke Wyludda GER Atlanta (OG)
25. 69.48 1973 Faina Melnik RUS Edinburgh
26. 69.38 2003 Natalya Sadova RUS Halle
27. 69.14 2004 Irina Yatchenko BLR Stayki
28. 69.11 2012 Sandra Perkovic CRO London (OG)
29. 68.96 2013 Sandra Perkovic CRO Lausanne
30. 68.92 1977 Sabine Engel GDR Karl-Marx-Stadt
31. 68.91 1998 Franka Dietzsch GER Stendal
32. 68.72 1994 Daniela Costian AUS Auckland
1994 Ilke Wyludda GER Helsinki (EC)
34. 68.70 2000 Nicoleta Grasu ROU Bucuresti
35. 68.57 2001 Natalya Sadova RUS Edmonton (WC)
36. 68.51 2006 Franka Dietzsch GER Schönebeck
37. 68.14 1993 Larisa Korotkevich RUS Vénissieux
38. 68.06 2007 Franka Dietzsch GER Halle
39. 67.98 2011 Li Yanfeng CHN Schönebeck
40. 67.78 2010 Nadine Müller GER Wiesbaden
41. 67.73 2002 Natalya Sadova RUS Tula
42. 67.32 1972 Argentina Menis ROU Constanta
43. 66.81 2005 Vera Cechlová CZE Praha
44. 66.51 2008 Nicoleta Grasu ROU Istanbul
45. 66.40 2009 Li Yanfeng CHN Jinan
  Result Year Name Country Venue
1. 81.08 2015 Anita Wlodarczyk POL Cetniewo
2. 79.58 2014 Anita Wlodarczyk POL Berlin
3. 79.42 2011 Betty Heidler GER Halle
4. 78.80 2013 Tatyana Lysenko RUS Moskva (WC)
5. 78.69 2012 Oksana Menkova BLR Minsk
6. 78.30 2010 Anita Wlodarczyk POL Bydgoszcz
7. 77.96 2009 Anita Wlodarczyk POL Berlin (WC)
8. 77.80 2006 Tatyana Lysenko RUS Tallinn
9. 77.32 2008 Oksana Menkova BLR Stayki
10. 77.30 2007 Tatyana Lysenko RUS Adler
11. 77.06 2005 Tatyana Lysenko RUS Moskva
12. 76.07 1999 Mihaela Melinte ROU Rüdlingen
13. 75.68 2000 Olga Kuzenkova RUS Tula
14. 75.18 2004 Yipsi Moreno CUB La Habana
15. 75.14 2003 Yipsi Moreno CUB Savona
16. 73.80 1998 Olga Kuzenkova RUS Togliatti
17. 73.62 2001 Olga Kuzenkova RUS Adler
18. 73.10 1997 Olga Kuzenkova RUS München
19. 73.07 2002 Olga Kuzenkova RUS Annecy
20. 69.46 1996 Olga Kuzenkova RUS Sydney
21. 68.16 1995 Olga Kuzenkova RUS Moskva
22. 67.34 1994 Svetlana Sudak BLR Minsk
  Result Year Name Country Venue
1. 72.28 2008 Barbora Spotáková CZE Stuttgart
2. 71.99 2011 Mariya Abakumova RUS Daegu (WC)
3. 71.70 2005 Osleidys Menéndez CUB Helsinki (WC)
4. 71.54 2001 Osleidys Menéndez CUB Rethimnó
5. 71.53 2004 Osleidys Menéndez CUB Athínai (OG)
6. 70.53 2013 Mariya Abakumova RUS Berlin
7. 70.20 2007 Christina Obergföll GER München
8. 69.55 2012 Barbora Spotáková CZE London (OG)
9. 69.48 2000 Trine Hattestad NOR Oslo
10. 68.92 2009 Mariya Abakumova RUS Berlin (WC)
11. 68.89 2010 Mariya Abakumova RUS Ad-Dawhah
12. 68.19 1999 Trine Hattestad NOR Fana
13. 67.99 2014 Barbora Spotáková CZE Bruxelles
14. 67.47 2002 Miréla Manjani GRE München (EC)
15. 66.91 2006 Christina Obergföll GER Athínai
16. 66.62 2015 Sunette Viljoen RSA Melbourne
17. 66.52 2003 Miréla Manjani GRE Saint-Denis (WC)
  Result Year Name Country Venue
1. 80.00 1988 Petra Meier GER Potsdam
2. 78.90 1987 Petra Meier GER Leipzig
3. 77.44 1986 Fatima Whitbread GBR Stuttgart (EC)
4. 76.88 1989 Petra Meier GER Macerata
5. 75.40 1985 Petra Meier GER Schwerin
6. 74.76 1983 Tiina Lillak FIN Tampere
7. 74.72 1984 Petra Meier GER Celje
8. 74.20 1982 Sofia Sakorafa GRE Haniá
9. 73.08 1990 Petra Meier GER Manaus
10. 72.12 1993 Trine Hattestad NOR Oslo
11. 71.88 1981 Antoaneta Todorova BUL Zagreb
12. 71.44 1991 Trine Hattestad NOR Fana
13. 71.40 1994 Natalya Shikolenko BLR Sevilla
14. 71.18 1995 Natalya Shikolenko BLR Zürich
15. 70.36 1992 Natalya Shikolenko BLR Moskva
16. 70.10 1998 Tanja Damaske GER Berlin
17. 70.08 1980 Tatyana Biryulina UZB Podolsk
18. 69.66 1997 Trine Hattestad NOR Helsinki
19. 69.52 1979 Ruth Fuchs GDR Dresden
20. 69.42 1996 Steffi Nerius GER Monaco
21. 69.32 1977 Kate Schmidt USA Fürth
22. 69.16 1978 Ruth Fuchs GDR Praha (EC)
23. 69.12 1976 Ruth Fuchs GDR Berlin
24. 67.59 1999 Osleidys Menéndez CUB La Habana
25. 67.22 1974 Ruth Fuchs GDR Roma (EC)
26. 66.46 1975 Ruth Fuchs GDR Sudbury
27. 66.10 1973 Ruth Fuchs GDR Edinburgh
  Result Year Name Country Venue
1. 7291 1988 Jackie Joyner-Kersee USA Seoul (OG)
2. 7158 1986 Jackie Joyner-Kersee USA Houston
3. 7128 1987 Jackie Joyner-Kersee USA Roma (WC)
4. 7044 1992 Jackie Joyner-Kersee USA Barcelona (OG)
5. 7032 2007 Carolina Klüft SWE Osaka (WC)
6. 7007 1989 Larisa Nikitina RUS Bryansk
7. 7001 2003 Carolina Klüft SWE Saint-Denis (WC)
8. 6955 2012 Jessica Ennis-Hill GBR London (OG)
9. 6952 2004 Carolina Klüft SWE Athínai (OG)
10. 6946 1984 Sabine John GDR Potsdam
11. 6942 1996 Ghada Shouaa SYR Götzis
12. 6935 1983 Ramona Neubert GDR Moskva
13. 6889 2005 Eunice Barber FRA Arles
14. 6880 2011 Tatyana Chernova RUS Daegu (WC)
15. 6878 1991 Jackie Joyner-Kersee USA New York City
16. 6861 1999 Eunice Barber FRA Sevilla (WC)
17. 6845 1982 Ramona Neubert GDR Halle
18. 6842 2000 Eunice Barber FRA Götzis
19. 6837 1993 Jackie Joyner-Kersee USA Stuttgart (WC)
20. 6823 2010 Jessica Ennis-Hill GBR Barcelona (EC)
21. 6808 2015 Brianne Theisen Eaton CAN Götzis
22. 6788 1981 Ramona Neubert GDR Kiev
23. 6787 1997 Sabine Braun GER Ratingen
24. 6783 1990 Jackie Joyner-Kersee USA Seattle
25. 6741 1994 Heike Drechsler GER Talence
26. 6740 2006 Carolina Klüft SWE Göteborg (EC)
27. 6736 2001 Eunice Barber FRA Götzis
28. 6733 2008 Nataliya Dobrynska UKR Beijing (OG)
29. 6731 2009 Jessica Ennis-Hill GBR Berlin (WC)
30. 6718 1985 Jackie Joyner-Kersee USA Baton Rouge
31. 6715 1995 Ghada Shouaa SYR Götzis
32. 6682 2014 Katarina Johnson-Thompson GBR Götzis
33. 6623 2013 Tatyana Chernova RUS Kazan
34. 6559 1998 Denise Lewis GBR Budapest (EC)
35. 6542 2002 Carolina Klüft SWE München (EC)